LOT „Wrota Karpat Wschodnich”

„Siłaczka” z Birczy założyła spółdzielnię i LOT

Zarząd Stowarzyszenia Towarzystwo Aktywnych Kobiet w swojej siedzibie…Więcej »

Bircza – to dawne miasto, obecnie siedziba gminy, przy malowniczej trasie motorowej łączącej Przemyśl z Bieszczadami. Dziś ta miejscowość cierpi na bezrobocie, a turystyka jest jedną z głównych szans jej gospodarczego awansu.

Pomysłem Aleksandry Ryzner – wywodzącej się z tej ziemi, i po zakończeniu studiów ponownie osiadłej w Birczy, jest Spółdzielnia Socjalna „Krępak” z Rudawki k. Birczy (nazwa Krępak pochodzi od szczytu panującego nad Birczą), zatrudniająca piętnaście bezrobotnych kobiet i wytwarzająca spożywcze produkty lokalne, będące kulinarną atrakcją imprez turystycznych i jadłospisu kwater prywatnych.

Pierożki birczańskie, szynka chłopska, proziaki nadziewane kaszą gryczaną, kapustą, serem i grzybami, kiełbasa starowiejska – smakują znakomicie. Prezes Spółdzielni A. Ryzner chwali pomoc władz gminy, w tym wójta Józefa Żydownika. Duży wkład ma wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, które zamawia tutejsze produkty na ważne imprezy promocyjne.

Jedyne co spędza sen z powiek, to procedury, które pochłaniają bardzo dużo czasu i pracy.

Mimo to A. Ryzner – przypominająca postać „Siłaczki” – nie zraża się problemami i tym, że doba trwa tylko 24 godziny. Założyła Lokalną Organizację Turystyczną „Wrota Karpat Wschodnich” z siedzibą w Birczy, obejmującą też gminę Fredropol.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!