XIII edycja Balu Polskiego w Brukseli

Charytatywnie i pod znakiem Euro

Od prawej mistrz olimpijski Włodzimierz Lubański i Krzysztof Turowski z TV Biznes wraz z małżonkami, po środku wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas

11 lutego br. w Hotelu Conrad International w Brukseli, już po raz trzynasty Przedstawicielstwo Polskiej Organizacji Turystycznej w Brukseli zorganizowało Bal Polski pod Patronatem Pierwszej Damy RP. Bal Polski 2012 był pierwszym wydarzeniem w stolicy Europy anonsującym Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Partnerem wydarzenia była Ambasada RP w Belgii z ambasadorem Sławomirem Czarlewskim, który stanął na czele Komitetu Honorowego gromadzącego osobistości Unii Europejskiej (m.in. z przewodniczącym Jerzym Buzkiem i senatorem Alainem Courtois) oraz znaczące nazwiska związane ze sportem i piłką nożną - minister Sportu i Turystyki RP Joannę Muchę, ministrów Sportu Flandrii i Walonii, legendy piłki nożnej Belgii i Polski - Włodzimierza Lubańskiego, Paula Van Himsta czy Marka Willmotsa.

Organizatorów reprezentowali: wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas, a partnerów - konsul honorowy Polski, wiceprezes BEPOLUX Philippe Godfroid i prezes Fundacji Teraz Polska Krzysztof Przybył.

Jak co roku, Bal zgromadził licznie elity europejskie: ministrów, ambasadorów, posłów do Parlamentu Europejskiego, belgijską i polską arystokrację, przedstawicieli instytucji unijnych, belgijskich przedsiębiorców i touroperatorów, polityków oraz media.

Tradycyjnie już partnerami wydarzenia były Fundacja Teraz Polska oraz Belgijsko-Polsko-Luksemburska Izba Handlowa.

Promocja legendy piłki nożnej - Zabrza

Od pięciu lat w imprezie uczestniczą polskie miasta. W tej szczególnej edycji  balu, zapowiadającej Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej organizowane przez Polskę i Ukrainę w roli Miasta Honorowego wystąpiła legenda polskiej piłki nożnej - Zabrze, reprezentowane przez prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik.

W przededniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Zabrze w mistrzowski sposób promowało się wśród przedstawicieli międzynarodowych elit Stolicy Europejskiej, m.in. poprzez wspaniały występ śląskich jazzmanów z Silesian Jazz Band, zaskakującą pomysłowością wystawę fotograficzną prezentującą ikony Miasta, a także nagrody główne na loterii promującej Polskę i jej najpiękniejsze destynacje turystyczne, dzięki którym Belgowie odkryją Zabrze i Śląsk oraz  ofertę SPA i dziedzictwo kopalniane regionu.

Miasto Zabrze zaskoczyło zarówno organizatorów jak i gości jakością prezentów dla gości wieczoru. Każda osoba obdarowana została ciekawym albumem malarstwa naiwnego prezentującego historię śląskich kopalni, regionalną nalewką oraz unikatową piłką nawiązującą do footbolowej historii miasta i tegorocznych Mistrzostw.

Śmietanka towarzyska wieczoru

Wśród gości znaleźli się m.in. reprezentujący minister Joannę Muchę sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP Grzegorz Karpiński, senatorzy Królestwa Belgii Baron Delpérée i Alain Courtois, zastępca przedstawiciela RP przy UE, ambasador Jerzy Drożdż,  eurodeputowana  Małgorzata Handzlik, wiceprezes PLL LOT - sponsor Balu Wiesława Musiał i członek Rady PLL LOT Michał Jaszczyk, Róża Komorowska (ciotka Księżnej Matyldy, małżonki przyszłego króla Belgii), baron Buysse, członkowie Komitetu Honorowego - znany ze swoich dokonań w zespole Górnik-Zabrze Włodzimierz Lubański oraz dawny mistrz ekipy Standard Liège Marc Willmots, prezesi firm sponsorujących bal - ambasador Lode Willems z BNP Paribas Fortis, Gaetan Piret z Immobel, Marc Dillen z Flamandzkiej Konfederacji, konsul honorowy RP we Flandrii Staf Drooghmans reprezentujący Korczowę Logistic Park, liczne media, artyści i przedsiębiorcy.  Na zaproszenie Zabrza bal zaszczyciło swoją obecnością wiele osobistości reprezentujących miasto, min prof. Marian Zembala znany z dokonania pierwszego przeszczepu serca i płuca.

Wieczór prowadzili Anna Karna z TVP – partner medialny balu oraz Kurt van Eeghem z Państwowej Telewizji Belgijskiej VRT.

20 tys. euro z loterii charytatywnej

Celem rokrocznie organizowanej podczas balu loterii jest promocja Polski jako ciekawej destynacji turystycznej. Nagrodami w niej są liczne wyjazdy do najpiękniejszych polskich miast i regionów. Fundatorami nagród są m.in. polskie hotele, linie lotnicze, touroperatorzy. W tym roku, oprócz dwóch tygodniowych pobytów w uzdrowisku na Śląsku ufundowanych przez Miasto Honorowe, goście grali m.in. o pobyty w tak pięknych hotelach jak Sofitel Grand w Sopocie, Sofitel Victoria i Polonia Palace w Warszawie, Hotel Monopol i Copernicus w Krakowie czy ufundowany przez Fundację Teraz Polska Hotel Litwor w Zakopanem. Dodatkową atrakcją były wręczane przez samego Włodzimierza Lubańskiego, ufundowane przez Polską Organizację Turystyczną piłki z limitowanej serii wydanej z okazji Mistrzostw.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży losów przekazywane są tradycyjnie na cele charytatywne. Wraz z funduszami otrzymanymi od sponsorów  Balu Polskiego 2012, do których należeli BNP Paribas FORTIS, Immobel, Allior Bank, Polskie Linie Lotnicze LOT, Warsaw Stock Exchange, Flamandzka Konfederacja Budowlana, Korczowa Logistic Park, polskie i belgijskie instytucje wspierające dzieci poszkodowane przez los otrzymają kwotę prawie 20 tysięcy euro.

Pozyskane środki finansowe zostaną w całości przekazane wybranym organizacjom charytatywnym: Fundacji Brata Alberta – instytucji wspieranej przez bal od początku jego istnienia, Domowi Dziecka w Walonii „Le Gai Logis” oraz Instytutowi terapii osób niepełnosprawnych z terenu Flandrii „Instytut Levensvreugde”.

Medialność wydarzenia

Relacje z wydarzenia ukazały się już w Teleekspresie, w dwóch programach TV Polonia oraz kilkakrotnie w Polskim Radiu i Radiu ZET. W dalszym terminie programy o Balu ukażą się w brukselskiej telewizji TV Brussels, w TV Biznes oraz w magazynach, m.in. Paris Match, l’Evénement czy l’Eventail. Tegoroczna edycja będzie też  jednym z tematów pełnomatrażowego filmu o Brukseli,  realizowanego przez prywatną telewizję belgijską.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit