Warto zwiedzić

Spacerkiem po Częstochowie

Kamienica Kupiecka, parki podjasnogórskie, Jasna Góra, Aleja Najświętszej Maryi Panny, zabytkowy Ratusz

Dla turystów, które zechcą poznać częstochowskie atrakcje proponujemy wybrane miejsca. Te bardziej znane i te mniej, a także kilka nowych.  Warto zostać w mieście na dłużej.

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, ul. św. Barbary 41, tel. 34/ 368 33 61

Zbiory Muzeum stanowią zabytki sztuki sakralnej z Częstochowy i okolic, powstałe w różnym czasie, mające wartość nie tylko artystyczną, ale także historyczną i kulturową. Wśród rzeźb  wyróżnić należy Matkę Bożą z Dzieciątkiem z ok. 1430 r., figury Chrystusa czy postacie świętych, takie jak: św. Marcin z Mstowa z ok. 1500 r., czy św. Joachim pięknej snycerki z połowy XVIII w. Kompozycje malarskie to w większości obrazy przedstawiające świętych bliskich polskiej duchowości religijnej. Ciekawą częścią zbiorów są numizmaty oraz medale wydawane z okazji różnych wydarzeń kościelnych i uroczystości religijnych stanowiące swoistą historię Kościoła.

Pawilony Wystawowe w Parku im. S. Staszica, tel. 34/ 360 56 33

Wybudowano je w 1909 roku w ramach organizowanej Krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa. Kompleks użytkowany przez Muzeum Częstochowskie składa się z Pawilonu Wystawowego zbudowanego na siedzibę Muzeum Higienicznego, Zagrody Włościańskiej i Pawilonu Przemysłu Ludowego, tzw. Spichlerza Polskiego.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45a, tel. 34/ 360 56 31 - replika kopalni górnictwa rud żelaza, utworzona w latach 1974-76 w podziemnych korytarzach do złudzenia przypominających prawdziwe wyrobiska kopalniane. W latach 70. wyposażona w sprzęt pochodzący z zamykanej kopalni „Szczekaczka”.

Wystawa stała „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”, zrealizowana w podziemnych korytarzach, stanowi w całości model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej.

Pawilon Wystawowy -  piętrowy gmach z dwiema salami i półpiętrem, przeznaczonymi na czasowe ekspozycje muzealne. Bryła budynku o charakterze eklektycznym ma zachowaną formę projektu pierwotnego.

Pawilon Etnograficzny - budynek parterowy o kształcie prostokąta. Wybudowany z kamienia wapiennego. Po remoncie budynku w obiekcie powstała sala wystawiennicza przeznaczona na potrzeby wystaw etnograficznych.

Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4, tel. 34/ 360 56 33 - parterowy obiekt murowany z drewnianym poddaszem mieszkalnym, wykorzystywany jest na czasowe wystawy sztuki ludowej.

„Zodiak” - dawny Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, budynek modernistyczny o konstrukcji żelbetowej, zbudowany na planie koła, opięty wysmukłymi przyporami, nakryty półkolistą kopułą na tamburze z obiegającą galeryjką. W okresie międzywojennym zaadoptowany na obserwatorium astronomiczne. Obecnie znajduje się tu Multicentrum „Zodiak” - interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży. Duża różnorodność nowoczesnych urządzeń dydaktycznych sprawia, że nauka w Zodiaku staje się nie tylko interesująca, ale i przyjemna.

Muzeum Zdzisława Beksińskiego, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, tel. 34/ 324 55 81, www.galeria.czest.pl

Częstochowskie Muzeum Zdzisława Beksińskiego jest drugim w kraju miejscem kontaktu z oryginalną twórczością tego artysty. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie jest dysponentem obrazów Zdzisława Beksińskiego, przekazanych do stałej ekspozycji przez ich właścicieli – kolekcjonerów sztuki z Paryża – Annę i Piotra Dmochowskich. Kolekcję obejmującą kilkanaście dzieł można oglądać w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawowej.

Ratusz Miejski, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, tel. 34/ 366 80 50.

Wystawy stałe:

- Dzieje Miasta Częstochowy: od pradziejów do końca XVIII wieku. Lata utraty i odzyskiwania niepodległości 1793-1921.
-  Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845-1918.
- Kweclich, Sętowski, Michalik, Bulik... - kolekcja obrazów współczesnych malarzy częstochowskich.
- Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie - stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej
Rezerwat Archeologiczny
- ul. Łukasińskiego 20 (dzielnica Raków), tel. 34/ 323 19 51

Tu, w oddziale Muzeum Częstochowskiego, mieści się jedyne w Polsce, pochodzące z wczesnej fazy okresu halsztackiego (750-550r. p.n.e.) cmentarzysko kultury łużyckiej. Znajduje się tu 66 grobów obrządku pogrzebowego szkieletowego i ciałopalnego, w układzie rzędowym, po raz pierwszy odkrytym w Polsce. Ekspozycji stanowisk archeologicznych towarzyszy wystawa prezentująca kulturę materialną, społeczną i duchową ludności kultury łużyckiej w Polsce.

Galeria Malarstwa i Rzeźby, ul. Katedralna 8, tel. 34/ 324 99 93

Mieści się w zabytkowej, dwupiętrowej kamienicy mieszczańskiej z pocz. XX wieku. Wewnątrz zachowane i odrestaurowane polichromie ścienne i sufitowe, stiuki oraz zabytkowe piece. W Galerii prezentowane są cztery stałe ekspozycje:

Sztuka okresu Młodej Polski
Sztuka Częstochowy XIX i 1. połowy XX wieku
Polska sztuka nowoczesna i awangardowa
Urodziłem się w Częstochowie – kolekcja obrazów Jerzego Dudy-Gracza

Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23, tel. 34/ 368 16 17

W domu rodzinnym Haliny Poświatowskiej Muzeum Częstochowskie urządziło Dom Poezji, będący muzealną ekspozycją pamięci po tej wybitnej poetce, a także miejscem spotkań pisarzy, poetów i tych wszystkich osób, którym nie jest obojętna literatura i sztuka. Kustoszem muzeum jest brat poetki.

Muzeum Produkcji Zapałek, ul. Ogrodowa 68, tel./fax 34/ 365 12 69

Pracująca zabytkowa linia technologiczna z lat 30. ubiegłego stulecia, w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX wieku, czyni Muzeum unikatem na skalę europejską. Częstochowskie Muzeum jest bowiem jedyną tego typu placówką w Europie. Muzeum Produkcji Zapałek działa w czynnym, powstałym w 1882 roku zakładzie, co pozwala zwiedzającym na wędrówkę w czasie oraz przeniesienie się w rzeczywistość międzywojennego przemysłu poruszanego parą. Główną atrakcją jest zwiedzanie pracującego zabytkowego parku maszynowego oraz możliwość zapoznania się z niezwykle ciekawym procesem powstawania zapałek.

Galeria Sztuki Odlewniczej im. prof. Wacława Sakwy, Aleja Armii Krajowej 19, tel. 34/ 325 07 47

Galeria gromadzi odlewy artystyczne i dekoracyjne: historyczne i współczesne. Najcenniejszym eksponatem jest spiżowy dzwon gotycki „Maria” odlany w 1482 roku. Najstarszymi w kolekcji są chińskie i indyjskie naczynia do spalania kadzideł i wonności, dzwoneczki kultowe i pasterskie, posążki bóstw. W zbiorach znajduje się również rzeźba portretowa i rzeźba gabinetowa. Liczną grupę stanowią medale. Wystawiane dzieła prezentują zarówno dorobek twórczy rzeźbiarzy, jak również mistrzowskie opanowanie różnorodnych technik odlewniczych.

Planetarium Astronomiczne Akademii im. Jana Długosza, Aleja Armii Krajowej 13/15, tel. 34/ 36149 18 wew. 298, 299

W Częstochowie można oglądać także nocne obrazy nieba w jednym z najnowocześ­niejszych w Polsce, choć niewielkim, planetarium astronomicznym. Projektor Digistar III potrafi wyświetlać trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba statycznie i w ruchu. Seanse w planetarium umieszczonym na dachu Instytutu Fizyki częstochowskiej Akademii może jednocześnie oglądać około 40 osób, seans trwa około 1 godziny.

Zachęta w Częstochowie – Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36, tel. 501 05 22 80

W dawnej, pięknie odrestaurowanej konduktorowni dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej mieści się Galeria Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Poprzez licznie organizowane wystawy, koncerty, warsztaty i prelekcje tematyczne jest miejscem prezentacji i promocji sztuki współczesnej.

Muzeum Wyobraźni Tomka Sętowskiego, ul. Oławska 2, tel. 34/ 366 66 28

Galeria autorska Juliusza Sętowskiego, którą sam nazwał „Muzeum Wyobraźni”. Jej wnętrza przypominają krajobrazy znane z jego płócien. Tworząc klimat galerii, autor chciał, by widz mógł poczuć się jak bohater jego obrazów.

NOWE ATRAKCJE CZĘSTOCHOWY

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul. Jagiellońska 67/71, tel. 34/ 365 19 82

Największa na świecie kolekcja monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II licząca ponad 5.500 eksponatów. W zbiorach m.in.: niezwykle rzadka moneta z Haiti, będąca rarytasem na rynku numizmatycznym, monety z napisem „próba”, monety kilogramowe, wykonane we wszystkich kruszcach, monety zdobione kryształami Swarovskiego, jedyne egzemplarze monet i modeli autorskich, wykonane w gipsie i metalu.

Park Miniatur Złota Góra, ul. Wapienna 8a, tel. 661 577 707

Park Miniatur Złota Góra mieści się w malowniczej scenerii Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie dawnego kamieniołomu, na tle krasowych ścian kanionu na Złotej Górze w Częstochowie. Na powierzchni 3,8 ha znajduje się 17 miniatur najpiękniejszych obiektów sakralnych, m.in.: Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Katedra św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela, Bazylika św. Franciszka w Asyżu, Bazylika św. Jana Na Lateranie w Rzymie, Dom Maryi Panny w Efezie, Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mariazell, sanktuaria w Montserrat, Medjugorie, Ostra brama w Wilnie, Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie  i inne.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit