14 lutego w Chełmnie

Walentynki w Mieście Zakochanych

W ubiegłorocznej edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny, kapituła zdecydowała o przyznaniu Certyfikatu miastu Chełmno. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał produkt o figlarnej nazwie „Chełmno – miasto zakochanych”.

14 lutego w modne walentynki warto zrobić bliskiej osobie przyjemność i wybrać się do najstarszego miasta w północnej Polsce, aby przeżyć kilka romantycznych chwil w scenerii średniowiecznych murów ożywionych w ten dzień przez festiwal wydarzeń, którym patronuje św. Walenty. Relikwie legendarnego biskupa Terni, patrona zakochanych, wystawiane są w chełmskim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym 14 lutego celebrowane są uroczyste msze. Święty symbolicznie błogosławi i bez wątpienia ma baczenie na przebieg licznych walentynkowych atrakcji w mieście - zabaw, konkursów, wystaw i występów artystycznych. Program wydarzeń i jego realizacja jest wspólnym dziełem pracowników Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Dzień przyjemności w Chełmnie wieńczy obrządek układania ogromnego płonącego serca z lampionów i koncert organizowany na urokliwym rynku chełmskiej starówki, gromadzący kilkutysięczną widownię. W tłumie przed estradą spotkamy nie tylko chełmnian i widzów z nieodległych miast, takich jak Świecie, Grudziądz, Bydgoszcz i Toruń, ale też turystów z dalszych rejonów kraju, z Gdańska czy Łodzi. Obecność przyjezdnych z dalszych stron potwierdzają też przewodnicy oprowadzający turystów po kościele farnym.

W tym roku Poczta Polska wydaje znaczek walentynkowy. Emisja pierwszych egzemplarzy rozpoczyna się w Chełmnie. Pocztowcy przygotowali też dodatkowe atrakcje, między innymi pocztę pieszą i wystawę filatelistyczną. Chwytliwym promocyjnym symbolem miasta jest emisja przez Urząd Miasta okolicznościowego dukata – „7 walentynek chełmińskich”. Pierwsze srebrne monety znalazły się już w sprzedaży internetowej. Przedmiotem aukcji jest „7 walentynek chełmińskich” po 12 zł oraz 230 zł za sztukę, w zależności od wartości kruszcu użytego do ich wybicia. To już druga po denarze chełmińskim emisja dukata lokalnego zorganizowana przez Urząd Miasta mająca promować Chełmno w Polsce i na całym świecie.

W budżecie miasta rocznie przeznacza się na promocję Chełmna około 300 tys. zł. Tegoroczny koszt imprezy walentynkowej to niewiele ponad 80 tys. z czego połowa pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego i od sponsorów.

W ubiegłym roku „Chełmno – miasto zakochanych” uznane zostało za znak towarowy i objęte ochroną przez Urząd Patentowy.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit