10 lat POT

Wyrazy uznania dla całej polskiej branży i wszystkich, którzy wspierają jej rozwój

Uroczysty charakter galowego wieczoru w sposób podniosły i symboliczny podkreślało uhonorowanie okolicznościowymi dyplomami i złotymi odznakami jubileuszu dziesięciolecia Polskiej Organizacji Turystycznej wybitnych osobistości związanych współpracą z POT

W czwartkowy wieczór, 23 września, w Galerii Porczyńskich przy Placu Bankowym w Warszawie ludzie turystyki, a także członkowie Parlamentu, rządu RP oraz władz samorządowych, spotkali się na gali z okazji wręczenia Certyfikatów POT, której drugą część  poświecono  przypadającemu w tym roku jubileuszowi dziesięciolecia utworzenia Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do obecności w tym dniu w Galerii Porczyńskich był Adam Giersz, minister Sportu i Turystyki, który w swoim wprowadzającym wystąpieniu stwierdził, iż  turystyka jest ważnym działem polskiej gospodarki i zadaniem rządu jest ją wspierać. - W tym celu powołano wyspecjalizowaną agencję, Polską Organizację Turystyczną, która od dziesięciu lat efektywnie wspiera polską turystykę. Chcielibyśmy, żeby polska turystyka była jak najbardziej konkurencyjna Jest jeszcze dużo do zrobienia. Z naszych analiz związanych z przygotowaniem do Euro 2012 wynika, że jako kraj destynacji turystycznej pod względem konkurencyjności jesteśmy na trzydziestym szóstym miejscu na świecie. Wierzę, że po Euro 2012, które przyczyni się do promocji polskich miast i polskich regionów, wyprzedzimy w tej klasyfikacji inne kraje z naszej części Europy, oraz że wielkie wydarzenie będzie generować większy ruch turystyczny nie tylko w czasie mistrzostw piłkarskich, ale także później, zgodnie z tak zwanym efektem barcelońskim, w następnych latach rocznie pół miliona turystów więcej będzie przyjeżdżało do Polski -  życzył dobrej przyszłości narodowej turystyce minister Giersz.

Jubileusz POT  jest powodem do satysfakcji z osiągniętego sukcesu dla nas wszystkich

Część oficjalną poprowadził prezes POT Rafał Szmytke, który podziękował za współpracę wszystkim uczestniczącym w działaniach na rzecz promocji i rozwoju turystyki. - Z okazji jubileuszu otrzymałem wiele gratulacji i szczerych, niekurtuazyjnych podziękowań od partnerów Polskiej Organizacji Turystycznej i przyjaciół turystyki za włożoną pracę w  dorobek dziesięciu lat działalności tej instytucji. Przyjmuję je jako reprezentant środowiska turystycznego i pragnę, by wszystkie te krzepiące słowa i wyrazy uznania trafiły do całej polskiej branży i wszystkich, którzy wspierają jej rozwój – mówił prezes POT. - Jubileusz Polskiej Organizacji Turystycznej jest powodem do satysfakcji z osiągniętego sukcesu dla nas wszystkich. Dla ludzi, którzy rozpoczęli przed laty od podstaw budowę nowego systemu zarządzania turystyką w regionalnych i lokalnych organizacjach turystycznych, działają na jego rzecz w samorządach terytorialnych, tworzą miejsca pracy rozwijając firmy i przedsiębiorstwa w sektorze usług turystycznych, wreszcie dla tych, którzy w strukturach administracji i służbie dyplomatycznej przyczyniają się do rozwoju i promowania tego działu gospodarki. Nie zapominam też o kolegach, którzy misję promocji Polski realizowali na długo przed powstaniem POT w innym układzie organizacyjnym. Narodową organizację tworzyliśmy wspólnym zaangażowaniem i jest ona dziś dobrze przygotowana do pełnienia służebnej roli wobec branży turystycznej. Z powodzeniem może też podejmować kolejne wyzwania związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i konkurencją na światowych rynkach – stwierdził  Rafał Szmytke.

Decyzje zapadały w gronie przedstawicieli branży turystycznej i ekspertów unijnych

W swoim wystąpieniu przypomniał najważniejsze okoliczności i fakty, które towarzyszyły powołaniu w Polsce przed dziesięcioma laty narodowej organizacji turystyki. Dyskusje nad jej powołaniem rozpoczęły się w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki. Decyzje zapadały w gronie przedstawicieli branży turystycznej i ekspertów Unii Europejskiej, bo to oni przede wszystkim wskazywali drogę i nakłaniali do wyboru sprawdzonych wcześniej rozwiązań, które pozwolą Polsce włączyć się do systemu zarządzania unijną turystyką. Mówiąc krótko, na grunt polski przeniesiono wówczas wzory narodowych organizacji Francji, Hiszpanii i Austrii. Prezes Szmytke przekazał słowa uznania obecnemu na sali Gwidonowi Wójcikowi, pierwszemu prezesowi POT, który koordynował prace nad ustawą, formułowaniem statutu, regulaminów, a potem tworzeniem instytucji i zakupem wyposażenia. Dzięki przyjętej procedurze legislacyjnej ustawa przyjęta została przez Sejm w rekordowym tempie niespełna 4 miesięcy. Rozpoczętą wówczas misję promocji Polski i polskiej turystyki kontynuowana jest przez obecne kierownictwo POT.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit