Konferencja POT w kontekście przygotowań do UEFA EURO 2012 TM

W sporcie i promocji najważniejsze są emocje

Wymianie doświadczeń i wniosków, cennych dla organizatorów wielkich imprez sportowych, służyła konferencja Polskiej Organizacji Turystycznej

Piłkarskie mistrzostwa w Niemczech oraz Austrii i Szwajcarii powinny dać wiele do myślenia menedżerom sportowym, specjalistom od marketingu międzynarodowego i promocji turystyki w Polsce i na Ukrainie.

Wymianie doświadczeń i wniosków, cennych dla organizatorów wielkich imprez sportowych, służyła konferencja Polskiej Organizacji Turystycznej, której  obszerny, oficjalny tytuł sugerujący naukową i analityczną treść planowanych obrad brzmiał: „Duże wydarzenia sportowe jako produkt turystyczny kraju/regionu/miasta – wymagania i organizacja w kontekście przygotowań do UEFA EURO 2012T w Polsce. Doświadczenia rynku austriackiego i niemieckiego.” W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Bartłomiej Walas, wiceprezes POT, Adam Zaborowski,  doradca prezesa POT, pełnomocnik d.s. UEFA EURO 2012™ w Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Kępiński, dyrektor Departamentu Planowania Marketingowego POT, Martin Schnitzer, członek zespołu organizującego mistrzostwa piłkarskie w Austrii, Gerhard Buchholz, Visit Berlin/Berlin Tourismus Marketing & Kongress, Knut Henschke, doradca w Tourismus Marketing Brandenburg, a także doradca w zakresie marketingu w Centrali Turystycznej w Saarze, Wolfgang Vieten, właściciel firmy Vietentours oraz grono osób reprezentujących instytucje administracji państwowej, placówki informacji turystycznej, firm świadczących usługi turystyczne i media. Przebieg konferencji moderował Jerzy Ciszewski, prezes agencji Ciszewski Public Relation. Całość konferencji przygotował Jacek Olszewski, z Departamentu Planowania Marketingowego POT.

Szeregi wątpiących topnieją

Niczym mgnienie chwili upłynął czas od momentu, kiedy w środę, 18 kwietnia przed południem, prezydent UEFA Michel Platini wypowiedział pamiętne słowa: „w 2012 Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce i na Ukrainie”. Pomimo entuzjastycznej reakcji większości Polaków, i optymistycznym prześciganiu się wizjonerów w sumowaniu spodziewanych zysków, które stają się udziałem gospodarzy wielkich imprez sportowych międzynarodowej rangi – nie brakowało sceptyków starających się weryfikować czynione na gorąco prognozy. Wskazywano na brak doświadczenia i predyspozycji Polaków do zespołowych działań organizacyjnych. Wieszczono spektakularną klapę przygotowań zakończoną przeniesieniem mistrzostw do jednego z państw mających na swoim koncie sukcesy w przeprowadzaniu imprez piłkarskich o międzynarodowym formacie.

Do tych trudnych początków wróciła myślą wiceminister Katarzyna Sobierajska. – Dziś, gdy jesteśmy na finiszu przygotowań szeregi wątpiących stopniały. Udało się zbudować infrastrukturę sportową o najwyższym standardzie, poszerzyć bazę hotelową, wiele uczynić dla poprawy sieci drogowej i portów lotniczych. Mistrzostwa trwają trzy tygodnie, my z tworzonej infrastruktury  korzystać będziemy przez długie lata – mówiła wiceminister Sobierajska. Wskazała także, iż postęp w przygotowaniach do mistrzostw oraz umiejętna promocja imprezy, i w tym kontekście kraju gospodarza – zmieniły zasadniczo  sposób postrzegania Polski przez partnerów gospodarczych i społeczności innych krajów. Wzrosło zainteresowanie produktem turystycznym, kulturą  kraju gospodarza, walorami turystycznymi regionów, ofertą miast. To naturalne zaciekawienie powinno być wykorzystywane w promocji turystyki.  Promowanie Unii Europejskiej poprzez walory turystyczne krajów członkowskich zaleca Komisja Europejska między innymi w wydanym jesienią ubiegłego roku komunikacie dotyczącym gospodarki turystycznej.

Trzeba mieć coś więcej

  - Dzisiaj nie wystarczy mieć piękne zabytki, krajobrazy i wyśmienite  jedzenie. Trzeba mieć coś więcej. Właśnie tym czymś mogą być wydarzenia sportowe – wskazywał prezes POT Rafał SzmytkeNa kanwie UEFA EURO 2012 opartych jest wiele działań promocyjnych wynikających z Marketingowej Strategii Polski w sektorze turystyki na lata 2008-2015  realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. - Dzisiaj nie wystarczy mieć piękne zabytki, krajobrazy i wyśmienite  jedzenie. Trzeba mieć coś więcej. Właśnie tym czymś mogą być wydarzenia sportowe – wskazywał prezes POT Rafał Szmytke. Rywalizacja sportowa, turnieje i zawody są  źródłem  emocji. Przekaz treści promocyjnych staje się skuteczny, gdy uda się go podbudować pozytywnymi emocjami.  Dlatego POT prowadząc intensywną kampanię promocyjną, największą w historii Polski o wartości 50 mln zł, czyni to w kontekście przyszłorocznego piłkarskiego Euro. Prezes POT wyraził przekonanie, że przyniosą one zamierzony skutek.  Jeśli uda się mieszkańcom Europy i dalszych rejonów globu przedstawić Polskę jako kraj nowoczesny, przyjazny, bezpieczny i ciekawy, dobrze zorganizowany, potrafiący wywiązać się sprawnie z obowiązków gospodarza turnieju – wtedy możemy liczyć, że kibice ponownie zawitają nad Wisłą już  jako turyści z rodzinami i gronem przyjaciół.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit