LGD „Wokół Łysej Góry”

„Bielinianie nie gęsi i swój język mają”

Anna Łubek, kierownik Referatu Funduszy i Projektów Strukturalnych oraz Strategii Gminy w Urzędzie Gminy Bieliny od momentu powstania Stowarzyszenia jest współautorką wielu realizowanych w nim projektów

Już od 2006 r. funkcjonuje Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry”,  skupiająca gminy: Bieliny, Bodzentyn, Górno, Masłów, Łączna, Suchedniów i Wąchock. Od kwietnia 2010 roku prezesem LGK jest Anna Łubek, kierownik Referatu Funduszy i Projektów Strukturalnych oraz Strategii Gminy w Urzędzie Gminy Bieliny, która od momentu powstania Stowarzyszenia jest współautorką wielu realizowanych w nim projektów.

Imponująca jest liczba ponad 170 członków tej Grupy, wypełniającej w pewnym stopniu rolę lokalnej organizacji turystycznej. Należą do niej mieszkańcy stowarzyszonych gmin, właściciele podmiotów gospodarczych i gospodarstw agroturystycznych. Z grupą współpracuje Klasztor na Św. Krzyżu.

Prezes LGK Anna Łubek jest dobrym duchem Bielin zaangażowanym w realizację kilkunastu projektów, które mają na celu przede wszystkim intensywny rozwój infrastruktury technicznej, kulturalnej i turystycznej w Gminie Bieliny oraz zmianę wizerunku gminy i wzrost aktywności jej mieszkańców. W Bielinach wiedzą, że turysta potrzebuje zarówno legend i czarów, jak i parkingu, odrestaurowanego klasztoru i stylowych pamiątek. Takie projekty mają największe szanse na uzyskanie dofinansowania.

W efekcie gmina stała się liderem w pozyskiwaniu środków unijnych, które wykorzystuje na oryginalne projekty. Wśród tych, których współautorką jest Anna Łubek, jest między innymi kurs obejmujący podnoszenie umiejętności zawodowych potrzebnych w turystyce czy kurs nauki gwary, realizowany pod nazwą „Bielinianie nie gęsi i swój język mają”, w ramach którego mieszkańcy uczyli się gwary świętokrzyskiej, którą wcześniej zbadali dialektolodzy. Tutejszymi, szczególnie promowanymi produktami są: „Kraina Legend Świętokrzyskich”, oferta agroturystyczna, a nowością w trakcie realizacji jest Osada Prasłowiańska – tworzona przez nową samorządową instytucję kultury -  Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Hucie Szklanej, gdzie powstanie też punkt „it”.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej u podnóża Świętego Krzyża tworzona jest przez nową samorządową instytucję kultury -  Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Hucie Szklanej, gdzie powstanie też punkt „it”. Dla gości indywidualnych czeka kilkadziesiąt miejsc noclegowych w licznych gospodarstwach agroturystycznych na terenie gminy Bieliny, zaś dla grup zorganizowanych przygotowano miejsca noclegowe w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym „Jodłowy Dwór” i powstającym schronisku szkolnym w Szkole Podstawowej w Hucie Starej. Na terenie Osady znajduje się również siedziba „Krainy Legend Świętokrzyskich, oferującej grupom zorganizowanym gry terenowe, oparte o legendy i podania świętokrzyskie.

- Powstaje „Szklany Dom” upamiętniający Stefana Żeromskiego – cieszą się Marzena Biskupska z biura LGD w Masłowie i Agnieszka Kopacz z Biura LGD w Bielinach. Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry”, ma bowiem jednoosobowe biura we wszystkich gminach członkowskich. Tam też można uzyskać informację turystyczną.

Na razie tylko w gminie Bieliny istnieje profesjonalny punkt informacji turystycznej, współpracujący ze Świętokrzyską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit