Certyfikaty POT

Złote dinozaury

1. Złote certyfikat

Tego jeszcze nie było w historii konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. W tym roku, w trójce nominowanych do Złotego Certyfikatu POT, po raz pierwszy znalazły się dwa produkty turystyczne, które mają jednego twórcę, wspólne korzenie, tę samą tematykę i ten sam podmiot zarządzający.

Złoty Certyfikat POT przyznany został w tym roku Parkowi Nauki i Rozrywki Krasiejów przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną. Z tegorocznym laureatem rywalizował Bałtowski Kompleks Turystyczny dawniej Park Jurajski.

Przedsiębiorca, pasjonat turystyki

Sala w pawilonie 11 Targów Poznańskich, w budynku zwanym popularnie Iglicą, wypełniona została do ostatniego miejsca, choć bardziej zgodne z prawdą byłoby stwierdzenie, że została przepełniona. Przybyłych było znacząco więcej niż wysłanych zaproszeń. Wieczór wręczenia Certyfikatów POT zyskuje na znaczeniu. Wydarzenie już od dawna przestało mieć charakter ściśle branżowy. Przyciąga zainteresowanie. Choć oczywiście dominują emocje związane z ogłoszeniem werdyktu kapituły konkursowej i uhonorowaniem laureatów, to wielu z obecnych polubiło szczególną atmosferę corocznych spotkań, towarzyszące recitale gwiazd sceny muzycznej, klimat nieformalnych rozmów i możliwość obcowania z ludźmi o znanych nazwiskach, między innymi ze świata mediów. Bezspornym bohaterem tegorocznego wieczoru wręczenia Certyfikatów POT był Piotr Lichota, przedsiębiorca, właściciel sieci hurtowni i sklepów, i jak sam o sobie mówi, pasjonat turystyki. Jego inwencja, umiejętności biznesowe, i postanowienie stworzenia lokalnego rynku pracy w oparciu o usługi turystyczne – są źródłem fenomenu gospodarczego, jakim są zarówno Bałtowski Kompleks Turystyczny jak i wcześniej park jurajski w Bałtowie. Pod okiem kamer i w błysku fleszy prezes POT Rafał Szmytke przekazał na ręce Piotra Lichoty oprawny w ciężkie ramy dokument opatrzony charakterystyczną konkursową różą wiatrów, potwierdzający przyznanie produktowi turystycznemu Złotego Certyfikatu i tym samym przyjęcie do elitarnego klubu, którego członkami zostali w ubiegłych edycjach konkursu Szlak Zabytków Techniki oraz Szlak Orlich Gniazd w województwie śląskim, Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce, Kanał Augustowski – Szlak Papieski w województwie podlaskim, Łódzka Manufaktura i Festiwal Przystanek Woodstock. O Złoty Certyfikat POT ubiegać się mogą produkty posiadające Certyfikaty POT. Kapituła przed ostatecznym werdyktem, dokonuje oceny zgłoszonych kandydatur i nominuje do tytułu produkty turystyczne, których jakość, innowacyjność, standard usług znacząco zostały podniesione. Oprócz prestiżowego tytułu mającego wpływ na umocnienie handlowej marki produktu, Złoty Certyfikat buduje ją w sposób bezpośredni. Nagrodę stanowi promująca laureata, kampania o wartości stu tysięcy złotych. Wszystkie produkty nagrodzone w konkursie objęte zostają pakietem działań marketingowych

Gospodarczy fenomen świętokrzyskiej wsi

Zjawiska, którego ilustracją jest sukces Parku Nauki i Rozrywki Krasiejów nie sposób w pełni zrozumieć bez odniesienia do jego poprzednika, do Bałtowa, w którym wszystko się zaczęło. Dobrych kilka lat temu w Bałtowie zniknął problem bezrobocia. Jak się wydaje raz na zawsze. Przykład tej wsi w województwie świętokrzyskim, która odbiła się od ekonomicznego dna dzięki stworzonemu od zera produktowi turystycznemu, był tak często przytaczany, że można by darować sobie szczegóły. Mimo to przetoczmy je pokrótce. W roku 2003 naukowcy z Polskiej Akademii Nauk natknęli się na tropy dinozaurów przechadzających się po tej okolicy w erze mezozoicznej. Ów naukowy fakt dał do myślenia lokalnemu przedsiębiorcy branży spożywczej i właścicielowi gospodarstwa agroturystycznego Piotrowi Lichocie. Pod egidą utworzonego przez niego stowarzyszenia „Bałt" i współpracy naukowców rozpoczęto budowę Parku Jurajskiego. Ruch wycieczkowy rozpoczął się właściwie od zaraz, od kiedy na ogrodzonym wybiegu stanął pierwszy epoksydowy alozaur. Według statystyk Urzędu Marszałkowskiego w ubiegłym roku park odwiedziło 310 tys. turystów, nie licząc narciarzy, których pojawiła się liczna grupa po uruchomieniu wyciągu kanapowego.

2. Złote Lichota

Gospodarczy fenomen świętokrzyskiej wsi obrazowo oddał jeden z przedstawicieli Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (Fundation of Assistance Programmes for Agriculture FATA) podczas prezentacji tutejszej społeczności tajników pomocowego programu Lider plus: „To ja mogę się od was uczyć zakładać i działać w grupie partnerskiej". Trafił w sedno. Park Jurajski systematycznie się rozwija. - Obecnie zajmuje 100 hektarów – mówi Piotr Lichota – nie ma bezrobocia, miejscowość kwitnie. Działa dwadzieścia pięć gospodarstw agroturystycznych, budowane są obiekty hotelowe. Obok zagród prehistorycznych gadów jest wiele innych atrakcji na wszystkie pory roku. Na przykład latem spływ tratwami rzeką Kamienną, w sezonie zimowym szusowanie na stoku narciarskim i rodzinne wizyty w wiosce świętego Mikołaja. Rozwija się handel pamiątkami. Jak twierdzą specjaliści, dzięki inicjatywie ludzi z Bałtowa uratowany został, zagrożony wcześniej, byt położonych nieopodal słynnych Krzemionek Opatowskich. Co więcej bałtowski now how dał natchnienie samorządom z innych regionów. Na przykład w Łagowie odkopano jaskinię mieszkalną. Odkrycie zyskało własną legendę w osobie dawnego lokatora – zbója Kaka. Idea pobudziła okolicznych gospodarzy do zainteresowania się usługami dla turystów. Stowarzyszenie Delta utworzone przez Piotra Lichotę zbudowało w następnych latach drugi JuraPark w Solcu Kujawskim pod Bydgoszczą.

Uczmy się od twórców Parku Jurajskiego

W opolskim, podobnie jak w Bałtowie, również natrafiono na prehistoryczne skamieliny i natychmiast odrzucono jako „prehistoryczny", zupełnie nie na czasie, wstępny pomysł otwarcia tradycyjnej wystawy i oprowadzania po niej wycieczek z przewodnikiem. Uczmy się od twórców Parku Jurajskiego – powiedzieli mieszkańcy. I mieli racje. Piotr Lichota nie angażował do Parku Jurajskiego specjalistów. Organizował szkolenia dla miejscowych. – Gdybyśmy mieli więcej takich Lichotów, byłbym spokojny o rozwój turystyki w Polsce – komentował wówczas Jacek Kowalczyk, prezes świętokrzyskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Tegoroczny laureat Złotego Certyfikatu POT rozpoczął dzielność w roku 2010 pod pierwotną nazwą JuraPark, zmienioną później na Park Rozrywki Krasiejów. W ciągu czterech lat, prawie półtora miliona zwiedzających odbyło podróż w prehistorię. Mówienie o podróży w przeszłość nie jest naciąganą przenośnią. Turyści poznają nie tylko nowoczesny Park Nauki i Ewolucji Człowieka, ale przenoszą się w świat dinozaurów. Na ponad 40. hektarach odtworzono historię naszej planety sprzed milionów lat. W miejscu odnalezienia skamieniałych śladów Silesaura, rozpoczyna się spacer ścieżką paleontologiczną, na której czeka ponad 200 okazów dinozaurów. Pawilon muzealny zbudowano wprost nad wykopaliskami, gdzie wśród pokładu jeziernego mułowca można dostrzec różne rodzaje skamieniałości odkrywane na Opolszczyźnie. Tylko kilka muzeów na świecie zbudowano na czynnych wykopaliskach. W Krasiejowie cały czas prowadzone są prace naukowe. Uczestniczą w nich badacze z wielu krajów, w tym roku między innymi z Niemiec, Czech i Chorwacji. Wśród znalezisk pojawiają się artefakty, które dowodzą, że odkrywka w Krasiejowie jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w tej części Europy. W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka zwiedzający ruszają w przeszłość statkiem kosmicznym. Cofają się do czasów pojawienia się na Ziemi naszych przodków, i potem prowadzeni przez cyfrowego przewodnika poznają kluczowe okresy jego rozwoju w kolejnych oknach prehistorii. Ogląda się w nich na przykład pierwsze polowanie, poznaje tajemnice pochówków, podgląda codzienne życie. Ze ścieżek prehistorii można zboczyć w tematykę pokrewną, choćby poznając etniczne tajemnice powiązania ludzi różnych ras. Ten wielki zasób informacji został zebrany i w atrakcyjny sposób przekazywany dzięki wspólnej pracy specjalistów wielu dziedzin, między innymi biologii i genetyki, paleontologii, etnologii i geografii. Na otwartym powietrzu zaprasza plac zabaw z replikami dinozaurów, na którym króluje żarłoczny T-Rex. Do końca października, dzieci, młodzież gimnazjalna i licealna, miała szansę na zarobienie w Krasiejowie sporej kwoty dla swojej szkoły. Ponad 50 tys. złotych było w puli konkursu plastycznego i filmów video. Pieniądze przeznaczone zostaną na wyposażenie pracowni przyrodniczej i pomoce naukowe. Jurorzy to specjaliści z dziedziny edukacji i paleontologii.

Ciężka praca wcześniej czy później zostanie dostrzeżona i doceniona

- Mam świadomość, że nie możemy poprzestać na tym co osiągnęliśmy – zauważa Piotr Lichota. – Musimy wciąż dokładać kolejne cegiełki, inwestować w dalszy rozwój. Nie ustawać w pracy, aby to, co budujemy mogło być trwałe, oryginalne i perspektywiczne. Przyznanie Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej parkowi w Krasiejowie traktuję jak rodzaj drogowskazu. Wskazówkę na przyszłość. Zawsze kierowałem się zasadą, że ciężka praca, konsekwentne działanie wcześniej czy później zostanie dostrzeżone i docenione. To motywuje. Nie mam na myśli siebie, ale cały zespół stowarzyszenia. Obecnie pracuje w nim czterysta osób. Osobiście odczuwam wielka satysfakcję, że moja pozazawodowa pasja przynosi tak dobre efekty. Słowa podziękowania kieruję do Polskiej Organizacji Turystycznej za umiejętnie prowadzone działania, których bardzo udaną formą jest konkurs wyłaniający i promujący najlepsze produkty turystyczne – mówi zdobywca Złotego Certyfikatu.

Dziesięć Certyfikatów, trzy wyróżnienia

3. Zlote laureaci 1Regionalne organizacje turystyczne zgłosiły w tym roku do Złotego Certyfikatu 10 produktów turystycznych i w wyniku eliminacji regionalnych, 44 nowe produkty do Certyfikatu POT. Kapituła przyznała je dziesięciu kandydatom, trzy otrzymało wyróżnienia. Oto one: województwo mazowieckie - Muzeum Powstania Warszawskiego; województwo pomorskie - Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni; województwo wielkopolskie - Brama Poznania ICHOT; województwo kujawsko-pomorskie - Bella Skyway Festival; województwo zachodniopomorskie - Zachodniopomorski Szlak Żeglarski; województwo śląskie - Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach; województwo łódzkie - Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi; województwo podlaskie - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku; województwo dolnośląskie - Huta Julia w Piechowicach. Magiczny świat kryształu; województwo lubelskie - Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Wyróżnienia: województwo śląskie - Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny; województwo wielkopolskie - Wielka Pętla Wielkopolski; województwo zachodniopomorskie - Ogrody Hortulus w Dobrzycy k. Kołobrzegu.

O przyznaniu Certyfikatów POT decydowała w tym roku kapituła w składzie: Michał Cessanis, Magazynu Traveler; Paweł Sanowski, prezes PRoto; Bogdan Włodarczyk, Uniwersytet Łódzki; Adam Mikołajczyk, specjalista marketingu terytorialnego; Tadeusz Milik, prezes Forum Turystyki Przyjazdowej; Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki; Maria Napiórkowska, Ministerstwo Sportu i Turystyki; Marcin Pałach, przewodniczący Forum Informacji Turystycznej; Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej; Katarzyna Draba, rzeczniczka prasowa POT. Kapituła pracowała pod przewodnictwem Justyny Jedlińskiej, dyrektorki Departamentu Współpracy Regionalnej POT.

Czytaj także: Ze smartfonem w erę dinozaurów

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!