Wiodący środek transportu przy wojażach zagranicznych

Instytut Turystyki, styczeń 2013

Ukazał się drukiem raport „Rynek Lotniczy 2012”. To już dziesiąta edycja, jubileuszowa. Autorem opracowania i analiz jest Tomasz Dziedzic, Wydawcą Instytut Turystyki.

Raport zawiera aktualne dane i ocenę głównych zjawisk zachodzących w branży lotniczej. Podzielony jest na dwie grupy zagadnień. Jedna odnosi się do zjawisk na świecie, druga poświęcona jest szczegółowej charakterystyce rynku polskiego. Czytelnik znajdzie również prognozy dla świata i Polski. Ubiegły rok charakteryzował się pogarszaniem sytuacji ekonomicznej w skali globalnej. Nie pozostaje to bez wpływu na branżę lotniczą. Przewidywany zysk netto linii skurczy się w 2012 r. do zaledwie 4 mld USD, a rentowność netto nie przekroczy 0,6 proc. Europę ocenia się znacznie gorzej i szacowana jest strata netto linii przekraczająca 1 mld USD. Ujemny wynik przewiduje się także dla linii europejskich w 2013 r. Inne regiony świata radzą sobie na rynku lotniczym lepiej, szczególnie dotyczy to Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej. Co do sytuacji w Polsce, to w 2012 roku  liczba pasażerów osiągnęła poziom około 24,65 mln pas., co stanowi wzrost o ok. 2,75 mln, tj. 12,6 proc. w stosunku do roku  poprzedniego. Samolot utrzymał swoją pozycję najczęściej wybieranego środka transportu przy wyjeździe za granicę. W 2012 r. wszystkie polskie lotniska komunikacyjne odnotowały wzrost ruchu, przy czym jego skala była silnie zróżnicowana. W 2011 r. w wartościach bezwzględnych największy wzrost był w Warszawie o ponad 600 tys. pas., Gdańsku ok. 240 tys., Krakowie ok. 150 tys. pas. i Katowicach prawie 120 tys. W 2012 r. największy wzrost wolumenu odnotowały lotniska w Gdańsku, wzrost o 440 tys. pas., Krakowie, wzrost o 420 tys. pas., Wrocławiu, wzrost o 340 tys. pas. i Warszawie wzrost o 240 tys. pas. W 2012 r. nastąpił ok. 50 proc. wzrost ruchu krajowego. Było to skutkiem nie tylko krótkotrwałych, choć bardzo aktywnych operacji OLT Express, ale także efektem działania innych przewoźników i większego zainteresowania pasażerów. Aktualna prognoza Instytutu Turystyki przewiduje, że w 2013 r. w polskich portach odprawi się 26,3 mln pasażerów, o  6,8 proc. więcej niż w 2012 r. W dłuższym horyzoncie czasowym Instytut Turystyki zakłada, że w 2015 r. będzie na polskich lotniskach ruch na poziomie 30 mln, a w 2020 r. - 41 mln. Dla tych lat ULC — wg prognozy z kwietnia 2012 r. — szacuje, że będzie odpowiednio 28,5 mln i 38 mln pasażerów.

 

Instytut Turystyki, styczeń 2013

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!