Konkurs im. Mieczysława Orłowicza

Nagrodzony dziennikarski kunszt

65. dziennikarzy i publicystów wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu im. Mieczysława Orłowicza. Konkurs organizowany jest od sześciu lat przez POT przy współudziale Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

   Do udziału w nim zapraszani są dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni, mediów ogólnopolskich i lokalnych, którzy w najlepszy sposób popularyzują walory turystyczne Polski oraz podejmują problematykę krajowej gospodarki turystycznej. Konkurs organizowany jest w ramach kampanii promocyjnej Polski na rynku krajowym prowadzonej przez POT. Kampania ma na celu upowszechnienie wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, promowanie produktów konkurencyjnych dla rynków zagranicznych, które mogą się przyczynić do wzrostu uczestnictwa Polaków w turystyce krajowej.    
    Nagrody Orłowicza Anno Domini 2008 wręczono podczas uroczystej gali w salach warszawskiego hotelu Marriott.
   - Nagrody są szczególnym wyrazem podziękowania, jakie składamy środowisku dziennikarskiemu. Bez Waszego udziału nie udałoby się skutecznie promować polskiej turystyki
zwrócił się do nagrodzonych i licznego grona gości uczestniczących w gali Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. - Liczniejszy co roku krąg wyróżnionych w konkursie POT pozwala mi optymistycznie stwierdzić, że wszechobecna tematyka sensacyjna, rozpalająca negatywne emocje nie zdołała całkowicie zdominować polskich mediów. Równie atrakcyjnego tworzywa dziennikarskiego dostarcza piękno naszego kraju i związane z nim jasne strony życia. Sami dziennikarze przyznają, że dzięki konkursowi żywiej zainteresowali się turystycznymi walorami naszego kraju, a odkrywanie jego uroków staje się fascynującą przygodą zawodową dając też możliwość popisu kunsztem warsztatowym nie mniejszym, niż w przypadku reportażu z egzotycznych wojaży do miejsc symbolizujących światową turystykę.

Mistrzowie pióra i prasowych plebiscytów

    W tym roku kapituła przyznała cztery stylizowane statuetki symbolizujące zamaszystą postać patrona konkursu, sześć wyróżnień i nagrody pieniężne.

    I tak, w kategorii wydawnictw prasowych Filip Frydrykiewicz z „Rzeczpospolitej” nagrodzony został za prowadzenie na łamach dziennika chwytliwego ogólnopolskiego plebiscytu „Wybieramy siedem cudów Polski.” – Przyjmuję tę nagrodę w imieniu zespołu, który pracował nad tym przedsięwzięciem i redakcji promującej konkurs. Wzięło w nim udział ponad siedemdziesiąt tysięcy czytelników, udało się nam poruszyć niezwykłe pokłady lokalnego patriotyzmu – mówił laureat.

    Pierwsze z równorzędnych wyróżnień trafiło do legendy małopolskiego dziennikarstwa turystycznego Danuty Górczyk z Polskiej Gazety Krakowskiej i było wyrazem uznania między innymi za organizację plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” oraz akcję „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”.

    Dwa kolejne wyróżnienia przypadły Adamowi Mikołajczykowi z miesięcznika branży marketingowej „Brief” oraz Krzysztofowi Zielińskiemu z regionalnego pisma „Extra Podkarpacie”.

    Wyróżnienie Specjalne dla redakcji „Poznaj swój kraj” odebrał redaktor naczelny Janusz Sapa. Uznanie jurorów zyskała inicjatywa redakcji, która podchwyciła i spopularyzowała na łamach czasopisma przesłanie sformułowane przez dwóch pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego - dr Wojciecha Lewandowskiego i dr Marka Więckowskiego zachęcających turystów lubiących wędrówki po polskich górach do kolekcjonowania rodzimych szczytów, podobnie jak czynią to sławni zdobywcy korony Himalajów. W ubiegłym roku liczący 3.7 tys. członków (w tym także obcokrajowców) Klub Zdobywców Korony Gór Polskich obchodził jubileusz 10-lecia.

Z mikrofonem i kamerą

    Spośród dziennikarzy radiowych jurorzy konkursu wyłonili dwie laureatki. Wyróżnieniem uhonorowana została Monika Januszek z Radia Lublin, a statuetkę Orłowicza odebrała z rąk prezesa POT Sława Bieńczycka z programu pierwszego Polskiego Radia. - W okresie kiedy wszyscy rozkoszowali się możliwościami wyjazdów za granicę, trochę zapomnieliśmy o tym, jakie skarby mamy w Polsce. Od kilku lat staram się o nich mówić w moich audycjach. Niezwykle motywuje mnie uznanie i wsparcie słuchaczy, którzy na przykład po „Lecie z radiem” przysyłają do mnie listy lub e-maile pisząc: „dzięki pani opowieściom mogłem sobie zaplanować urlop” – zwierzała się redaktor Bieńczycka.

    W silnie obsadzonej kategorii dziennikarstwa telewizyjnego kapituła nagrodziła wyróżnieniem dwoje niezwykle doświadczonych twórców Ryszarda Bonisławskiego i Jadwigę Wileńską z łódzkiego oddziału TVP od prawie dwudziestu lat realizujących cykl doskonałych programów „Filmowa Encyklopedia Łodzi i okolic”, opisujących przeszłość Łodzi oraz atrakcje miasta i regionu. Wyróżnienie przypadło też dwojgu dziennikarzom młodego pokolenia, Elżbiecie Rutkowskiej i Krzysztofowi Ligęzowskiemu z TVP, Oddział Olsztyn, którzy w ramach cyklu „Polska na weekend” realizowanym dla Telewizji Polonia, stworzyli program „Warszawa na weekend”, będący spojrzeniem na tradycyjne walory turystyczne stolicy radosnym, świeżym, młodzieńczym okiem.
   
    Posiadaczem prestiżowej statuetki stał się inicjator cyklu brawurowych programów „Projekt plaża”, jedna z medialnych „twarzy” TVN - Piotr Olivier Janiak, w trakcie gali w hotelu Marriott nieobecny, lecz z wdziękiem zastąpiony przez inną znakomitość telewizyjnego ekranu, olśniewająco zmysłową Omenę Mensah. – Przy realizacji projektu pracował bardzo liczny zespół. Dziękuję w imieniu Oliviera panu Edwardowi Miszczakowi za szansę, którą nam dał, żebyśmy mogli taki zwariowany projekt stworzyć i dzięki niemu pokazać widzom, jak można spędzać wakacje w Polsce. Podziękowania należą się też władzom dziesięciu nadmorskich gmin za zaufanie, jakim obdarzyli naprawdę bardzo młodych ludzi, którzy chcieli pokazać polskie wybrzeże w inny, przewrotny sposób. Liczymy, że dzięki tej nagrodzie będziemy mogli również w tym roku wyjechać nad morze i pokazać polskie wybrzeże, a ja mogę od siebie dodać, że spędziłam wspaniałe wakacje, dwa miesiące nad polskim morzem, zimnym, ale wspominam je bardzo ciepło – wyznała publiczności Omena Mensah.

Zaraźliwa dziennikarska ciekawość

    W tym roku, oprócz nagród głównych i wyróżnień komisji konkursowej, Polska Organizacja Turystyczna przyznała nagrodę specjalną tygodnikowi „Newsweek Polska” w uznaniu profesjonalizmu autorów podejmujących tematykę turystyki krajowej, ale też za poparcie i współuczestnictwo w przedsięwzięciach podejmowanych przez POT, mających na celu tworzenie i promocję krajowych produktów turystycznych, w tym za aktywny udział i patronat nad konkursem „Na najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT”.

    - Ideałem dziennikarstwa jest to, że dziennikarz zabierając się za temat - nie zna go. Ma jednak ciekawość odkrywania jego istoty. Jeżeli potrafi sprawić, że jego ciekawość udzieli się czytelnikom, to oni razem z nim odkryją ten temat. – mówił Jerzy Karwelis, dyrektor wydawniczy „Newsweek Polska”.- Tym milej nam jest, że otrzymujemy tę nagrodę za odkrywanie Polski, która mam nadzieję udzieli się naszym czytelnikom.

    W imieniu kapituły wszystkim dziennikarzom, którzy wzięli udział w VI edycji konkursu im. Mieczysława Orłowicza podziękował Jan Wysokiński: - Dzięki konkursowi POT zwiększa się zainteresowanie mediów polską turystką. Oceniane przez kapitułę materiały publicystyczne, reportaże i audycje zgłoszone do konkursu prezentują wysoki poziom warsztatu dziennikarskiego i przykuwają uwagę odbiorcy formą przekazu i rodzajem informacji o wyjątkowej wartości krajowych produktów turystycznych. Dzięki takim działaniom jak ten konkurs łatwiej będzie Polskiej Organizacji Turystycznej wykonywać swoje zadania, którymi jest promocja turystyki krajowej i zagranicznej – mówił, podkreślając zarazem ogromną rolę także innych konkursów organizowanych przez POT, które wyłaniają najlepsze produkty turystyczne, najlepsze pamiątki z regionu, najlepiej działające centra informacji turystycznej - one wszystkie wzbogacają polską ofertę turystyczna, czynią ją atrakcyjniejszą i coraz bardziej konkurencyjną.

    Podsumowując dorobek sześciu lat konkursu dla dziennikarzy oraz rosnący prestiż przyznawanych nagród prezes Rafał Szmytke złożył serdeczne gratulację obecnemu na sali Jerzemu Walaskowi, wieloletniemu dyrektorowi Polskiej Organizacji Turystycznej, twórcy i organizatorowi czterech pierwszych edycji konkursu im. Mieczysława Orłowicza.

Konkurs nosi imię Mieczysława Orłowicza, czołowego działacza turystyki i krajoznawstwa w Polsce, współtwórcy polskiej turystyki zespołowej, organizatora pierwszego komitetu olimpijskiego w Polsce, współtwórcy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, autora wielu artykułów, broszur i przewodników. Nazwanie konkursu jego imieniem ma na celu przypomnienie tej wybitnej i nieco już zapomnianej postaci.. Jej upamiętnieniu służy również statuetka wręczana laureatom konkursu, przedstawiająca stylizowaną postać Mieczysława Orłowicza, dzieło znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcy m.in. pomnika prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz między innymi statuetek telewizyjnych Victorów, czempiona dla najlepszych sportowców i statuetek dla laureatów Nagród Kisiela.

    Lista laureatów VI edycji konkursu im. Mieczysława Orłowicza znajduje się na stronie internetowej www.pot.gov.pl
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit