Nagrody Orłowicza cd.

Wytrawny turysta i blondyneczka w szpilkach zwiedzają Lubuskie

19 marca, Galeria Porczyńskich w Warszawie. Monika Bartkowicz i Tomasz Biel z prestiżowa statuetką Mieczysława Orłowicza podczas uroczystości ogłoszenia wyników VIII edycji konkursu imienia tego wielkiego popularyzatora turystyki/ fot.: Archiwum POT

W konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej nagrodę im. Orłowicza w kategorii audycji radiowych otrzymali dziennikarze Radia Plus Zielona Góra.

Sympatyczne małżeństwo zwiedza województwo lubuskie. On wytrawny turysta, ona blondyneczka o podejściu do życia, jaki znamy z dowcipów. Podczas gdy jej partner sypie  jak z rękawa faktami dotyczącymi regionu, ona z trudem odróżnia strony świata i zadręcza go pytaniami, na które on udziela cierpliwych wyjaśnień. Odwiedzają Bulwar Nadwarciański w Gorzowie, Park Narodowy „Ujście Warty”, Łagów, twierdzę w Kostrzynie, Park Mużakowski czy pałac w Żaganiu.

W tę przezabawną parę odbywającą wycieczki wcielili się autor scenariusza Tomasz Biel i Monika Bartkowicz. Na pomysł programu o wycieczkach „Blondynki na obcasach” i „Maniaka turystycznego” wpadła Aleksandra Piechowska, kierująca Radiem Plus w Zielonej Górze. Scenariusz każdego odcinka został zbudowany z dialogu obojga turystów. Bohater patrzy na każde miejsce z fascynacją. Natomiast jego żona zadaje masę pytań. Nie wie nic o miejscach, które odwiedzają, źle się ubiera na wyprawy i dziwi się opowieściom. W jednym z odcinków wybierają się oboje do Parku „Ujście Warty”. Siedzą tam w trzcinach i czekają aż ptaki zerwą się do lotu. Ona jest zniecierpliwiona i chce wracać do hotelu, kiedy nagle nad głowami pojawiają się żurawie. Ten widok przekonuje ją, że warto było czekać. W innym odcinku o Parku Mużakowskim ona znajduje na strychu pamiętnik męża i czyta o jego wyprawach do parku. Efekt jest taki, że koniecznie chce tam pojechać.

- Dziennikarzom radiowym trudno jest robić dobre programy o turystyce, bo nie mają obrazu, który mogliby pokazać. Nasz program był może nawet trochę kontrowersyjny, ale dzięki nietypowemu pomysłowi udało nam się zdobyć nagrodę – mówił Tomasz Biel podczas gali wręczenia nagród Polskiej Organizacji Turystycznej. - Dziennikarze, którzy byli na uroczystości, dziwili się, że komercyjne radio w tak krótkim czasie antenowym zrobiło tak dobry program o turystyce. W czasie audycji mieliśmy dwuminutowe wejścia, podczas których prowadziliśmy swoje turystyczne dialogi - tłumaczy Monika Bartkowicz.

Tomasz Biel jest przekonany, że Lubuskie może stać się turystycznym eldorado. - Mamy cały wachlarz możliwości: trasy rowerowe, spływy kajakowe, turystykę rzeczną po Odrze, parkową, pałacową i religijną. Niemcy są na drugim miejscu po Amerykanach pod względem wydatków na podróże. Dlaczego nie mielibyśmy chociażby na nich zarobić - tłumaczy Tomasz.

Program „Odkrywamy Lubuskie” był na antenie radia w ubiegłym roku. Audycji można posłuchać jednak na stronie internetowej Radia Plus.

Źródło: Zielonogórskie wydanie Gazety Wyborczej

Czytaj także: VIII edycja konkursu im. Mieczysława Orłowicza. Prestiżowe statuetki dla ludzi mediów

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit