LOT „Marina”

Było pouczająco, praktycznie i intensywnie

1. Było pouczajaco

Szkolenie „Menager turystyki wiejskiej" to kolejny projekt zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina", którego celem jest podnoszenie kompetencji osób zatrudnionych w sektorze usług turystycznych w regionie. Wzięło w nim udział dwudziestu mieszkańców gmin Golina, Grodziec, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto i Tuliszków, a wśród nich również ci mieszkańcy regionu, którzy dopiero planują założenie własnej działalności.

- Właśnie dlatego dużo miejsca poświęciliśmy takim kwestiom jak podstawy prawne przy zakładaniu działalności, uwarunkowania podatkowe, którym podlegają obiekty turystyczne czy walory podnoszące konkurencyjność obiektu na rynku usług turystycznych - mówi Aneta Mizgalska, kierownik biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina".

9 października, w ramach szkolenia zrealizowano ośmiogodzinny panel teoretyczny, podczas którego uczestnicy projektu poszukiwali odpowiedzi na pytania: jak przystąpić do założenia działalności związanej z turystyką wiejską; jak skutecznie promować własne gospodarstwo, wreszcie – jak zapewnić mu niepowtarzalny klimat? Panel prowadziła Krystyna Święcicka, prezes Poznańskiego Towarzystwa Agroturystycznego, a jednocześnie zarządca i właścicielka Pałacyku Baborówko. - To bogate doświadczenie zadecydowało o wyborze Krystyny Święcickiej na stanowisko trenerki w naszym projekcie - mówi prezes LOT „Marina", Małgorzata Waszak. - Zależało nam na tym, żeby szkoleniowiec nie tylko miał dużą wiedzę, ale przede wszystkim znał funkcjonowanie obiektu turystyki wiejskiej „od kuchni", z codziennej praktyki.

Wyjazdy studyjne

Drugi dzień szkolenia przewidziano na wyjazdy studyjne do dobrze prosperujących obiektów turystyki wiejskiej w regionie. Znalazły się tu tradycyjne gospodarstwa agroturystyczne, ale też obiekt łączący turystykę z produkcją owoców i ich przetworów, a także stadnina świadcząca usługi hipoterapeutyczne. - Chcieliśmy pokazać, że turystyka wiejska to nie tylko obiekty noclegowe, a o sukcesie na tym rynku decyduje przede wszystkim pomysł i umiejętność stworzenia odpowiedniego klimatu - przekonuje Aneta Mizgalska.

„Wypoczynek? Na wsi, naturalnie"

2. Było pouczajacoPokłosiem projektu będzie wydanie folderu prezentującego ofertę turystyczną gmin należących do Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie". To nie pierwsze wydawnictwo poświęcone bazie noclegowej subregionu, które ukaże się nakładem LOT „Mariny". W ubiegłym roku była to broszura „Ślesin: tu wypoczniesz", która przybliża ofertę noclegową gminy. Również ta publikacja wydana została w ramach dofinansowania uzyskanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie trwają prace nad folderem, w związku z czym właściciele obiektów związanych z turystyką wiejską, zlokalizowanych na terenie gmin Golina, Grodziec, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto i Tuliszków, zainteresowani promowaniem ich oferty, do końca października mogą zgłaszać swój akces do biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina". Folder wydany w ramach projektu „Menager turystyki wiejskiej" będzie nosił tytuł „Wypoczynek? Na wsi, naturalnie" i będzie dostępny w Centrum Informacji Turystycznej w Koninie jeszcze w tym roku. (ijp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit