Działanie V.1 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2012

„Piękny Wschód” – poznajemy go bliżej

Pomimo krytycznie komentowanych przez fachowców pomyłek i niedociągnięć (sukcesywnie eliminowanych), które pojawiły się na stronie internetowejwww.pieknywschod.pl we wstępnym etapie kampanii promocyjnej – intrygujący i nieco prostoduszny sposób postrzegania świata, w jaki dom mediowy PanMedia Western oraz agencja reklamowa Bimers grają na wyobraźni prezentując walory turystyczne pięciu województw Polski wschodniej - na pewno nie pozostawiają  potencjalnych turystów obojętnymi.

Rozpoczęta w sierpniu na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej kampania „Piękny Wschód”, na którą przeznaczono prawie 24 mln zł, ma na celu podniesienie zainteresowania ofertą turystyczną województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Ta wielka akcja reklamowa potrwa do lutego 2012 roku, a realizowana jest w ramach projektu indywidualnego „Promocja zrównoważonego rozwoju turystyki”, Działanie V.1 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2012.

Hasło, pod jakim przebiega kampania, brzmi: „Piękny Wschód”. Wspiera go logotyp obrazujący mapę Polski ze wskazaniem pięciu regionów. Główne przesłanie, które kreatorzy kampanii przekazują w reklamach prasowych, klipach telewizyjnych i spotach reklamowych, wyrażone zostało słowami - „Odkryj, jak tu blisko”. Rzut oka na miejsca uznane za charakterystyczne dla regionu następuje poprzez umowny okular lunety. Pełnym pogody ducha pomysłem (choć dla niektórych nazbyt niepoważnym) jest decyzja obsadzenia w rolach ambasadorów regionów sympatycznych zwierzaków, którym włożono w pyszczki zabawne skojarzeniowo sentencje kryjące opis turystycznych uroków zamieszkiwanych przez nie zakątków. Trudno obiektywnie orzec, czy ucieszne zdanka wypowiadane przez zająca, bobra, żółwia i łanię brzmią przekonywująco, czy zjednają turystów, czy też nie. Opinie fachowców, jak zawsze w takim przypadku są podzielone. Na pewno są powtarzane i zapadają w pamięć odbiorców.  Twórcy kampanii monitorujący społeczny efekt przekazu z pewnością wyciągną z uzyskanych danych właściwe wnioski, które wykorzystane będą w następnych jej etapach.

Uargumentowane zaproszenie do odwiedzenia wschodniego regionu Polski skierowane jest do rodzimych turystów, w tym również z województw objętych kampanią oraz turystów z Niemiec i Ukrainy. Przy doborze grup docelowych postawiono na turystykę aktywną, rodzinną, a także ludzi poszukujących inności, nowych wrażeń i miejsc. Zgromadzony budżet w 89 proc. wykorzystany zostanie na reklamy w mediach, w 6 proc. na produkcję reklam, publikacje reklam prasowych, plakaty, materiały internetowe, w 5 proc. na działania BTL i PR. Planując media mix zdecydowano o emisji 30- i 15-sekundowych clipów telewizyjnych, spotów radiowych, internetowych banerów i boksów, reklam w prasie oraz nośników outdoorowych. Zapowiedziano też działania niestandardowe, wykorzystujące nośniki ambientowe oraz wątki tematyczne wkomponowane w programy telewizyjne i radiowe, jak również produkcję  dedykowanego programowi serialu internetowego.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit