Wędrówki do miejsc kultu

Nie tylko Jasna Góra

Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 500 miejsc, do których udają się pielgrzymki. Pieszo, autokarem, samochodem czy rowerem. Nie tylko te najbardziej znane, jak Częstochowa i Licheń, ale też małe, lokalne, których prawie nikt nie potrafi pokazać na mapie.

Niewątpliwie najpopularniejszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce jest Jasna Góra. To największe polskie sanktuarium. Powstanie tego drugiego po Lourdes centrum maryjnego na świecie nie wiąże się z żadnymi objawieniami. Książę Władysław Opolski odnalazł i przywiózł do klasztoru sprowadzonych przez siebie paulinów cudowny obraz Matki Bożej, którego autorem jest - wedle tradycji - św. Łukasz.

Częstochowa Północy

Fenomenem ostatnich lat jest niewątpliwie rozwój sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Jeszcze kilkanaście lat temu znajdujący się w Łagiewnikach niewielki klasztor sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i grób s. Faustyny - Apostołki Bożego Miłosierdzia, nie był szerzej znany. Uznanie prawdziwości objawień s. Faustyny, jej beatyfikacja i kanonizacja, wreszcie konsekracja nowego sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez Jana Pawła II podczas wizyty w Polsce w 2002 r., sprawiły, że Łagiewniki stały się najważniejszym celem pielgrzymek czcicieli Bożego Miłosierdzia nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Rocznie odwiedza je już milion osób, a liczba ta na pewno będzie rosnąć.

„Częstochową Północy” nazywane jest sanktuarium w Licheniu, jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się sanktuariów. Miejsce, o którym 30 lat temu nikt prawie nie słyszał, dziś rocznie odwiedza blisko 2 mln pielgrzymów. Sanktuarium powstało po objawieniach Matki Bożej w 1813 r. W Licheniu budowany jest największy kościół w Polsce (7. w Europie). Podczas pielgrzymki w 1999 r. był tu Jan Paweł II.

Najważniejsze obok Jasnej Góry miejsce pątnicze, zwłaszcza dla archidiecezji krakowskiej, to Kalwaria Zebrzydowska. Jan Paweł II wspomina swoje odwiedziny w tym miejscu jeszcze w dzieciństwie. Pielgrzymów ściąga pierwsza na ziemiach polskich kalwaria z XVII wieku (słynne Dróżki) oraz cudowny wizerunek Matki Bożej, który w 1641 r. płakał krwawymi łzami.

Warmińska Częstochowa

Założony przez o. Maksymiliana Kolbego ośrodek maryjny w Niepokalanowie, po męczeńskiej śmierci założyciela stał się miejscem jego kultu. Święty sprowadził w 1927 r. z Lourdes figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, dzięki której wierni doznawali wielu łask. Po wojnie ranga Niepokalanowa wzrosła. Dziś rocznie odwiedza go blisko 800 tys. pielgrzymów.
Góra św. Anny to miejsce kultu św. Anny Samotrzeciej. Od XVII w. pielgrzymów przyciąga figurka patronki oraz kalwaria. Ze względu na licznie przybywających pielgrzymów z Niemiec (ok. 5 proc.) sanktuarium zyskało rangę międzynarodową. Rocznie odwiedza je 200 tys. osób. Piekary Śląskie to jedno z ważniejszych sanktuariów, zwłaszcza dla południowej Polski. Specyfiką są pielgrzymki stanowe (w pielgrzymce mężczyzn uczestniczy ich ok. 200 tys.). Obraz Matki Bożej Piekarskiej - kopia wizerunku z Opola - pochodzi z XVII w.

Jedyne w Polsce objawienia Matki Bożej, które oficjalnie zatwierdził Kościół, miały miejsca w Gietrzwałdzie, zwanym "polskim Lourdes" czy "warmińska Częstochową". Jednak kult maryjny rozkwitł tu jeszcze przed objawieniami z 1877 r. Dziś przybywa do Gietrzwałdu ok. 900 tys. pielgrzymów rocznie. Zaglądają też często turyści niemieccy, jadący na wakacje na Mazury. Do sanktuarium w Świętej Lipce na Warmii rocznie przybywa ok. miliona pielgrzymów. Wiernych przyciąga nie tylko kult Matki Bożej Świętolipskiej (łaskami słynący obraz pochodzi XVII w.), ale i słynne organy. Pierwotna figurka Matki Bożej Świętolipskiej z XIV w. została zniszczona przez zluteranizowanego księcia Albrechta. Kult mimo to nie ustał.

Cudowne uzdrowienie

Nadbużańskie sanktuarium w Kodniu odwiedza rocznie ok. 80 tys. pielgrzymów. Szczególną czcią cieszy się wizerunek Matki Bożej Królowej i Matki Podlasia, który w Kodniu znalazł się w przedziwnych okolicznościach. W XVII w. właściciel Kodnia Mikołaj Sapieha doznał w Rzymie przed tym obrazem cudownego uzdrowienia. Nie uzyskawszy zgody papieża na wywiezienie wizerunku, wykradł go i przywiózł do Polski.

Kalwaria Pacławska to kolejne sanktuarium maryjne. Rocznie odwiedza ją 60 tys. pielgrzymów. Do Kalwarii Pacławskiej obok katolików obrządku rzymskiego przybywają grekokatolicy. Jedno z najmłodszych i najbardziej oryginalnych miejsc pielgrzymkowych to Lednica. Wszystko zaczęło się w 1997 r. od symbolicznego przejścia przez ogromną stalową rybę. W 2002 r. na lednickie pola przybyło 100 tys. młodzieży. Fenomen miejsca łączy się z fenomenem animatora - o. Jan Góra, dominikanin, porywał młodych językiem symbolu, obrazu i dźwięku.

Niemal każda wycieczka przybywająca do stolicy ma w programie odwiedzenie kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki. Jedno z najciekawszych miejsc pielgrzymkowych to Kostomłoty. W malutkiej wsi nieopodal Kodnia znajduje się jedyna w Polsce parafia neounicka, jednocześnie Sanktuarium Unitów Podlaskich. W cerkwi bł. Nikity można uczestniczyć w liturgii obrządku wschodniego. Jeszcze 30 lat temu w Kałkowie nie było nawet kościoła. W 1982 r. proboszcz nowo powstałej parafii przywiózł dar kustosza Lichenia - kopię obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Dziś Kałków cieszy się olbrzymim zainteresowaniem pielgrzymów.

(opr. na podst. KAI)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit