Dziedzictwo przemysłowe Mazowsza i jego rola w turystyce. Konferencja naukowa WSE

Park Kulturowy uczyni z Żyrardowa atrakcję turystyczną

Konferencja naukowa Almamer w Żyrardowskim Domu Kultury.

Pod patronatem marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke Wyższa Szkoła Ekonomiczna Almamer zorganizowała konferencję naukową „Dziedzictwo przemysłowe Mazowsza i jego rola w turystyce”.

Na miejsce konferencji wybrano Żyrardów, miasto będące jednym z symboli dziedzictwa światowego przemysłu. W Żyrardowie przed I wojną św. pracowały na potrzeby rynku rosyjskiego i chińskiego jedne z największych zakładów przędzalniczych na świecie.

W obradach wzięło udział liczne grono naukowców, przedstawicieli władz miasta, samorządu i starostwa powiatu żyrardowskiego. Polską Organizację Turystyczną reprezentowała Katarzyna Grzymała, pełnomocnik prezesa POT oraz Jacek Janowski z Departamentu Współpracy Regionalnej POT.

Cenną propozycją, jaka padła w trakcie konferencji była koncepcja utworzenia Parku Kulturowego w wybranej części Żyrardowa. Początek miastu dała Ruda Guzowska, która z niewielkiego folwarku wyrosła na jeden z największych ośrodków przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego. W roku 1994 pojawiła się propozycja wpisania Żyrardowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie spotkała się ona jednak z aprobatą. Zastąpiono ją hipotetycznym projektem utworzenia na terenie osady tak zwanego żyjącego nie muzealnego skansenu, w którym mogłyby być prowadzone prace konserwatorskie i modernizacyjne.

W ostatnich latach dobre efekty dały działania samorządu prowadzone w ramach programu rewitalizacji. Przyniosły one na przykład pełną rewaloryzację parku Dittricha czy rozpoczęcie prac remontowo-konserwatorskich budynku Resursy, przez wiele lat najbardziej reprezentacyjnego budynku w Żyrardowie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit