Touroperatorzy przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży

pielgrzymki

Przedstawiciele 31 biur podróży z jedenastu krajów i 33 przedsiębiorstwa turystyczne z Polski specjalizujące się w przyjazdowej turystyce pielgrzymkowej, od 1 do 4 października, uczestniczyli w Krakowie w przygotowanym przez Polską Organizację Turystyczną workshopie i warsztatach, których przewodnią tematyką były wydarzenia i oferty pobytowe w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 z zapowiedzianym udziałem papieża Franciszka.

W warsztatach i workshopie POT brali udział touroperatorzy z Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Najliczniejsza grupa przedsiębiorców turystycznych przybyła do Krakowa zza Atlantyku, ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Argentyny. W tych krajach odnotowano największe zainteresowanie pątników i turystów pobytem w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy wyjazdów pielgrzymkowych z USA i Ameryki Łacińskiej poczynili pierwsze rezerwacje miejsc noclegowych w Krakowie wkrótce po zaakceptowaniu przez papieża Franciszka daty spotkania z młodzieżą. Rozmowy handlowe pomiędzy przedstawicielami zagranicznych biur turystycznych i polskimi partnerami zaplanowano na 2 października. Toczyły się one w krakowskim hotelu Galaxy. Program pobytu obejmował także między innymi zwiedzanie tradycyjnych miejsc na światowym szlaku pielgrzymkowym oraz tych, które pielgrzymi przybywający z zagranicy chętnie odwiedzają turystycznie. Jedną z wizyt studyjnych zaplanowano w Częstochowie i na Jasnej Górze, w największym polskim sanktuarium, drugim po Lourdes centrum maryjnym na świecie. Kult jasnogórski nie wiąże się z objawieniami. Cudowny obraz Matki Bożej, którego autorem jest - wedle tradycji - św. Łukasz, przywiózł i pozostawił w klasztorze sprowadzonych przez siebie paulinów książę opolski Władysław. Liczbę przyjeżdżających do Częstochowy pielgrzymów zagranicznych szacuje się na około 400 tys. w ciągu roku. Pobyt w mieście z reguły ogranicza się do wizyty w kaplicy, uczestnictwie w mszy i obejrzeniu skarbca. Mógłby być dłuższy, Częstochowa ma do zaoferowania wiele atrakcji, mało znanych i wartych spopularyzowania, na przykład dzisiejszy drewniany kościół św. Jakuba, do którego Fryderyk Chopin wstąpił podczas krótkiego pobytu w mieście w drodze do Wiednia w roku 1829. Wielki artysta uzyskujący bajońskie honoraria za swoje występy, zagrał bezpłatnie na kościelnych organach pewnej młodej parze wstępującej właśnie w związek małżeński. W 1991 roku Światowy Dzień Młodzieży z udziałem polskiego papieża zgromadził w Częstochowie prawie półtora miliona ludzi i stał się wydarzeniem na skalę międzynarodową. W niewielkim jednak stopniu światowy rozgłos wydarzenia wpłynął na rozwój ruchu turystycznego. Jednym z celów, jaki stawiają organizatorzy październikowych warsztatów POT jest poszerzenie ofert biur podróży o kolejne produkty i atrakcje turystyczne miasta. W programie podróży studyjnych znalazły się też inne turystycznie popularne miejsca w Małopolsce, między innymi Wieliczka i Zakopane.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit