Tysiące ludzi w kolejce do Krypty Katyńskiej

Prezydencka Para spoczęła na Wawelu

Kraków Wawel

Tłumy żegnały parę prezydencką w Krakowie na Rynku, na Błoniach, w Łagiewnikach i wzdłuż trasy przejścia konduktu pogrzebowego z Bazyliki Mariackiej na Wawel.

Mszy żałobnej w Bazylice Mariackiej przewodniczył kardynał Dziwisz zastępujący legata papieskiego Angelo Sodano, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Zwracając się do zebranych wskazał na konieczność zastanowienia się nad  sensem tragedii. - Na Wawelu spoczną dwie trumny, ale zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synach polskiego narodu. W ten sposób krypta katyńska na Wawelu będzie przemawiać do naszych serc oraz do pamięci następnych pokoleń - stwierdził kardynał.

Po mszy trumnę Lecha Kaczyńskiego przykrytą proporcem prezydenta RP z orłem w koronie o motywie przedwojennej chorągwi RP i trumnę Marii Kaczyńskiej z biało-czerwoną flagą na wieku przeniesiono uroczyście do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Złożeniu trumien do sarkofagu z miodowego alabastru towarzyszyły honory 21 salw armatnich oddanych z brzegów Wisły.

Grobowiec prezydenckiej pary będzie miał charakter narodowego symbolu. Kardynał Dziwisz zapowiedział stworzenie Krypty Katyńskiej. W pobliżu sarkofagu znajdzie się tablica z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. We wnęce obok mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego w 50. rocznicę mordu na polskich oficerach umieszczono urnę z ziemią z Katynia.

Gdy wawelskie wzgórze opuścili oficjalni goście, w kolejce do Krypty Katyńskiej ustawiło się tysiące ludzi, którzy chcieli oddać hołd zmarłym.

Wskutek wiszącej nad Europą wulkanicznej chmury kilkudziesięciu przywódców i koronowanych głów odwołało zapowiedzianą obecność na uroczystościach pogrzebowych w Krakowie. Ich przebieg relacjonowały wszystkie polskie stacje telewizyjne, a także brytyjska Sky News, amerykańska CNN oraz rosyjskie „Wiesti” i „Rossija 24”.

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit