Trafiony pomysł na promocję Torunia

Europejski tour kopernikański

Włodzimierz Szeląg, dyrektor wiedeńskiego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w wywiadzie dla

Staraniem Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej we współpracy z Urzędem Miasta Torunia, 6 września przy Michael Platz, centralnym placu Wiednia, przy bramie wejściowej do Hofburga, siedziby cesarzy - stanęło polskie stoisko promocyjne. W ramach obchodów Roku Astronomii promowano Polskę, obiekty UNESCO oraz rodzinne miasto Mikołaja Kopernika i osiągnięcia autora heliocentrycznej wizji wszechświata.

Dzięki doskonałej lokalizacji przy jednym z głównych szlaków turystycznych, gośćmi stoiska POIT i UM Toruń byli nie tylko mieszkańcy Wiednia, ale i wielonarodowościowy tłum turystów. Japończycy, Chińczycy, Hiszpanie, Francuzi, Włosi, Rosjanie, a nawet kilka zwiedzających austriacką stolicę wycieczek z Polski.

Wielkie zainteresowanie budził reprint dzieła „O obrotach ciał niebieskich”, które wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych nazywaną przewrotem kopernikańskim. Turyści mogli od razu potwierdzić najważniejsze teorie obserwując słońce przez specjalnie przygotowaną lunetę. Chętnie zaopatrywali się również w materiały informacyjne o Polsce, Toruniu i Koperniku. Sam Toruń promowany był również w kontekście kandydatury miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dzień później stoisko POIT i UM Toruń przeniesiono do Linzu, obecnej Europejskiej Stolicy Kultury. W latach 1612 - 1627 żył tu i pracował wielki astronom Johannes Kepler.

Program promocyjny Torunia kontynuowany będzie w kolejnych krajach europejskich. Jego idea wykorzystująca symbolikę dokonań wielkiego astronoma jest pomysłem ze wszech miar trafionym. Ekipa realizacyjna pod kierownictwem dyrektora Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki UM Torunia, w której skład weszli przedstawiciele redakcji ośrodka telewizyjnego TV Toruń oraz Polskiego Radia Pomorza i Kujaw przygotowuje materiały dokumentujące to udane przedsięwzięcie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit