Pogawędka i fotka z Chopinem

Turyści przebywający w stolicy, miłośnicy muzycznego dorobku Fryderyka Chopina oraz osoby, które interesują koleje losu ludzi wybitnych - będą mogli głębiej wniknąć i lepiej poznać tego wybitnego artystę z okresu, kiedy mieszkał w Warszawie, a spędził on w stolicy połowę życia. Będą mogli nawet nawiązać z nim rozmowę.

Ta światowego formatu, historyczna postać, ożyje dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym wykorzystanych w projekcie Warszawa Chopina. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował o unijnej dotacji na ten cel. Całość kwoty przeznaczonej na jego realizację to prawie milion złotych. Posłużą one między innymi na stworzenie portalu internetowego, w którym zamieszczone zostaną informacje o życiu i dziełach muzyka obdarzonego unikalnym talentem, miejscach z nim związanych oraz kalendarza imprez. Z pewnością wyobraźnię pobudzi możliwość osobistej pogawędki z Chopinem, co w dobie sztucznej inteligencji, staje się realne dzięki interaktywnym chaterbotom, wirtualnym awatarom, programom komputerowym naśladującym do złudzenia sposób prowadzenia rozmowy pomiędzy ludźmi. Kogo nie zadowoli sama konwersacja, będzie mógł zrobić sobie fotkę z kompozytorem. Tę możliwość da aplikacja na smartfony „Żywy Chopin w mieście", wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej. Stojąc w charakterystycznym punkcie Warszawy, należało będzie wycelować w swoją stronę obiektyw aparatu w telefonie, a obok pozującej osoby ukaże się „żywy Chopin". Z kolei udając się na spacer i zwiedzanie stolicy warto będzie uatrakcyjnić je towarzystwem mobilnego przewodnika, czyli aplikacją „Fryderyk Chopin w Warszawie" z funkcją audiobuka opracowana w siedmiu wersjach językowych. Uzupełnieniem będą przewodniki drukowane „Warszawa Fryderyka Chopina", w której prezentowane są miejsca związane z artystą. Wracając do aplikacji, bardzo użyteczna będzie funkcja, „Skok za miasto", która dostarczy informacji o bardziej niż Warszawa kojarzonej z Chopinem Żelazowej Woli, a także między innymi o Brochowie - w tutejszym kościele Mikołaj Chopin i Justyna Krzyżanowska pobrali się, a Fryderyk podawany był do chrztu. Nie sposób cieszyć się pełnią wrażeń bez obcowania z muzyką dorosłego już Brochowianina. Ulubionych utworów będzie można słuchać wybierając je z biblioteki nagrań, do której dostęp będzie posiadał każdy posiadacz aplikacji. Fragmenty najpopularniejszych kompozycji odtwarzane są na Trakcie Królewskim, wzdłuż szlaku grających ławeczek, który wkrótce się wydłuży.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit