Wielka Brytania – Londyn (3-12.IX.) cd.

Certyfikat „World Records Guinness” dla Polskiej Organizacji Turystycznej

Certyfikat „World Records Guinness” dla POT. Od lewej Robert Kępiński, dyrektor Departamentu Planowania Marketingowego POT, Jolanta Grus, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej oraz Bogdan Becla, dyrektor londyńskiego oddziału POT/ fot.: Cornelia Bauer-Borzęcki

To druga część naszej relacji z pobytu żaglowca „Fryderyk Chopin” w Londynie, gdzie gościł w dniach od 3 do 12 września. Wieńczy ona ostatni zagraniczny etap największej w historii kraju nad Wisłą kampanii promocyjnej za granicą realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną w ramach projektu „Promujmy Polskę Razem”.

Wizyta żaglowca w Londynie posiadała dla jego  załogi i Ambasadorów Turystyki znaczenie szczególne. Wyspy Brytyjskie zamieszkuje liczna Polonia, która chętnie przyłącza się do inicjatyw popularyzujących walory starego kraju i zachęcających mieszkańców w swojej nowej ojczyźnie do podejmowania turystycznych podróży do Polski. Na takich połączonych działaniach upłynął pracowity pobyt w londyńskim porcie i aktywny udział  w Thames Festiwal – największej imprezie plenerowej stolicy, która organizowana była w weekend od 11 do 12 września.

Wpływ Księżyca i rzeźbiarskie szopeniana

Po kilku pierwszych dniach w porcie, w centrum brytyjskiej stolicy, żaglowiec musiał zmienić miejsce cumowania. Opuścił zajmowany dotychczas St. Katharine’s Dock w pobliżu Tower Bridge i przepłynął do Kannary Harf. Oficjalny komunikat brzmiał: „Ze względu na obniżenie się poziomu wody na Tamizie polski żaglowiec „Fryderyk Chopin” zmienił miejsce postoju. Obecnie można go zobaczyć w West India Docks”. Wyjaśnijmy cóż za znaczenie kryje się za sucho brzmiącymi zdaniami notyfikacji ogłoszonej przez kapitanat portowego akwatorium. Londyn leży w dolnym biegu Tamizy, w odległości około 60 km od morza. Pływy wody tworzą tu wzrost i spadek poziomu o około 7 metrów dwa razy na dobę. Wszystko to dzieje się głównie za sprawą Księżyca. Nie zagłębiając się w astronomiczną istotę mechanizm obrotu ciał niebieskich, ich skutkiem dla jednostki, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu o złej porze – jest osadzenie na mieliźnie. Czym to grozi przekonała się załoga polskiego jachtu  S/Y Dal II, który w 1998 roku utonął na Tamizie podczas odpływu. Woda przypływu zalała leżący na mieliźnie kadłub, zanim ta sama woda zdążyła go podnieść do stanu pływalności. Tym razem odpowiedzialne za bezpieczeństwo służby zapobiegły rozwojowi zdarzeń według podobnego scenariusza. Tak więc wszystkie zaplanowane koncerty i imprezy plenerowe odbywały się w St. Katherine’s Dock, a „Fryderyk Chopin” przyjmował gości bezpiecznie ulokowany w Kannary Harf.

Na jego pokładzie przypłynęło do Londynu popiersie Fryderyka Chopina przeznaczone dla Trinity College of Music w południowej dzielnicy Londynu - Greenwich. Założona w 1872 roku Trinity College of Music jest jedną z czterech londyńskich uczelni muzycznych. Cieszy się ogromnym prestiżem. Wśród jej absolwentów są czołowi dyrygenci, kompozytorzy, muzycy i śpiewacy pracujący dla filmu i teatru oraz na scenach operowych świata. During term time, students perform chamber recitals in the Chapel and King Charles Court and the College's master classes and competition finals are also open to the public.Uroczyste przekazanie rzeźby odbyło się 4 września w asyście prezesa POT Rafała Szmytke, prezesa PIT Jana Korsaka, dyrektora POIT w Londynie Bogdana Becli i kapitana żaglowca Andrzeja Mendygrała.

Do końca pobytu pracowano też w Londynie nad kilkumetrowym pomnikiem Fryderyka Chopina. Wykonano go z parasoli i meloników, w nawiązaniu do deszczowej pogody, jaka nierzadko panuje w mieście. Cała budowa popiersia kompozytora trwała 9 dni, a końcowe efekty pracy można było podziwiać przy St. Katharine’s Dock.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit