Młodzież izraelska lepiej pozna Polskę

„Album Polski”

Taką nazwę nosi realizowany w ramach współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej i Instytutu Polskiego w Tel Awiwie program organizacji podróży studyjnych do kraju nad Wisłą dla licencjonowanych przewodników i pilotów grup młodzieżowych oraz dorosłych z Izraela.

Do tej pory odbyły się trzy wizyty studyjne, dzięki którym przewodnicy i piloci poznali Mazowsze, Podlasie, Wybrzeże Gdańskie, Warmię i Mazury, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolskie i Śląsk. Wizyty każdorazowo poprzedzał cykl wykładów o polskiej historii i kulturze.

Efekty nie dały na siebie długo czekać. Po pierwszych wizytach w latach 2006/07 uczestnicy podróży studyjnych przyjechali z młodzieżą izraelską 65 razy, a każda z grup liczyła średnio około 120 osób. Zorganizowano również przyjazd 13 grup osób dorosłych. W 2008 roku przewidziane są 44 przyjazdy z grupami młodzieży i 14 pobytów z dorosłymi.
Projekt ma istotne znaczenie dla wysiłków zmierzających do zmiany odbioru Polski przez Izraelczyków – jako ciekawego i pięknego przyrodniczo regionu turystyki wypoczynkowej. Dotychczas postrzegani byliśmy raczej jako kraj Holocaustu, w którym przemierza się szlaki dziedzictwa żydowskiego i odbywa wycieczki do miejsc zagłady.

Zmiany w postrzeganiu przez Izraelczyków naszego kraju mogą być znaczącą pomocą w promocji izraelskiej turystyki do Polski, a kraj nasz ma coraz większe szanse przestać być kojarzonym przez izraelską młodzież jedynie z obowiązkiem szkolnym.
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit