Zasady zawsze aktualne

Odrobina ekocentryzmu na wakacjach

Ministerstwo Ochrony Środowiska prowadzi w sezonie wakacyjnym kampanię, która  przypomina turystom kilka podstawowych zasad, jakimi powinniśmy się kierować nie chcąc szkodzić naturze, czyli również i samym sobie.

Akcja nosi przekonywujący i  łatwy do zapamiętania tytuł „Ekocentryczne wakacje”. Jej autorzy popularyzują właściwy i przyjazny środowisku sposób zachowania, skądinąd znany przez ogół turystów, i przez większość respektowany. Pomimo to najważniejsze normy powinny być przypominane. Wysiłek włożony w celu utrwalania dobrych zwyczajów zawsze poprzynosi korzyści i nigdy nie idzie na marne, nawet jeśli nie każdemu z adresatów trafia do przekonania.

Hasłem  kampanii jest zdanie „Odrobina ekocentryzmu na wakacjach pozytywnie wpływa na nasze środowisko”. Rozwinięcie sentencji stanowi sześć elementarnych, sprawdzonych w praktyce rad. Oto one:

Nie przepłacaj za pamiątki. Przewożenie przez granice m.in.: części koralowców i muszli, również w formie biżuterii, wielu gatunków orchidei, kaktusów, przedmiotów ze skóry gadów, w tym butów i torebek, części ciała gatunków chronionych (w tym w postaci orientalnych leków), większej ilości kawioru jest nielegalne i grożą za to kary.

Nie kupuj żywych, dzikich zwierząt, to stymuluje nielegalny handel.

Wypróbuj produkty regionalne i sezonowe. Wspierasz przez to lokalną gospodarkę, małe gospodarstwa oraz bioróżnorodność. Transport żywności na duże odległości jest bardzo energochłonny, przez co szkodliwy dla środowiska.

Podziwiaj piękne widoki z okna pociągu. Jeśli masz taką możliwość, zamień samochód na ten ekologiczny środek transportu. Czasami jest to tańsze i wygodniejsze.

Wypoczywaj na plażach i w lasach, które są czyste. Gdy jesteś w lesie, górach lub nad morzem, nie śmieć. Dla niektórych zwierząt porzucone torby plastikowe wyglądają jak pokarm i stanowią poważne zagrożenie. Żyłki wędkarskie zostawione w wodzie i na plaży są również śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Zawsze wyrzucaj odpady do odpowiednich pojemników.

Zabierz na zakupy ulubioną torbę. Zazwyczaj z jednorazowej torby korzystamy przez 20-25 minut, potem staje się ona odpadem, który rozkłada się przez setki lat. Każda torba: plastikowa, papierowa, czy materiałowa stanie się bardziej eko, gdy użyjesz jej wielokrotnie.

Rozbij namiot w najlepszym miejscu, czyli tam, gdzie nie będziesz niepokoić zwierząt wychowujących młode, ani nie uszkodzisz cennego ekosystemu.

Wypoczywaj bezpiecznie. Nie podchodź zbyt blisko dzikich zwierząt, ponieważ szybko się denerwują w obecności ludzi. Upewnij się też, że nie podpływacie zbyt blisko ssaków morskich, na ciałach wielu z nich można dostrzec rany po zetknięciu ze śrubą łodzi.

Objadaj się swoim prowiantem zamiast dokarmiać dzikie zwierzęta. Przyzwyczajone do dokarmiania zwierzęta podchodzą coraz bliżej ludzi, a jeśli stanowią zagrożenie, mogą zostać odstrzelone. Pamiętaj, nigdy ich nie karm ani nie dotykaj.

Wszystkie zasady zostały zgrupowane na niewielkiej, zgrabnej ulotce, która wygodnie mieści się w kieszeni. Można ją  mieć przy sobie, a na pewno zachować do przyszłych wakacji, bo z uwagi na uniwersalną treść, z pewnością nie straci ona ani odrobiny na ekoaktualności.

 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit