Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Paryżu

Wystawy fotograficzne – tani i skuteczny sposób na promocję

Już od wielu lat POIT Paryż proponuje w swojej działalności i w ramach współpracy z regionami, stowarzyszeniami, szkołami i organizacjami kulturalnymi we Francji - wystawy fotograficzne. Są to najczęściej zbiory zdjęć  przedstawiające miasto lub region, ale też wystawy tematyczne, jak np. polskie dwory i pałace.

Niektóre z wystaw uległy już zniszczeniu, ale na szczęście pojawiają się nowe. Dysponowaliśmy przez kilka lat piękną wystawą o Krakowie: „Kraków, królewskie miasto” ze zdjęciami Adama Bujaka. Inną wystawą, która cierszyła się dużym powodzeniem była wystawa o współczesnej Warszawie. Do tej pory, mimo, że wystawa ta gościła u nas kilka lat temu, mamy zapytania o jej wypożyczenie. Niestety, musieliśmy ją zwrócić Warszawie...

Natomiast w tym roku największym powodzeniem cieszyła się wystawa „Śladami Chopina” (Rok Chopinowski zobowiązuje). Proponujemy również piękne wystawy o Wrocławiu i Gdańsku, a od grudnia także o Podlasiu i Gnieźnie.

Postanowiliśmy poruszyć ten temat, gdyż już od dawna zachęcamy miasta polskie – a konkretnie biura promocji – do zainwestowania w taką formę promocji. Nie jest to wielka inwestycja – choćby w porównaniu z kosztami udziału w targach czy innymi formami promocji. Jest to chyba jedna z najtańszych form, jakie sprawdziły się już we Francji. Wystawa o Chopinie zjeździła całą Francję: Le Mans, Quimper, Lyon, Grenoble, Rodez, Montluçon, Tarne et Garonne, Nantes, Montauban, Lille i Reims (w grudniu). Było tyle zamównień, że musieliśmy dorobić drugi komplet fotografii, a Konsulatowi w Lille udostępnić zdjęcia na zrobienie trzeciego kompletu ...

We Francji działa ogromna ilość stowarzyszeń przyjaźni francusko-polskiej; nowa generacja emigrantów z Polski, tych młodych i dumnych ze swojego pochodzenia, stara się organizować w różnych formach promocję Polski. Współpracyjemy z nimi, starając się wspierać ich działania, m.in. proponując takie wystawy. Najczęściej wraz z wystawą proponujemy broszury turystyczne na temat miasta czy regionu.

Jeszcze jeden przykład: e-mail z Konsulatu Generalnego Polski w Lille (region Nord Pas de Calais) z wiadomością o „trasie” wystawy o Wrocławiu tylko w tym północnym regionie:

wystawa Wrocław: Merostwo w Bersee – w restauracji szkolnej; Saint Omer – liceum, dni wiedzy o Polsce; Carvin – College Leinardo da Vinci – dni polskie; Douai – dni smaku w szkołach; Cote d’opale – w merostwie będzie na początku grudnia 2010; W Konsulacie wystawa była pokazywana podczas:- spotkanie Rotary International, - projekcja filmu i konferencja prof.Edyty Gawron, pożegnanie księgarni Lektura; - projekcja filmu Gabriel Garcon; - 1,2,3.. była raz Polska – spotkanie dla dzieci; - zakończenie roku szkolnego polskiej szkoły przy KG; - wizyta studyjna śląskich samorządowców w Lille.

Jest duże zapotrzebowanie na obraz Polski współczesnej, nowoczesne dzialnice miast, zabytki, ale również ulice i Polaków. Zanim turysta francuski podejmie decyzję o swoich wakacjach w Polsce warto zachęcić go właśnie takimi obrazami, które przybliżą mu nasz kraj i zachęcą do wyjazdu.

Elżbieta Janik / POIT Paryż

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit