LOT Zawoja

Czy powstanie „Zielona Szkoła w Zawoi”

9 kwietnia 2013 r. w OW Krakus miało miejsce spotkanie Lokalnej Organizacji Turystycznej, w którym uczestniczyli przedsiębiorcy związani z turystyką, wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak oraz Zarząd Korony Ziemi w osobach Bartosza Krawczaka i Wojciecha Chowaniaka

Gmina Zawoja to tylko dwie wsie i aż osiem sołectw.  Trudno się dziwić, wszak Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce. Długa, ale mająca bardzo dobrą komunikację – podkreślają zgodnie gospodarze.

W Zawoi przed paroma laty powstała Lokalna Organizacja Turystyczna. Po kilku udanych inicjatywach i ambitnych wystąpieniach na targach turystycznych – słuch o tej organizacji jednak zaginął.

- Wszystko wskazuje jednak na to, że ta potrzebna inicjatywa odrodzi się -  mówiła jeszcze w lutym podczas łódzkich XIX Targów Turystycznych „Na styku kultur” Małgorzata Kozina, specjalista promocji i turystyki w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi. Jednostka ta prowadzi też, certyfikowany przez Małopolską Organizację Turystyczną, punkt informacji turystycznej. Rozmówczyni skarżyła się na niektórych „dostawców” informacji.

- Gdy w pewnych okresach w roku gospodarze kwater i pensjonatów mają niedosyt gości, błagają o promocję. Kiedy jednak miejsca te zapełnią się, na przykład podczas Sylwestra, nie zawsze informują o tym punkt „it” - konstatowała.

Punkt „it” jest oblegany przez cały rok. Zimą nie brak amatorów narciarstwa, a przez cały rok – zainteresowanych kolejką krzesełkową na Mosorny Groń. Turyści pytają o to „co można robić z dziećmi, także niepogodny dzień?” Takich propozycji według rozmówczyni jest bardzo dużo. Babiogórskie Centrum Kultury prowadzi warsztaty garncarskie i bibułkarskie, a wspaniale współpracujący z gminą – Babiogórski Park Narodowy – lekcje przyrodnicze. Powstała specjalna ścieżka turystyczna dla rodzin z małymi dziećmi. Turyści chętnie przybywają na Dni Zawoi na początku lata i na Jarmark Babiogórski, zwiedzają park etnograficzny w Zawoi-Markowej.

LOT Zawoja w ścisłej współpracy z Koroną Ziemi

I oto 9 kwietnia w OW Krakus miało miejsce spotkanie Lokalnej Organizacji Turystycznej, w którym uczestniczyli przedsiębiorcy związani z turystyką, wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak oraz Zarząd Korony Ziemi w osobach Bartosza Krawczaka i Wojciecha Chowaniaka.

Celem spotkania było zaplanowanie skutecznych działań promocyjnych dla Gminy Zawoja w oparciu o przyszłą działalność Centrum Górskiego Korona Ziemi. Chodzi tu o stworzenie regionalnego, unikatowego produktu turystycznego pod roboczą nazwą „Zielona Szkoła w Zawoi”. Produkt ten ma w założeniu dać turystom - szczególnie dzieciom i młodzieży - możliwość spędzenia obfitującego w liczne atrakcje, dłuższego czasu na terenie Gminy Zawoja. Drugą propozycją, jaka padła podczas spotkania był pomysł stworzenia Karty Babiogórskiej - jednolitego systemu sprzedaży usług na terenie regionu Babiej Góry, w oparciu o infrastrukturę Korony Ziemi. Karta taka wzorowana byłaby na Karcie Tatrzańskiej. Poparcie dla starań o stworzenie takiego systemu wyraził wójt Tadeusz Chowaniak.

Podsumowaniem spotkania było podpisanie Umowy – Porozumienia o współpracy pomiędzy Lokalną Organizacją Turystyczną, reprezentowaną przez prezesa Janusza Tatarę, a Koroną Ziemi Spółka z o.o.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit