Chopin Lives

Koncert na tysiąc palców

Za konferencyjnym stołem Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Elżbieta Penderecka, dama kultury polskiej, członkini wielu międzynarodowych fundacji muzycznych/ fot.: Archiwum TBWA/ PR

Konferencją prasową zapowiedziano oficjalnie jedno z najbardziej spektakularnych i oczekiwanych wydarzeń Roku Chopinowskiego – koncert 100 fortepianów Chopin Lives, który 29 sierpnia zabrzmi na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Pomysłodawcą i organizatorem tego niecodziennego publicznego spektaklu jest fundacja Warsaw Destination Alliance, a za obsługę public relations odpowiada Agencja TBWA/PR.

W spotkaniu z dziennikarzami, 1 kwietnia w salach hotelu Marriott wzięli udział Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Elżbieta Penderecka, dama kultury polskiej, członkini wielu międzynarodowych fundacji muzycznych, Alex Kloszewski, prezes Warsaw Destination Alliance, Katarzyna Ratajczyk, dyrektor Stołecznego Biura Promocji Miasta oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele mediów.

 Mali artyści, wielcy talentem

 - Tego typu wydarzenia działają jak magnes na turystów. Dzięki temu na Polskę będzie się patrzyło także poprzez sztukę – mówił prezes POT Rafał Szmytke, przypominając jednocześnie, że trzymiesięczny rejs żaglowca Fryderyk Chopin realizowany przez Polską Organizację Turystyczną w ramach projektu „Promujmy Polskę Razem” jest również nawiązaniem do wkładu Chopina w dziedzictwo kulturowe  Europy.

W warszawie stu pianistów zagra symultaniczny koncert na wielkiej, liczącej tysiąc metrów kw. scenie. Swoje muzyczne umiejętności zaprezentuje 99 dzieci z Chin oraz jedno z Polski. Chińscy pianiści siądą przy czarnych fortepianach, a pianista znad Wisły – grał będzie na instrumencie udekorowanym w narodowe biało-czerwone barwy.

Honorowym patronatem objęli Chopin Lives minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasadorowie Chin w Polsce i Polski w Chinach.

Koncert Chopin Lives będzie kulminacją trzydniowej imprezy, podczas której odbędą się liczne recitale, a także piknik rodzinny. Dzień wcześniej każdy kto czuje się na siłach będzie mógł dołączyć do grona wykonawców i zagrać jeden z utworów genialnego kompozytora.

Przedsięwzięcie będzie kosztowało około 1,5 mln zł. Jeszcze przed koncertem wszystkie fortepiany zostaną wystawione na aukcje internetowe. Każdy instrument otrzyma tabliczkę z numerem seryjnym i nazwą lub nazwiskiem sponsora. Organizatorzy chcą, by ci po koncercie przekazali instrument do szkół muzycznych, bibliotek, domów kultury itp.

 Skąd pomysł, by w środku Warszawy 100 fortepianów zabrzmiało jednocześnie?

 - Pamiętam, jak na zakończenie igrzysk olimpijskich w Los Angeles muzyka popłynęła jednocześnie z 84 fortepianów. Zrobiło to na mnie niesamowite wrażenie. Uznałem, że warto w podobny sposób uczcić rok Chopinowski - mówił Alex Kloszewski. - Muzyka Chopina jest szalenie popularna w Chinach - stąd pomysł, by koncert zagrały właśnie dzieci z Chin. Obecnie w Chinach gra na fortepianie lub uczy się gry na tym instrumencie 30 milionów ludzi, a 18 milionów chińskich pianistów specjalizuje się w Chopinie - wyjaśniał tajniki prezes WDA.

Minister Bogdan Zdrojewski oceniając wymowę wydarzenia stwierdził, że koncert Chopin Lives, niezwykłe wydarzenie muzyczne, będzie zarazem formą „budowania mostu między Warszawą a Szanghajem i Pekinem”. Poprzez kulturę możemy skutecznie „promować markę państwa polskiego za granicą”.

Elżbieta Penderecka, po zapoznaniu się z planami organizatorów, oświadczyła, że jest to „projekt niezwykły”. Mówiąc o młodych chińskich pianistach, zwróciła uwagę na Marca Yu, 11-latka, który ćwiczy grę na fortepianie od trzeciego roku życia. Marc Yu, nazywany „cudownym dzieckiem” fortepianu, wystąpił w zeszłym roku w Carnegie Hall na wspólnym koncercie ze słynnym pianistą z Chin Lang Langiem.

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit