Brama Lubomirskich  Klasztoru na Jasnej Górze. Szczyt pielgrzymkowy przypada na Jasnej Górze  w sierpniu

Sierpień jest szczytem sezonu pielgrzymkowego

W czasie gdy pątnicy są w drodze, częściej na łamach prasy goszczą zagadnienia cennych wartości duchowych pielgrzymowania, a także, rozważania o ich znaczeniu dla zjawiska rozwoju  turystyki. Wydanie Aktualności Turystycznych w tym tygodniu poświęcamy właśnie tej tematyce. Z oczywistych powodów najwięcej miejsca poświęcamy Częstochowie.

Jan Korsak

Co zrobić z sukcesem?

- W Częstochowie ponownie mamy problem. Co zrobić z sukcesem? Częstochowa nie jest zwykłym miastem. Posiada jedyny w swoim rodzaju kapitał. Wizerunek. Znana jest przez ludzi na całym świecie. Nazwa miasta identyfikowana jest pozytywnie nawet w odległych egzotycznych zakątkach globu.

Kamienica Kupiecka, parki podjasnogórskie, Jasna Góra, Aleja  Najświętszej Maryi Panny, zabytkowy Ratusz

Spacerkiem po Częstochowie

Dla turystów, które zechcą poznać częstochowskie atrakcje proponujemy wybrane miejsca. Te bardziej znane i te mniej, a także kilka nowych.  Warto zostać w mieście na dłużej.

W czasie  Światowego Dnia Młodzieży zgromadziła ponad milion pątników i turystów z  całego świata

Pątnicy z zagranicy

Liczbę przyjeżdżających do Częstochowy pielgrzymów zagranicznych szacuje się na 200-400 tys. w ciągu roku. Pochodzą oni z ponad 80 krajów.

50  infomatów usytuowanych jest przy głównych szlakach  turystyczno-pielgrzymkowych lub w miejscach często i masowo odwiedzanych  zarówno przez przyjezdnych, jak i mieszkańców.

Trudno wskazać w Europie miasto o większej liczbie infomatów

W różnych punktach Częstochowy, miasta  odwiedzanego co roku przez kilka milionów pielgrzymów i turystów, spotkać można 55 multimedialnych infomatów. To rekordowa liczba w Polsce, a prawdopodobnie także i w Europie. Tylu multimedialnych stanowisk informacyjno-prezentacyjnych służących turystom i utrzymywanych przez miasto, nie mają inne stolice europejskie. Prędzej można je tam znaleźć w sklepach, instytucjach czy galeriach - jako nośnik reklamy.

Duchowe sanktuaria

JP II przebył ponad milion kilometrów w trakcie papieskich pielgrzymek

„Oxfordzki słownik papieży” (The Oxford Dictionary of Popes) zawierający biografie 263 papieży (oraz 39 antypapieży) od św. Piotra do Jana Pawła II, w nocie poświęconej papieżowi Polakowi stwierdza, że „Niewielu papieży dysponowało tak rozbudowanym aparatem intelektualnym jak Jan Paweł II, a żaden nie miał tak dalekosiężnego wpływu”.

Duchowe korzenie turystyki

Duchowe korzenie turystyki

Pielgrzymki są praktykami obecnymi w rozmaitych epokach i rozmaitych religiach, nie tylko w chrześcijaństwie. Wszelako właśnie te chrześcijańskie, zwłaszcza późnośredniowieczne, wydają się być najgłębiej obecne w naszej świadomości, stanowiąc rodzaj matrycy, prawzoru niezwykłej podróży nie nastawionej na osiąganie celów typowo praktycznych, na przykład gospodarczych czy militarnych. Niewątpliwie w ruchu pielgrzymkowym tkwią też korzenie nowoczesnej turystyki.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

Nie tylko Jasna Góra

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 500 miejsc, do których udają się pielgrzymki. Pieszo, autokarem, samochodem czy rowerem. Nie tylko te najbardziej znane, jak Częstochowa i Licheń, ale też małe, lokalne, których prawie nikt nie potrafi pokazać na mapie.

Gościnna brama Klasztoru Kamedułów na Bielanach pod  Krakowem

Wczasy w klasztorze

Zamiast wygodnych pokoi hotelowych - cicha klasztorna cela, zamiast plaż, promenad, kawiarni, pubów i życia nocnego - kontemplacja. Taką formę wypoczynku wybiera wielu wczasowiczów, którzy zmęczeni codzienną szarpaniną szukają sposobu na wyciszenie i spadek napięcia.