Rok Polski w Izraelu

Spotkanie dwóch nowoczesnych państw, społeczeństw, kultur

Rok Polski w Izraelu prezentują (od lewej)Bogdan Bernaczyk-Słoński, koordynator Roku, Hanna Munitz,

- Przygotowując się do Roku Polskiego w Izraelu mieliśmy świadomość, że w sferze wymiany kulturalnej spotkają się narody o długiej historii i bogatym dorobku kulturalnym. W wyborze projektów chcieliśmy się jednak skoncentrować na perspektywie jutra, a nie wyłącznie na przeszłości – powiedział na konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

W konferencji, na której zostały przedstawione cele, założenia i najważniejsze projekty programu Roku Polskiego w Izraelu 2008/2009, wzięli udział Ya’akov Finkelstein, radca kulturalny Ambasady Izraela w Polsce, Hanna Munitz, dyrektor Israeli Opera w Tel Awiwie, Joanna Stachyra, dyrektor Departamentu Promocji MSZ, Zbigniew Sałek, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Bogdan Bernaczyk-Słoński, koordynator Roku oraz Katarzyna Wielga, zastępca koordynatora.

W programie Roku, który potrwa od kwietnia 2008 roku do wiosny 2009 roku, znalazło się 9 projektów muzycznych, 15 teatralnych i tanecznych, 9 filmowych, 13 wystaw i  11 konferencji. Przygotowano również 5 publikacji.

- Postanowiliśmy, że bardzo ważnym aspektem stanie się spotkanie dwóch nowoczesnych państw, społeczeństw, kultur – kontynuował wystąpienie ministra Zdrojewskiego koordynator Roku Bogdan Bernaczyk-Słoński. - Naszym zamiarem jest dotarcie do tej publiczności w Izraelu, która niewiele wie o Polsce i nie ma z naszym krajem rodzinnych związków oraz do pokolenia, dla którego polsko-żydowska przeszłość jest bardzo odległa. Projekty są wynikiem wizyt studyjnych w Polsce izraelskich ludzi kultury: menedżerów, artystów, dziennikarz, których zapraszaliśmy indywidualnie lub w grupach, aby pokazać jak najwięcej zjawisk kultury polskiej, które dla nich, ze względu na ich profil artystyczny, mogły być najbardziej interesujące.

Obecni na konferencji partnerzy izraelscy przyznawali, że Rok Polski w Izraelu jest wyjątkowym programem kulturalnym. - Izraelskiej publiczności będzie przedstawiona nowa, demokratyczna Polska, a polskiej publiczności zostanie pokazana współczesna, dynamiczna, pluralistyczna sztuka izraelska - informował Ya’akov Finkelstein.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit