Sezon narciarski otwarty

Niezależnie, czy prószy, czy mży

Otwarcie tegorocznego sezonu narciarskiego. Od lewej Ireneusz Raś – Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Marek Sowa, marszałek małopolski

Otwarciu krajowego sezonu narciarskiego, oficjalnie zorganizowanemu 15 grudnia na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem, towarzyszył siąpiący deszcz. Ale nikt się nie przejął. To nie ironia kapryśnej aury, lecz wymowny zbieg okoliczności uzasadniający charakter inwestycji czynionych obecnie w krajowych kurortach zimowych. Powodzenie w tej dziedzinie gospodarki turystycznej zależy nie tylko od dobrze naśnieżnych stoków i sprawnych wyciągów. Dochodową częścią oferty zimowego wypoczynku są usługi świadczone klientom niezależnie - czy prószy, czy mży.

W Małopolsce, a zwłaszcza na Podhalu, widoczne jest zjawisko coraz śmielszego lokowania środków w rozwój turystycznej infrastruktury. Przybywa pensjonatów, regionalnych karczm, ośrodków z basenami termalnymi, gabinetów odnowy. Atrakcje tak skomponowanej oferty wypoczynku doceniają klienci o każdej porze roku. Przed świętami, pierwszych gości podjął nowy hotel Thermal&Ski Bania w Białce Tatrzańskiej, dysponujący 400. miejscami. Ceny czterogwiazdkowe, nie na każdą kieszeń. Pomimo to, wszystkie pokoje w okresie świąteczno-noworocznym błyskawicznie zarezerwowano. W innych ośrodkach Białki Tatrzańskiej również zapowiedział się komplet gości, rodzimych i z zagranicy, na cały okres sezonu zimowego. To bez znaczenia, że w tym rejonie nie ma długich i stromych tras. Jest za to wszystko, co cenią sobie osoby pragnące wygody, wysokiego standardu i urozmaiconych propozycji spędzenia czasu. Przedsiębiorcy uruchamiają lodowiska, wytyczają trasy narciarstwa biegowego. Potrafią umiejętnie przekonywać do różnych form wypoczynku. Skutecznie je promować. Korzystają z dorobku i własnych doświadczeń postępu technicznego. W Białce produkowane są armatki śnieżne, które znajdują nabywców w różnych rejonach świata, gdzie kurorty rozpieszczają narciarzy produkując i ubijając śnieg na stokach. Optymistyczną zmianę odnotowujemy w podejściu do biznesu poróżnionej dotąd społeczności górali. Rachunek ekonomiczny przemawia do wyobraźni łagodząc nastroje. Właściciele terenów jednoczą siły, zawieszając na kołku osobiste nieporozumienia. Właściciele działających ośrodków trafniej interpretują również konkurencyjność w gospodarce. Istnieje ona pomiędzy stacjami narciarskimi, ale coraz częściej w ramach wspólnie skalkulowanych interesów, czego dobrym przykładem są między innymi wspólne karnety narciarskie. Ekonomiczne powiązania mają szanse pójść o krok dalej. Białka Tatrzańska i Jurgowo były pierwszymi miejscowościami w Polsce, które w ubiegłym roku zdecydowały się na wprowadzenie wspólnego skipassa. W tym sezonie połączy je bezpłatna komunikacja busami.

Nowe inwestycje pobudzają turystykę zimową

Jacek Janowski, wicedyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej POTWybór Małopolski na miejsce otwarcia krajowego sezonu narciarskiego jest uzasadniony. W regionie panują najlepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny. Walory sezonu zimowego w Polsce podnoszą także inwestycje dokonywane nie wprost w obszarze infrastruktury narciarskiej, lecz traktowane jako jej wartościowe uzupełnienie. Między innymi mówiono o tym w hotelu Mercure Kasprowy, podczas seminarium branżowego „Wpływ inwestycji na rozwój turystyki zimowej", organizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną i Polską Organizację Turystyczną w ramach Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Zimowego 2012/2013. Jacek Janowski, wicedyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej POT przedstawił projekty realizowane w ramach Działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Polska Organizacja Turystyczna jest Instytucją Wdrażającą dla Działania 6.4. W Małopolsce do modelowych przedsięwzięć należą „Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka". Dzięki wsparciu środków unijnych odtworzono i udostępniono turystom zabytkowy średniowieczny szyb „Regis" wraz z budynkami nadszybia oraz znajdujące się w pobliżu szybu - cenne pod względem kulturowym, przyrodniczymi historycznym - wyrobiska, komory i chodniki. Ponadto zabezpieczono i udostępniono zwiedzającym zabytkowe górnicze wyrobiska znajdujące się w najstarszej części kopalni. Innym projektem wzbogacającym ofertę Małopolski jest „Szlak Turystyczny po podziemiach Rynku Głównego". Projekt przyczynił się do zagospodarowania podziemi pod nawierzchnią krakowskiego Rynku na cele unikatowej trasy turystycznej, która obejmuje rezerwat archeologiczno-architektoniczny, wystawy muzealne oraz szereg pokazów filmowych i prezentacji multimedialnych. Utworzony w ramach projektu profesjonalny szlak turystyczny spełnia następujące funkcje: ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego, edukacyjną, naukową, kulturotwórczą, informacyjno-promocyjną oraz rekreacyjną.

Bajeczne warunki wypoczynku

Oferta sezonu zimowego w Polsce, jak stwierdził dyrektor Janowski, jest elementem zagranicznej kampanii prowadzonej przez POT pod hasłem Polska - Come and find your story. Klimat, nastrój aranżacyjny zaczerpnięto ze świata wyobraźni mistrzów najsłynniejszych bajek, typowych dla europejskiej kultury twórczości literackiej. Jedną z nich jest Królowa Śniegu napisana przez Hansa Christiana Andersena, wielokrotnie wykorzystywana przez twórców jako inspiracja w innych dziełach z arsenału środków przekazu. Tym razem posłużyła specjalistom z dziedziny marketingu. Nie podpowiadamy kontekstu. W tym wypadku każdy, kto według baśniowego klucza zechce snuć nić przeżyć i zapamiętanych wrażeń z pobytu w którymś z zimowych polskich kurortów – będzie swojej historii najbardziej twórczym autorem.

Otwarciu krajowego sezonu narciarskiego, oficjalnie zorganizowanemu 15 grudnia na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem, towarzyszył siąpiący deszcz. Ale nikt się nie przejął. To nie ironia kapryśnej aury, lecz wymowny zbieg okoliczności uzasadniający charakter inwestycji czynionych obecnie w krajowych kurortach zimowych. Powodzenie w tej dziedzinie gospodarki turystycznej zależy nie tylko od dobrze naśnieżnych stoków i sprawnych wyciągów. Dochodową częścią oferty zimowego wypoczynku są usługi świadczone klientom niezależnie - czy prószy, czy mży.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit