Pod patronatem Prezesa POT i medialnym patronatem Aktualnosci Turystycznych

Potencjał turystyczny tańca towarzyskiego

Prezes POT Rafał Szmytke dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Zwracając się do startujących zawodników, grona wydających werdykty międzynarodowych sędziów, organizatorów, gości i kibiców - podkreślił walory, jakie z punktu widzenia działań promujących Polskę na świecie mają wydarzenia łączące wartości kulturowe z emocjami sportowymi.

W weekend 17 i 18 marca na parkiecie hotelu Gołębiewski w Mikołajkach rozegrano oficjalne Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim. Rywalizacji o tytuły mistrzowskie towarzyszył międzynarodowy turniej taneczny organizacji World Dance Council.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, który zwracając się do startujących zawodników, grona wydających werdykty międzynarodowych sędziów, organizatorów, gości i kibiców - podkreślił walory, jakie z punktu widzenia działań promujących Polskę na świecie mają wydarzenia łączące wartości kulturowe z emocjami sportowymi.

Sektor przedsiębiorczości

Taniec towarzyski jest zajęciem, któremu w ten czy inny sposób ludzkość oddaje się jak daleko sięgnąć pamięcią. Jest wyrazem radości i swobody życia. Mniej więcej od początku ubiegłego wieku ludzie mający skłonność do porządkowania świata w każdej jego dziedzinie, postanowili i ten przejaw odruchu nieskrępowanej zabawy przy muzyce, ująć w karby dyscypliny. Zdefiniować, sklasyfikować, podzielić na rodzaje. A co za tym idzie, beztroskie hasanie i podrygiwanie przekształcić w dyscyplinę zawodową i nieźle prosperujący sektor przedsiębiorczości. W Polsce taniec towarzyski w formie stowarzyszeniowej zaczął być rozwijany i promowany mniej więcej od połowy lat pięćdziesiątych, dzięki zaangażowaniu legendarnego profesora Mariana Wieczystego uhonorowanego nagrodą Carl Alan Overseas Award 81, przyznawaną za szczególne zasługi w rozwoju tańca na świecie. Od roku 1995 działa inna organizacja, o odmiennym profilu - Polski Związek Tańca Sportowego. Prawdziwą reklamę  tańcowi towarzyskiemu  przysporzyły w ostatnich latach telewizyjne show z udziałem popularnych gwiazd życia towarzyskiego. Telewizyjne programy wykreowały też medialne autorytety, które zyskały przywilej zawodowego wyrokowania, kto w takt muzyki porusza się wśród dekoracji telewizyjnego studia prawidłowo, a kto nie. Programy o wysokiej liczbie widzów przysporzyły klientów prywatnym szkołom tańca. Najlepsze płacą sute gaże zatrudniając w roli instruktorów utytułowane pary, które po latach występów na światowych parkietach wracają w rodzinne strony. Lekcje nie są tanie. Pobieżnie licząc, nakłady ponoszone (przez rodziców) na wykształcenie dobrej klasy tancerki lub tancerza wynoszą nie mniej aniżeli płaci się za edukację lekarza specjalisty. Inwestycja się zwraca. Zawodowe pary przemieszczając się, podobnie jak tenisiści, z turnieju na turniej,  mają  dość okazji do zarobienia grosza na dostanie życie.

Pasuje do turystycznych ofert

Turnieje  taneczne ciszą się zainteresowaniem  rzeszy zdeklarowanych koneserów i specjalistów kochających tę dyscyplinę sportu lub zajmujących się nią zawodowo. Taniec towarzyski  przyciąga też uwagę szerokiej publiczności. Na zdjęciu mistrzowie Polski Marek Kosaty i Paulina Glazik na tle par finałowych.Świat turniejów kręci na okrągło. Posiada rzesze zdeklarowanych koneserów i specjalistów kochających tę dyscyplinę sportu, ceniących zawodników precyzyjnie wykonujących układy choreograficzne, demonstrujących perfekcjonizm będący efektem żmudnego wieloletniego treningu pod okiem fachowych trenerów. Taniec towarzyski  przyciąga też uwagę szerokiej publiczności. Cieszy  widowiskowością i estetyką popisów tanecznych, wywołuje zachwyt fantazyjnością damskich sukien, tym bardziej efektownych na tle prostoty krojów męskich kostiumów. Ten drugi aspekt zjawiska interesuje nas szczególnie. Pasuje do turystycznych ofert stając się elementem tego, co naukowcy zajmujący się zagadnieniem teorii ruchu turystycznego, klasyfikują w kategoriach turystyki kulturowej i citi-break. Potwierdzeniem racji tej teorii mogą być oficjalne Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim odbywające się w dwa marcowe, weekendowe dni w Hotelu „Gołębiewski” w Mikołajkach. Mistrzostwom towarzyszył międzynarodowy turniej taneczny organizacji World Dance Council, do  którego zgłosiło się około dwustu par tanecznych z czternastu krajów Europy. Organizatorem była Fundacja Rozwoju Tańca Polskiego w porozumieniu z Polskim Związkiem Tańca Sportowego. Była to pierwsza impreza tej rangi w naszym kraju. Wzięły w niej udział pary mające sportową licencję PZTSport. Poziom zawodników oceniało dwudziestu czterech sędziów z Polski i dziewiętnastu z zagranicy. Miejsca w ławach sprawiedliwych zajęło wiele utytułowanych sław. Mistrzowie Świata, Europy i Polski.

Wydarzenie wypełniło do ostatniego miejsca hotelowy moloch (jak na warunki regionu mazurskiego) sieci „Gołębiewski”. Trudno było też o nocleg w pobliskich hotelach i pensjonatach. Ranga imprezy i moda tańca towarzyskiego z pewnością zapewniłaby publicznością wielotysięczną salę, gdyby turniej organizowano w innym terminie lub w innym mieście. O tej porze roku tłumów Mikołajki nie notują. Dla cudzoziemców weekendowa wyprawa nad Jezioro Mikołajskie stanowi nie lada  wyzwanie z powodu trudów związanych z drogą z lotniska do pięknej mazurskiej miejscowości  i z powrotem.

Rekomendujemy współpracę

Ryszard Nowogórski, prezes Polskiego Związku Tańca Sportowego i Monika Sulewska, sędzia komisarz, wiceprzewodnicząca Kolegium Sędziów PZTSport. Ryszard Nowogórski, prezes Polskiego Związku Tańca Sportowego podziela pogląd, że sensowne połączenie harmonogramu turniejów tanecznych z ofertą turystyczną przysporzyłoby publiczności tym widowiskowym imprezom. Przełożyłoby się na wymierne wpływy do budżetu PZTSport, przyniosłoby korzyść branżom związanym z usługami hotelowymi i touroperatorskimi. Profesjonalnie przygotowane imprez mogłyby stać się przekonywującym argumentem promującym miasta i regiony goszczące zawodników, towarzyszące im ekipy specjalistów, fanów tańca i turystów lubiących uczestniczyć w barwnych wydarzeniach w trakcie urlopowego wypoczynku. Pokazy połączone z podstawami nauki figur tanecznych mogą stać się elementem programu firmowych imprez integracyjnych. Ponieważ Aktualności Turystyczne należą do tego grona, które docenia wartość artystyczną tańca towarzyskiego na równi z ekonomicznym potencjałem, jaki w nim  tkwi przy połączeniu z sektorem turystycznym -  będziemy z uwagą śledzić postępy zapowiadanej współpracy i rekomendować ją zainteresowanym stronom.

Patrz również Sportowe emocje służą promocji turystyki - wywiad z prezesem POT Rafałem Szmytke.

 

Z kronikarskiego obowiązku podajemy wyniki rywalizacji tanecznej na parkietach w Mikołajkach.

Mistrzowie Polski Amatorzy Standard -  Marek Kosaty & Paulina Glazik;  Łukasz Tomczak & Aleksandra Jurczak;  Sergiu Rusu & Dorota Makar;  Jacek Jeschke & Hanna Żudziewicz; Szymon Kalinowski & Grażyna Grabicka; Paweł Świtalski & Joanna Grudzień; Jacek Stefański & Joanna Korab-Stefańska.

Mistrzowie Polski Zawodowców Standard – Marcin Kalitowski & Katarzyna Florczuk;  Jacek Fidurski & Małgorzata Kotlicka-Fidurska; Paweł Szajda & Karina Hoffmann-Zwolińska.

Mistrzowie Polski zawodowców Latin -    Andrej Mosejcuk & Kamila Kajak-Mosejcuk; Przemysław Łowicki & Martina Markowa; Norbert Mika & Anna Ramiączek;    Krzysztof Pściuk & Monika Heine; Radosław Hojsan & Małgorzata Jabłońska; Viacheslav Mostsevoi & Agnieszka Pomorska; Marcin Niewiadomski & Katarzyna Żurawska;

Mistrzowie Polski amatorów Latin - Marek Fiksa & Kinga Jurecka-Fiksa; Andrzej Suchocki & Natalia Piecewicz; Sergey Kostetskiy & Małgorzata Janczewska; Dominik Rudnicki-Sipajło & Adrianna Łojszczyk; Arkadiusz Sosnowski & Joanna Rolecka.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit