Odbijając 12 czerwca od nabrzeża szczecińskiego portu  S/Y „Fryderyk Chopin” objął kurs przez Bałtyk na porty Szwecji. Dwa dni później - 15 czerwca, zgodnie z planem, jako pierwszy gość sezonu letniego w 2010 roku, wpłynął z dwudniową wizytą do Ystad – portowego miasta w Skanii, regionie południowej Szwecji.

To miejsce znane doskonale Polakom, bowiem od kilku dekad wpływało tam codziennie ze Świnoujścia pięć polskich promów. Nasza obecność w Ystad jest więc dla mieszkańców miasta codziennością, wielu też z naszych rodaków mieszka tam na stałe. Nic więc dziwnego, że oczekujące żaglowca na nabrzeżu tłumy chciały odwiedzić polski historyczny bryg, z którego -  dodatkowy wabik słuchowy - płynęła muzyka Chopina.

Tu po raz pierwszy Ambasadorowie Polskiej Turystyki mogli rozwinąć pełen wachlarz prezentacji przygotowanych przez Agencję Young & Rubicam. Do atrakcji na nabrzeżach,  przygotowywanych z myślą o mieszkańcach i turystach należały: wspólne malowanie atrap fortepianów, wieczorne, spektakularne pokazy baletu na rejach w wykonaniu członków Teatru Ruchu „Ocelot”, koncerty muzyki chopinowskiej, wspólna nauka poloneza, widowiska „tańczących fontann”, pokazy sztucznych ogni, a także polski uniwersytet polowy czy możliwość zwiedzenia żaglowca, podczas której załoga  rozdawała ulotki i materiały promocyjne zachęcające do odwiedzenia naszego kraju.. Wszystkim organizowanym imprezom towarzyszyła aranżacja stoisk, na których prowadzono aktywną promocję polskiej oferty turystycznej. Kolejnym portem było Malmö (17 czerwca), w którym żaglowiec pojawił się na jeden dzień w drodze do Kopenhagi. Wśród goszczonych na pokładzie gości znaleźli się członkowie Yacht Klub Polonia Malmö, którzy w godzinach wieczornych wspólnie zwiedzali żaglowiec, spotkali się z jego kapitanem i załogą.

Oto przykład emocji, jakie wzbudza wizyta polskiego żaglowca znaleziona na szwedzkim blogu HalinyBengtsson, Atrapa fortepianu, podobnie jak w portach szwedzkich, była tu wielka atrakcją. Fortepiany można było malować do woli, z czego ochoczo korzystały dziecizatotowana przez nią 23 czerwca, niedługo przed wpłynięciem polskiego brygu o godzinie 22.00 do stolicy Szwecji. „Dzisiaj, 23 czerwca żaglowiec Fryderyk Chopin z Polski przypłynie do Sztokholmu/ estakada, nabrzeże 107, dziś w nocy. Pobyt Chopina w Sztokholmie potrwa zaledwie dwa dni, tj. 24 i 25 czerwca. Będą wyjątkowe imprezy i spektakle na statku. Może to za brzmi jak reklama, choć nie mam takich intencji, ale muszę  powiedzieć co czuję - warto wybrać się do Chopina, aby mieć jakieś poczucie związku z  Polską, bliskości z jej dniem dzisiejszym. Z wyrazami szacunku. Halina”

Nie wątpimy, że na nabrzeżu Sztokholmu, wśród witających żaglowiec mieszkańców szwedzkiej stolicy, a także... przed obliczem stworzonego specjalnie na tę okazję popiersia Fryderyka Chopina, które zbudowano między innymi z czerwonych serduszek „antystresowych”, nie zabrakło Halinki Bengtsson. Tyle refleksji…

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit