Wino: kurs wiedzy

Wino: kurs wiedzy

Wino: kurs wiedzy / Kevin Zrazy. Poznań: Explanator: Iwona Dehina, 2011,– 350 s.; ISBN: 978-83-931703-4-0

Legandarna już praca Kevina Zraly’ego „Wino – kurs wiedzy” jest książką inną niż wszystkie. Jest przyjaznym w użyciu kursem wiedzy winiarskiej, którego walory doceniają zarówno początkujący, jak i prawdziwi eksperci.

Autor, posługując się lekkim językiem przeprowadza Czytelnika-”kursanta” od kraju do kraju, z jednego regionu do innego regionu, od producenta do producenta. Dokonuje przeglądu najważniejszych, usystematyzowanych wiadomości pozwalających uzupełnić wiedzę, zrozumieć istotę i poddać się magii wina.

Dzięki wykładowi dowiadujemy się o różnicach pomiędzy Burgundią i Bordeaux, odmiennościach Pinot Noir i Cabernet Sauvignon, różnorodności win Nowego i Starego świata.

Książka proponuje wyprawę w poszukiwaniu najlepszych roczników win z Kalifornii, Francji, Włoch, Chile... Autor wspomina także o mniej znanych w Polsce producentach z Niemiec, Oregonu czy Argentyny.

Nie zapominając o istotnych wiadomościach z zakresu fizjologii smaku i powonienia, Autor podpowiada jakie dania komponują się idealnie z Chardonnay czy Pinot Grigio, wskazuje na nowe przeboje na rynku wina takie jak chilijski Cabernet Sauvignon, a także odkrywa tajniki wyboru szampana, sherry czy porto.

Ponad 400 kolorowych ilustracji, etykiet, map i pięknych fotografii towarzyszą błyskotliwemu opisowi świata wina, a każdy ze starannie zaprojektowanych wykładów kończy się krótkim testem, który pozwala na samodzielną ocenę stopnia przyswojenia wiedzy.

Książka zawiera rozdział autorstwa Wojciecha Bońkowskiego Wina polskie, stanowiący jedną z pierwszych prób systematyzacji win krajowych.

Spis treści.

● Wykład I: Białe wina Francji

● Wykład II: Białe wina Kalifornii, wina ze stanu Waszyngton, Oregon, Nowy Jork

● Wykład III: Białe wina Niemiec

● Wykład IV: Czerwone wina Burgundii i doliny Rodanu

● Wykład V: Czerwone wina Bordeaux

● Wykład VI: Czerwone wina Kalifornii

● Wykład VII: Wina świata: Włochy, Hiszpania, Australia, RPA, Chile i Argentyna

● Wykład VIII: Szampan, sherry i porto

● Wykład IX: Wina polskie / Wojciech Bońkowski

Zamówienia realizuje: Explanator.pl, dokument online: http://www.explanator.pl/pl/publikacje/WINO_-_Kurs_wiedzy/11/, data dostępu 09.12.2011Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit