Pięciolecie Konkursu na Turystyczną Pamiątkę z Regionu

Nie tylko góralska ciupaga

Za wyróżnienie w kategorii artystyczne dzieła z lokalnym motywem dziękuje Elżbieta Wierdak z Krakowa

Przed pięcioma laty (jak ten czas leci) po raz pierwszy na łamach „Aktualności Turystycznych” ukazał się anons, który brzmiał:

„Polska Organizacja Turystyczna przy współudziale „Aktualności Turystycznych” i Małopolskiej Organizacji Turystycznej zaprasza ludzi branży turystycznej, którym na sercu leży wyjątkowość ich miejsca na ziemi, lokalnych artystów i projektantów, animatorów kultury i ich wychowanków oraz wszelkich pasjonatów – patriotów do twórczej aktywności i wzięcia udziału w Konkursie na Turystyczną Pamiątkę z Regionu”Dalej zaś czytelnik mógł zapoznać się z kryteriami konkursowymi. Nie zmieniły się one do dziś, ale poziom zgłaszanych pamiątek rok w rok zmienia się in plus. Jak prezentują się najefektowniejsze spośród nich i co o swojej pracy mówią ich twórcy mogli przekonać się goście zgromadzeni w Congress Hall na pierwszym piętrze warszawskiego hotelu Marriott, w którym odbyło się uroczyste wręczenie nagród tegorocznym laureatom Konkursu na Turystyczną Pamiątkę z Regionu.

- Idea konkursu na najlepszą pamiątkę regionalną jest prosta. Każdy kraj, region, miejscowość czy obiekt historyczny ma swój charakterystyczny znak, cechę rozpoznawczą, markę, relikwię „zaklętą” w kształt turystycznej pamiątki. Ma lub – jeśli o tym nie pomyślano - może mieć - mówił do zebranych na sali Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. - To jedyne w swoim rodzaju miejscowe „coś” często jest niedoceniane i zastępowane tandetnymi wyrobami masowej produkcji. Mam nadzieję, że wartościowych pamiątek będzie przybywało - dzięki konkursowi POT, a także regionalnym i lokalnym organizacjom turystycznym, które kreują powstawanie pamiątek regionalnych, inspirują lokalnych artystów do ich tworzenia.

Bóbr symbolem rynku pracy

W tym roku komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem oceny blisko setki zgłoszonych wyrobów pamiątkarskich. Jedenastu wybranym przez szacowne grono jurorów przyznane zostały nagrody i wyróżnienia.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit