Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny 2010

Komu przypadnie Złoty Certyfikat

logo

Kolejne regionalne organizacje turystyczne wyłaniają kandydatów do Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawanych w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Otrzymaliśmy informację z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i podkarpackiego.

W poprzednim numerze Aktualności Turystycznych informowaliśmy o obradach kapituły powołanej przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, która misję reprezentowania regionu w konkursie o Certyfikat POT powierzyła trzem produktom z grona 19 kandydatów.

Do etapu ogólnopolskiego zgłoszone zostaną: Międzynarodowy Festiwal „ Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – odbywający się w maju w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce; Suwałki Blues Festiwal, największe wydarzenie muzyczne w regionie; „Las przyjazny turystom”, propozycja Nadleśnictwa w Krynkach, która nastawiona jest przede wszystkim na edukację. Największą atrakcją Nadleśnictwa jest Silvarium w Poczopku - unikalny w kraju kompleks przyrodniczo-leśny o charakterze ogrodu leśnego. Las jest doskonale przystosowany dla turystów poprzez liczne szlaki turystyczne, m.in. Szlak Ekumeniczny, Szlak „Leśne Wędrownice”, „Szlak Tatarski”, wieże widokowe, wiaty turystyczne i wiele innych elementów infrastruktury, które tworzą „Las przyjazny turystom”. Kandydaturą Podlaskiego do  Złotego Certyfikatu POT będzie Podlaski Szlak Bociani.  W ubiegłym roku to właśnie kandydat Podlasia, „Kanał Augustowski – Szlak Papieski” otrzymał, drugi w historii Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny, Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Spójrzmy na wyniki prac Kapituły Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Jej członkowie wytypowali trzy kandydatury, które staną do rywalizacji o Certyfikat POT, a także pretendenta do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej 2010. O ten najcenniejszy ubiegać się mogą tylko te produkty, które w poprzednich latach otrzymały już Certyfikat POT. W tym roku w tej kategorii kujawsko-pomorskie reprezentowała będzie Twierdza Toruń - Fort IV. Trzy kandydatury do Certyfikatu POT to Centrum Militarne Krąpiewo - za inicjatywę oddolną, pasję i rozwój specjalistycznego, aktywnego produktu turystycznego; Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu - za stale wzbogacaną ofertę, profesjonalną obsługę grup oraz propagowanie wartości edukacyjnych wśród turystów; Gziki babci Ludwiki. Warsztaty kulinarne ze szczyptą Kujaw - za połączenie atrakcji turystycznej z promocją produktów regionalnych kuchni kujawskiej, a także interaktywne podejście do turysty. Uroczyste wręczenie nominacji Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej nastąpi podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki 15 października 2010 roku w Inowrocławiu.

Lubuska Organizacja Turystyczna w tym roku dokonywała wyboru z listy ponad dwudziestu produktów zgłoszonych do konkursu na największe atrakcje turystyczne regionu, wyróżnione tytułem Lubuskich Pereł. Są nimi Winnica Kinga w Starej Wsi, Międzynarodowy Zjazd Cyklistów w Sulęcinie i Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Keja”. LOTUR przyznał także zaszczytną Złotą Perłę Województwa Lubuskiego. Będzie się nią od tego roku szczycić  Wielka Ucieczka w Żaganiu.

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zgłosi trzy kandydatury. Pierwszą z nich jest Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Turyści obok stałej wystawy historycznej, archeologicznej i etnograficznej biorą udział w pokazach kunsztu wyplatania, warsztatach wikliniarskich. Placówka organizuje również  plenery wikliny artystycznej oraz artystyczne pokazy wiklinowej mody i biżuterii. Drugim nominowanym jest Muzeum Lalek w Pilźnie. Obok ekspozycji muzealnej zwiedzający zapoznać się mogą ze specyfiką pracowni wyposażonych w tradycyjne, mające nawet 200 lat narzędzia, za pomocą których do dziś wykonuje się lalki. Trzecią kandydaturą  są  „Extremalne wakacje” – propozycja wypraw samochodami terenowymi i quadami w dzikie zakątki Bieszczadów. Przygoda pod czujną opieką instruktorów z Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, połączona jest z poznawaniem bieszczadzkiej przyrody.

Do rywalizacji o Złoty Certyfikat POT przystąpi produkt „Szwejki z Cesarsko-Królewskiej Twierdzy Przemyśl - Fartowne Manewry”, niezwykle popularny wśród turystów odwiedzających tereny dawnej Galicji. Przyciągają forty Twierdzy Przemyśl, zabudowa miasta i teatralne aranżacje scen z życia żołnierskiego. Szczególny smaczek przemyskiego klimatu czują przede wszystkim czytelnicy, którzy zadowolenie czerpią z lektury kart powieści  Jaroslava Haszka snującego z humorem (szkoda że niedokończony wątek) losów Józefa Szwejka.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit