Korespondencja z Berlina

Tego roku większa liczba Niemców wyjedzie na wakacje

1

Berliński ośrodek POT nagrodzony przez niemieckie stowarzyszenie Prasy Zagranicznej VAP za profesjonalną współpracę z mediami nie zapomina także o dziennikarzach w kraju. Dzięki umiejętnie selekcjonowanym informacjom przesyłanym przez POIT do redakcji mediów branżowych, także czytelnicy Aktualności Turystycznych dowiadują się wiele o niemieckim rynku turystycznym. Oto garść newsów, które otrzymaliśmy w korespondencji z Berlina.

Zapobiegliwi, na ogół przewidujący i postępujący według precyzyjnego planu Niemcy – w mniejszym stopniu trzymają się tych życiowych zasad, jeśli idzie o przygotowanie do wakacji. Jak wynika z szacunków Stowarzyszenia ds. Badań Konsumenckich (GfK) i touroperatora TUI prawie połowa Niemców, którzy chcą w tym roku wyjechać na urlop, jeszcze go nie zamówiła. Z deklaracji składanych ankieterom można wnosić, iż w tym roku z planem wyjazdu wakacyjnego nosi się większy procent Niemców niż w roku ubiegłym. Jeśli prognozy się potwierdzą   prawie 49 mln niemieckich turystów będzie wypoczywało z dala od domu.

Analizy potencjału wyjazdów przeprowadzane przez GfK i TUI przewidują największy wzrost w sektorze podróży lotniczych. Rośnie również liczba turystów zamawiających usługi turystyczne online. W ubiegłym roku skorzystało z tej wygodnej metody ponad 15 mln osób. Najczęściej za pośrednictwem sieci rezerwowane były miejsca w hotelach. Noclegi tą drogą zamówiło 7,4 mln Niemców. Jeśli dotyczyło to pokoju hotelowego w obrębie granic państwa, niezależnie w jaki sposób rezerwowanego, z pewnością z zadowoleniem zauważyli spadek cen.

W  ubiegłym roku, jak informuje Hotel Price Index (HPI) koszty noclegów zmniejszyły się średnio o 11 procent w porównaniu z 2008 rokiem. Największy spadek cen, aż o 23 procent,  zanotowano w Wiesbaden. Natomiast w Kolonii nastąpił spadek o 9 procent, a w Hamburgu tylko o 1 procent. Najdrożej jest w Bonn. Przeciętnie  należało być przygotowanym  na średni rachunek za jedną noc opiewający na  112 euro. Odczuwalnie taniej jest w stolicy – 79 euro. Obniżki cen usług hotelowych wpływają,  poza innymi czynnikami, na odczuwalny spadek obrotów hotelarzy. Według Ernsta Fischera, prezydenta Zrzeszenia Niemieckich Hoteli i Gastronomii Dehoga w 2009 roku spadek obrotów w hotelach wyniósł 6-procent. Najbardziej odczuły to te hotele, które nastawiają się przede wszystkim na obsługę klientów podróżujących służbowo.

W czasie wakacji trend odwrotny mogą odnotować hotele w niektórych miejscowościach urlopowych, ponieważ moda na wypoczynek w kraju, głównie nad morzem, nie maleje. Psuć nastrój może inna pozycja danych statystycznych mówiąca, że turyści starają się mimo wszystko ograniczać inne wydatki w trakcie trwania urlopu.

 

 

 

 

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit