VII Film, Art & Tourism Festival

Grand Prix dla filmu POT

Przewodniczący jury Zbigniew Żmudzki gratuluje Barbarze Tutak, kierownik Sekcji ds. Rynków Polskiej Organizacji Turystycznej nagrody Grand Prix dla spotu ”Polska. Feel Invited” / fot. Archiwum

Wykonany na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej krótki spot ”Polska. Feel Invited” zdobył statuetkę Grand Prix Tourism w VII FilmAT – „Film, Art & Tourism Festival”. Ma on charakter pięknej, lekkiej, a zarazem eleganckiej formy filmowego zaproszenia do naszego kraju.

Siódmy FilmAT – „Film, Art & Tourism Festival” odbył się w dniach 17-18 maja w Warszawie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film, Art & Tourism Festival, wraz z trzynastoma festiwalami rozrzuconymi po całym świecie, zrzeszony jest w International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT w Wiedniu. W tym roku miał zaszczyt gościć nie tylko nagrodzonych twórców z różnych krajów, ale także dyrektora tej organizacji Alexandra Kammela i przedstawicieli bratnich festiwali. Siódmą edycję festiwalu poprowadziła jego dyrektor Ewa Kotus.

Do Festiwalowego Sekretariatu wpłynęły 182 filmy z całego świata, z czego jury, któremu przewodniczył mistrz kina Zbigniew Żmudzki, przyznało szesnaście statuetek, natomiast Zarząd Festiwalu w ramach regulaminowych nagród specjalnych przyznał ich osiem. Nowym wyzwaniem dla organizatorów była statuetka Tourist Owl (Turystycznej Sowy), która wymagała dodatkowej, naukowej komisji jurorskiej, by ocenić film pod kątem jego edukacyjnych wartości.

Uroczysta Gala odbyła się w restauracji Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie na której zostały wręczone nagrody i statuetki. Gali towarzyszył  koncert piosenek Marleny Dietrich  w wykonaniu Marleny Uziębło z Siedlec.

Zdobywcy Grand Prix

Grand Prix Tourism zdobył krótki spot wykonany na zamówienie Polskiej Organizacji Turystycznej, pod tytułem: ”Polska. Feel Invited”, promujący nasz kraj z okazji Euro 2012. Nie pierwsze to wyróżnienie dla POT w ramach Film, Art & Tourism Festival. Przypomnijmy, że w 2011 roku festiwalowe jury postanowiło także przyznać Grand Prix Innovation dla Polskiej Organizacji Turystycznej za filmy „Nature” i „Euro 2012” (Platige Image Sp. z o.o.).

W tegorocznej edycji festiwalu jury po raz pierwszy zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Ecology i to aż dwóm filmom. „Caring for the lagoon” Olivera Dickinsona to piękna, melancholijna opowieść o rajskiej wyspie Mayotte, o którą rozumnie i z całym sercem dbają jej mieszkańcy. Wzruszająca jest wypowiedź jednego z nich, gdy mówi, że dba o wyspę, bo to wszystko co w życiu posiada. Drugi film w randze Grand Prix Ecology to kanadyjska produkcja „How to boil a frog” Jona Cooksey’a. Ten ponad godzinny film to niezwykłe podejście do tematu ekologii, ośmieszające do bólu wszystko to co wyprawiamy z naszą planetą. I rzeczywiście można się pośmiać …, tylko że to śmiech przez łzy.

Turystyczna Sowa

O przyznaniu statuetki Tourist Owl zdecydowali naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Komisji przewodniczył Andrzej Danowski, dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK. Pierwsza w historii festiwalu statuetka w tej kategorii  została przyznana filmowi „Famadihana - Spotkanie życia i śmierci”, w reż. Tomasza Rudomino. Dokument opowiada o niezwykłej, starej malgaskiej tradycji, podczas której spotykają się żywi i zmarli. Jest to obrządek przewijania zwłok, wykonywany zgodnie z kilkudniowym szczegółowym rytuałem i oficjalnymi procedurami urzędowymi. Famadihana może być wykonywana co siedem lat czyniąc ogromną radość wszystkim bliskim, którzy w niej uczestniczą. Film przygotowany z ogromną kulturą i szacunkiem dla tych tradycji został uznany za dokument edukacyjny, który może służyć jako pomoc dla nauki.

Turysta i Turystka 2012

Statuetkę Turysta, którą jury i zarząd międzynarodowego festiwalu filmów turystycznych FilmAT w Warszawie przyznaje co roku osobom lub instytucjom sławiącym ponad wszystko polskie imię za granicą otrzymał w tym roku

Marek Żydowicz, twórca, kreator, dyrygent, mocno bijące serce największego i znanego na całym świecie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Cameraimage. Po raz drugi przyznano też statuetkę Turystka. Turystkę 2012 otrzymał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego za promowanie województwa poprzez film dzięki programowi „Filmowe Mazowsze”.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit