Jasna Góra jest najbardziej newralgicznym punktem duszpasterstwa na całej ziemi...

Sierpień jest szczytem sezonu pielgrzymkowego

Brama Lubomirskich Klasztoru na Jasnej Górze. Szczyt pielgrzymkowy przypada na Jasnej Górze w sierpniu

W czasie gdy pątnicy są w drodze, częściej na łamach prasy goszczą zagadnienia cennych wartości duchowych pielgrzymowania, a także, rozważania o ich znaczeniu dla zjawiska rozwoju  turystyki. Wydanie Aktualności Turystycznych w tym tygodniu poświęcamy właśnie tej tematyce. Z oczywistych powodów najwięcej miejsca poświęcamy Częstochowie.

Co roku odwiedza Czarną Madonnę około czterech milionów pielgrzymów. Szczyt pielgrzymkowy przypada na Jasnej Górze w sierpniu, ale niemal w każdym dniu do Kaplicy Cudownego Obrazu zaglądają rzesze pątników indywidualnych i zorganizowanych. Wcześniej, przez kilka tygodni przed Cudownym Obrazem przeważają maturzyści. Jak co roku na kilka dni przed maturą proszą o zdanie egzaminu. W maju natomiast dominują dzieci po Pierwszej Komunii Świętej. Ich pielgrzymowanie staje się tradycją.

Jan Paweł II jest uważany za najwierniejszego jasnogórskiego pielgrzyma. Nie raz zachęcał do odwiedzenia sanktuarium mówiąc: - Jasna Góra jest najbardziej newralgicznym punktem duszpasterstwa na całej ziemi, zwłaszcza gdy chodzi o duszpasterstwo konfesjonału.

Ruch pielgrzymkowy

Prof. Zachariasz Jabłoński w publikacji pt. „Specyficzny Charakter Współczesnego Pielgrzymowania na Jasną Górę” wskazuje, że najwięcej pielgrzymów nawiedza sanktuarium w sierpniu (blisko 20 proc.). Wysokie liczby pielgrzymów dotyczą też czerwca, lipca i września. Łącznie w ciągu tych miesięcy przybywa blisko 65 proc. pątników. W pozostałych miesiącach ruch stanowił od 2 do 6 proc. Średnio na Jasną Górę przybywa od 270 do 350 pielgrzymek. Liczą od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy osób.

Co sprawia, że tak rozkłada się napływ pielgrzymów? Decydują główne uroczystości maryjne. Na sześć dni w roku przypada nawał, kiedy to zjawia się od 100 do 200 tysięcy ludzi. Takimi dniami są Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Święto Matki Bożej Jasnogórskiej (26 sierpnia) oraz spotkania na Jasnej Górze takich grup, jak Ruch Odnowy w Duchu Świętym, Radio „Maryja”, rolnicy i ludzie pracy. Szczególnymi datami były spotkania z Janem Pawłem II.

I dalej do Krakowa

Od lat, ale niestety bez skutku, próbuje się wydłużyć czas pobytu pielgrzymów w sanktuarium i mieście. Około 75-90 proc. pielgrzymów indywidualnych przyjeżdża do Częstochowy tylko na jeden dzień, a w zasadzie tylko na kilka godzin. Średni pobyt pielgrzyma trwa zaledwie cztery i pół godziny. Tak przynajmniej wskazują dane w  publikacji W. Bartosiewicza, A. Jagusiewicza i J. Łaciaka pt. „Ruch przyjazdowy w Częstochowie i jego obsługa”. Dla przykładu podajmy, iż w innych sanktuariach maryjnych ten czas jest znacznie dłuższy. Pątnik zostaje średnio trzy dni w Lourdes i dwa i pół  w Fatimie. Owszem, i w Częstochowie w czasie głównych uroczystości sierpniowych notuje się dłuższe pobyty, ale w tym przypadku daleko do normy.

Pielgrzym może przebywać na Jasnej Górze tyle czasu, na ile ma ochotę. Nawet w nocy organizowane są wielogodzinne czuwania przed Cudownym Obrazem, wyjaśniają ojcowie paulini. Podkreślają też, że trzeba być bardzo ostrożnym w formułowaniu kategorycznych ocen co do czasu przebywania pielgrzymów w sanktuarium. Każda średnia jest wypadkową badań na wybranej grupie. Kapłani cenią sobie każdy czas, który pielgrzym czy turysta poświęci na pobyt w sanktuarium. Rozumieją program opracowany przez organizatora pielgrzymki czy wycieczki. Jasna Góra nie jest organizatorem takich pielgrzymek, raczej inspiratorem i stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom przybywających grup.

Ponad 50 proc. pątników dociera do Częstochowy autokarami. Po wizycie w kaplicy, udziale we mszy, obejrzeniu skarbca, pielgrzymi wsiadają do samochodu i wyruszają w dalszą drogę, przeważnie do Krakowa, który jest znacznie bardziej atrakcyjnym miastem pod względem spędzania czasu i oferuje bogactwo zabytków.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit