Wakacje z Głosowaniem

Szef polskiej dyplomacji na spotkaniu z branżą turystyczną

Dom Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Spotkanie z szefem polskiej dyplomacji. Od lewej poseł na Sejm RP Adam Szejnfeld, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorskim, prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak, wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, wiceprezes PIT Paweł Lewandowski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke

Nie ma powodów do odwoływania przez Polaków turystycznych wyjazdów zagranicznych, ani też przyjazdów cudzoziemców do naszego kraju. Polskie biura podróży umożliwią rodakom za granicą głosowanie w wyborach prezydenckich, zaś sytuacja powodziowa w Polsce nie dotknęła regionów turystycznych. Branża turystyczna zapewni pomoc w organizacji wypoczynku wakacyjnego rodzinom z dziećmi z terenów powodziowych.

To tylko wybrane z wielu tematów omawianych w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w czasie spotkania kierownictwa Polskiej Izby Turystyki z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. W spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji uczestniczyli też między innymi wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, rzecznik prasowy Piotr Paszkowski, poseł na Sejm RP Adam Szejnfeld, dyrektor Departamentu Turystyki MSiT Maria Napiórkowska, doradca ministra spraw zagranicznych Aleksandra Klimont oraz licznie zebrani przedstawiciele samorządu gospodarczego polskich przedsiębiorców turystycznych. Polską Izbę Turystyki reprezentowali prezes Jan Korsak i wiceprezesi Paweł Lewandowski i Józef Ratajski.

Podziękowania dla polskich touroperatorów

Ważnym i oczekiwanym przez polskich przedsiębiorców turystycznych były słowa podziękowania, które minister Radosław Sikorski i prezes Jan Korsak skierowali do wszystkich właścicieli i pracowników polskich biur podróży za wykazanie profesjonalizmu, wysokiej etyki zawodowej i odpowiedzialności wobec klientów w czasie kryzysu wywołanego wybuchem islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokull. Wskutek zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą około dziesięciu tysięcy turystów przez kolejne dni nie mogło powrócić do Polski z wyjazdów wakacyjnych. Wszyscy klienci polskich biur podróży, którzy przymusowo pozostali za granicą, otoczeni zostali opieką, a koszty ich przedłużonego pobytu zostały pokryte przez przedsiębiorstwa turystyczne.
Jednocześnie minister Sikorski przyjął prośbę skierowaną przez prezesa Korsaka w imieniu polskich touroperatorów o poparcie starań branży turystycznej zmierzającej do zmian przepisów, tak aby w przyszłości skutki ryzyka wystąpienia niezależnych zdarzeń losowych nie obciążały wyłącznie biur podróży. W szczycie sezonu urlopowego zdarzenia w skali podobnej do wybuchu wulkanu Eyjafjallajokull doprowadzą bowiem do nieuchronnych bankructw wśród przedsiębiorców turystycznych.

„Wakacje z głosowaniem"

W trakcie spotkania minister Radosław Sikorski potwierdził wolę kontynuowania ścisłej współpracy z Polską Izbą Turystyki, której dobrym przykładem są pozytywne efekty realizacji podpisanej w ubiegłym roku dwustronnej „Deklaracji o współpracy w zakresie aktywizacji turystyki przyjazdowej". Obecnie MSZ wspólnie z Polską Izbą Turystyki i Polską Organizacją Turystyczną koordynuje przebieg organizowanej z inicjatywy PIT akcji „Wakacje z głosowaniem".

Po skierowanym w maju tego roku apelu Polskiej Izby Turystki do pracowników i właścicieli biur turystycznych organizujących wypoczynek polskich turystów za granicą w okresie wyborów prezydenckich, wielu touroperatorów zgłosiło gotowość przyłączenia się do akcji „Wakacje z głosowaniem". Turystom wyjeżdżającym za pośrednictwem działających w Polsce biur podróży tworzone będą warunki połączenia wakacyjnego wypoczynku i głosowania na kandydata do najwyższego urzędu w państwie. Między innymi w programach wyjazdów zagranicznych obejmujących terminy pierwszej i drugiej tury wyborów wprowadzane będą punkty „Wybory Prezydenckie 2010" obejmujące zorganizowane wyjazdy dla chętnych do lokali wyborczych. Do dokumentów wyjazdowych dołączane będą informacje z Państwowej Komisji Wyborczej ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi warunków i procedury głosowania polskich obywateli poza granicami kraju. W hotelach w dniach głosowania umieszczane będą symbolicznie polskie barwy narodowe. Na stronach internetowych Polskiej Izby Turystyki zamieszczony zostanie szczegółowy wykaz uruchomionych lokali wyborczych za granicą.

Organizatorzy akcji „Wakacje z głosowaniem" - Polska Izba Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreślają, iż każdy turysta za granicą jest ambasadorem swojego kraju. Wielki udział w sukcesie dyplomacji turystycznej w tym historycznym dla Polski momencie mieć będą polscy turyści i touroperatorzy. Przyspieszone wybory prezydenckie w Polsce w wyniku dramatycznych wydarzeń, które do nich doprowadziły, znajdą się w centrum uwagi społeczeństw i zainteresowania światowych mediów. Powszechny udział w głosowaniu Polaków przebywających za granicą będzie potwierdzeniem odpowiedzialności za własne państwo, przywiązaniem do demokratycznych wartości i demonstracją patriotycznej jedności wobec narodowej tragedii. Przyczyni się zarazem do promocji wizerunku Polski, stabilnego państwa w demokratycznych strukturach zjednoczonej Europy, kraju przewidywalnego, dobrze zorganizowanego i sprawnie zarządzanego, do którego turysta ma chęć przyjechać i bliżej poznać – do promocji tych wartości, które leżą na sercu wszystkim polskim obywatelom, którą tworzą, promują, i o które walczą przedsiębiorcy działający na polskim rynku usług turystycznych.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit