Jak się promować na rynku ukraińskim

Spadki we wszystkich kierunkach, do Polski wzrost

Od lewej Olena Bondarenko, ukraińska dziennikarka, która zajmuje się PR i reklamą, prowadzi stronę internetową i przygotowuje liczne artykuły prasowe; dyrektor Włodzimierz Szczurek;  Krzysztof  Kawa, pochodzący z Ukrainy Polak, który troszczy się o organizację pracy przedstawicielstwa

Wystarczy wsłuchać się pięć minut w treść wiadomości codziennych serwisów informacyjnych, żeby dojść do wniosku, że nie zawsze jako polskie społeczeństwo jesteśmy dumni z osiągnięć ostatnich dwudziestu lat. Tymczasem jest miejsce, tuż za najbliższą granicą, gdzie Polska uważana jest za kraj sukcesu, wzór do naśladowania i niedościgły ideał.

Tym miejscem jest Ukraina, ważny partner gospodarczy, kraj o strategicznym znaczeniu, jak mówią politycy, lecz przede wszystkim miejsce zamieszkania dwóch i pół milionów turystów, którzy co roku odwiedzają nasz kraj.

Ukraina to kraj ludzi podróżujących

Nasi wschodni sąsiedzi podróżują na różne sposoby i w różnych kierunkach. Popularna jest egzotyka - Malediwy, Tajlandia, Wietnam, Bali, dla niewybrednych dużym wzięciem cieszy się masowa propozycja Egiptu i Turcji, lecz znaczący odsetek stanowią ci, dla których opalenizna nie stanowi najcenniejszej pamiątki z wakacji. Ukraiński turysta z przyjemnością wyrusza w objazdowe wycieczki, dużo zwiedza, interesują go zabytki, architektura, muzea i atrakcje kulturalne. Polska stanowi dla niego naturalną bramę do Europy.

Ukraina znacznie mocniej niż Polska odczuwa skutki światowego kryzysu ostatnich lat. Szok końca roku 2008, kiedy banki zablokowały wypłaty oszczędności obywateli odbił się na liczbie wyjazdów zagranicznych. Jeszcze w roku 2009 ukraińskie statystyki odnotowały spadek ogólnej liczby podróżujących o 2  proc., jednak najbardziej odczuwalnie spadły wyjazdy do Egiptu – o 34 proc. i Turcji  o 24 proc..

Wyjątkiem w tendencji spadków jest kierunek do Polski. Statystyki notują w tym przypadku wzrost o 36  proc. Prognozy mówiące o tym, że Ukraińcy wybiorą krótsze i tańsze wycieczki do sąsiadów, okazały się w tym przypadku prawdziwe. Nie bez znaczenia okazał się również fakt, że polskie konsulaty nareszcie zaczęły sobie dobrze radzić z rosnącym zapotrzebowaniem na wizy i otrzymanie pozwolenia na wjazd do naszego kraju przestało być problemem. Znikły kolejki przed polskimi przedstawicielstwami, elektroniczna rejestracja ankiet i terminów przyjęcia działa bez zarzutu. Co trzecia wiza Schengen wydana na Ukrainie to polska wiza, a Polska absorbuje 82,5 proc. wszystkich wyjazdów do Unii Europejskiej. 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit