Konkursy POT

Region łódzki zgarnia całą pulę

Córka Mirosława Chyziaka, laureata pierwszej nagrody w Konkursie na Pamiątkę z Regionu odbiera dyplom z rąk prezesa POT Rafała Szmytke. Obok dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej POT Cezary Molski

To już siedem lat od kiedy po raz pierwszy na łamach „Aktualności Turystycznych” ukazał się anons, który brzmiał: „Polska Organizacja Turystyczna przy współudziale „Aktualności Turystycznych” i Małopolskiej Organizacji Turystycznej zaprasza ludzi branży turystycznej, którym na sercu leży wyjątkowość ich miejsca na ziemi, lokalnych artystów i projektantów, animatorów kultury i ich wychowanków oraz wszelkich pasjonatów – patriotów do twórczej aktywności i wzięcia udziału w Konkursie na Turystyczną Pamiątkę z Regionu”.

Dalej zaś czytelnik mógł zapoznać się z kryteriami konkursowymi. Pozostały one w zasadniczych kryteriach nie zmienione do dziś.  Zmienia się natomiast poziom zgłaszanych pamiątek.  Optymizmem napawa  fakt, że w większości przypadków jest to zmiana in plus.

W tym roku wręczenie nagród twórcom pamiątek zgłoszonych do konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej przypadło w ostatni dzień targowy wieńcząc dwudziestą pierwszą edycję poznańskiego Tour Salonu.

Każdy kraj, region, miejscowość czy obiekt historyczny ma ...

- Konkurs na pamiątkę turystyczną ma długą tradycję. Polska Organizacja Turystyczna kontynuując go stara się pokazać lokalne wyroby, które często są przykładami pamiątek budzących podziw dla ich sztuki rękodzielniczej. Cieszę się, że jest coraz więcej nadsyłanych propozycji z regionów, cieszę się, że kapituła coraz bardziej srogo ocenia i nie zawsze przyznaje nagrody i wyróżnienia, ale dzięki tego typu działaniom staramy się podnieść poziom i zwrócić uwagę na to, co jest charakterystyczne dla polskich regionów i miast - mówił do zebranych przed sceną hali targowej Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. - Idea konkursu na najlepszą pamiątkę regionalną, jak przypominał prezes POT - jest prosta. Każdy kraj, region, miejscowość czy obiekt historyczny ma swój charakterystyczny znak, cechę rozpoznawczą, markę, relikwię zaklętą w kształt turystycznej pamiątki. Ma lub, jeśli o tym nie pomyślano, może mieć. Ten jedyny w swoim rodzaju wyrób, oddający unikatowy urok miejsca bywa niedoceniany i zastępowany tandetnymi wyrobami masowej produkcji. Mam nadzieję, że wartościowych pamiątek będzie przybywało - dzięki konkursowi POT, a także regionalnym i lokalnym organizacjom turystycznym, które kreują powstawanie pamiątek regionalnych, inspirują lokalnych artystów do ich tworzenia – wyraził przekonanie prezes Szmytke.

Bohater rynku rzemiosła pamiątkarskiego

Na tytuł niekwestionowanego bohatera rynku rzemiosła pamiątkarskiego zasłużył w tej edycji konkursu region łódzki. Wszystkie trzy nagrody przyznane przez komisję konkursową trafiły do twórców rekomendowanych do startu w ogólnopolskiej rywalizacji przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego. Pierwsza nagroda przypadła Mirosławowi Chyziakowi za biżuterię nawiązującą wzornictwem do motywów regionalnych. Honorowy dyplom uznania towarzyszący nagrodzie finansowej odebrała z rąk prezesa Rafała Szmytke córka laureata. - Rękodziełem zajmujemy się od dawna. Nagrodzona para kolczyków łączy w swoim kształcie tradycje miejscowej kultury z nowoczesnym projektem. Nasza rodzina specjalizuje się w wyrobie biżuterii i wiele spośród naszyjników, kolczyków, wisiorów i bransoletek, które oferujemy  ma walory atrakcyjnej  pamiątki – zwierzała się zachęcona przez prowadzącego targowe spotkanie dyrektora Departamentu Współpracy Regionalnej POT Cezarego Molskiego.

Pozostałe dwie nagrody jurorzy przyznali rodzinie Danucie, Katarzynie i Konradowi Lendzionom za wykonane ręcznie lalki: Prząśniczka Łódzka, Diabeł Boruta z Łęczycy, Pyza Łowiczanka oraz Marcinowi Mazurowskiemu za pocztówki z Bytomia. Nagrodę internautów otrzymał autor o pseudonimie "kowal10" za „Dom Rybaka”. Do konkursu na pamiątkę z regionu twórcy zgłosili 139 pamiątek.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit