Otwarcie ogólnopolskiego sezonu zimowego 2013/2014

Wśród wirującego śniegu odsłonięto lodową rzeźbę narciarza

Otwarcie sezonu z odsłonięciem rzeźby lodowej: od prawej prezes MOT Leszek Zegzda, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa

Spektakularne święto nadejścia zimy Małopolska Organizacja Turystyczna zorganizowała  w tym roku po raz siódmy. Uroczystość otwarcia ogólnopolskiego sezonu zimowego 2013/2014 miała miejsce 7 grudnia na stoku stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla, zaliczanej do czołówki najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków narciarskich w Polsce.

Uroczystość,  przebiegającą w prawdziwie zimowych warunkach pogodowych, zaszczycili swoją obecnością m.in. minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, podsekretarz stanu w Ministerstwie  Sportu  i Turystyki Katarzyna Sobierajska, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas, marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Wśród wirującego śniegu odsłonięto lodową rzeźbę narciarza i padły sakramentalne słowa: „Ogólnopolski Sezon Zimowy 2013/2014 uważam za otwarty !”.

„Sporty zimowe – turystyka z widokiem”

Inauguracji sezonu towarzyszyło seminarium branżowe pod nazwą „Sporty zimowe - turystyka z widokiem”. Poświęcono je omówieniu perspektyw, jakie stoją z jednej strony przed organizatorami, z drugiej przed tymi, którzy są odpowiedzialni za promocję. Wielokrotnie też podkreślano ważność tego segmentu turystyki. Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke w swoim wystąpieniu podkreślił, że projekt realizowany przez POT „Bajkowa Polska” doskonale wpisuje się w politykę wsparcia turystyki sportów zimowych. Tym bardziej, że konwencja bajkowa Małopolski, to nawiązanie do baśni o Królowej Zimy w scenerii zimowej na Jeziorze Czorsztyńskim, u stóp Zamku w Niedzicy.  Temat pojawił się również na konferencji prasowej zorganizowanej na zakończenie seminarium. Na pytania, obok szefów resortu i  Polskiej Organizacji Turystycznej, odpowiadali prezes Małopolskiej Organizacji Leszek Zegzda, posłowie na Sejm RP Jagna Marczułajtis-Walczak i Andrzej Gut-Mostowy oraz prezes stacji Dwie Doliny Gaweł Brzeski. Uwaga dziennikarzy skupiona była również na temacie kandydatury Polski na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, który wiąże się zarówno z kwestiami infrastruktury, jaki i promocji.Konferencja prasowa otwarcia sezonu zimowego. Od  prawej marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, prezes MOT Leszek Zegzda, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, prezes POT Rafał Szmytke, dziennikarka Gazety Wyborczej Magdalena Kursa

Tradycyjnie już przedstawiciele stacji narciarskich z całej Małopolski licznie biorą udział w spotkaniu towarzyszącym seminarium branżowemu, które daje okazję do dyskusji na wspólne tematy i integruje środowisko biznesu turystycznego. Tegoroczne spotkanie sprzyjało również integracji „karczmiarzy”, bowiem podczas wieczornego bankietu wręczono Certyfikaty „Karczma Regionalna Małopolski” przedstawicielom obiektów gastronomicznych z regionu. Ogólnopolskie otwarcie sezonu zimowego 2013/2014 było jednocześnie okazją do otwarcia kolejnego Plebiscytu na najlepszą stację narciarską Małopolski, w którym czytelnicy Gazety Krakowskiej wybierają najlepsze stacje narciarskie i pojedyncze wyciągi.

Wizyta studyjna „Perły Doliny Popradu”

Z okazji otwarcia sezonu organizatorzy zadbali o to, by pokazać walory turystyczne regionu. Podczas dwudniowej wizyty studyjnej „Perły Doliny Popradu” media branżowe, ogólnopolskie i słowackie miały okazję poznać zakątki Sądecczyzny związane z wypoczynkiem zimowym, m.in. Muszynę, Rytro, Piwniczną, Żegiestów i Nowy Sącz. Dzięki współpracy z ośrodkiem POT w Kijowie ekipa telewizji ukraińskiej nakręciła materiał o turystyce zimowej i innych lokalnych atrakcjach dla kanału tvUkraina. Obie wizyty realizowane były w ramach projektu szwajcarskiego „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego”.

Małopolska jest wiodącym regionem naszego kraju w turystyce zimowej, a swoją renomę zawdzięcza nie tylko doskonałym terenom, zróżnicowanym pasmom górskim i pięknej przyrodzie. Narciarska Małopolska to doskonale przygotowane stoki, ponad 55 stacji narciarskich, ponad 300 wyciągów narciarskich, około 250 km tras zjazdowych oraz coraz bogatsza oferta rekreacyjna towarzysząca sportom zimowym. Baza sportów zimowych w regionie może poszczycić się  dobrze rozwiniętą infrastrukturą,  usługami na wysokim poziomie, wyszkoloną kadrą instruktorów, solidnymi inwestorami oraz branżą zarządzającą biznesem narciarskim w nowoczesny sposób.

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit