Lokalna Grupa Działania „Zaścianek”

Żerków - Kazimierz Dolny w centrum Wielkopolski

W Śmiełowie u rodziny Gorzeńskich przebywał Adam Mickiewicz w poł. sierpnia 1831 r. Stąd poeta zamierzał przeprawić się przez granicę zaborów do Królestwa Kongresowego w celu wzięcia udziału w powstaniu listopadowym. Próba poety zakończyła się niepowodzeniem

Przenieśmy się wyobraźnia do Żerkowa, miasta i gminy otoczonej lasami i jeziorkami. Teren zwany niekiedy „Szwajcarią Żerkowską”  szczyci się pobytem Adama Mickiewicza, który gościł w pobliskim Śmiełowie. - Wieszcz był właśnie u nas, podczas kiedy nigdy nie był w Warszawie, podkreśla Elżbieta Celak z Lokalnej Grupy Działania „Zaścianek” .

Nazwa grupy, działającej w ramach programu Leader +, i aspirującej do roli lokalnej organizacji turystycznej, nawiązuje oczywiście do mickiewiczowskich zaścianków. Grupa działa na terenie gmin Żerków i Nowe Miasto nad Wartą.

- Bazą turystyczną Szwajcarii Żerkowskiej jest Ośrodek Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne  - powiedział na targach Tour Salon przedstawiciel tej instytucji samorządowej - Krzysztof Idziaszek. W tymże centrum mieści się też punkt informacji turystycznej. Żerków z racji atrakcyjnego położenia i bogactwa zabytków bywa zwany „Kazimierzem Dolnym w centrum Wielkopolski”. Obok sportowców, wczasowiczów, artystów, przybywają tu także uczestnicy słynnych festiwali młodzieżowych, które odbywają się w sąsiednim Jarocinie.

Oba podmioty są członkami Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej i bardzo sobie to członkostwo cenią. Dzięki współpracy w zakresie promocji udaje się popularyzować m.in. takie atrakcje jak: szlaki turystyczne Żerkowsko-Czeszewskiego  Parku  Krajobrazowego, Muzeum – Pałac w Ćmielowie (Oddział Muzeum narodowego w Poznaniu), agroturystykę, spływy kajakowe Wartą, wycieczki rowerowe.

(jpp)

 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit