Karta Turysty „Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plus”

Gdański paszport

Uczestnicy spotkania podsumowującego efekty sprzedaży produktu: Karta Turysty „Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plus” / fot.: Kazimierz Netka

Gdańska Organizacja Turystyczna znowu  staje się źródłem wiedzy na temat innowacji. Z jej doświadczeń można czerpać wiedzę z zakresu wprowadzania na rynek karty turysty. Warto podpatrzyć, jak to w Gdańsku się robi. Skłaniają do tego efekty sprzedaży owego dokumentu, będącego jednocześnie bardzo dobrym narzędziem i nośnikiem elementów promocji regionu.

Karta Turysty jest od dwóch lat rozprowadzana w Trójmieście z inicjatywy Gdańskiej Organizacji Turystycznej (GOT). W bieżącym roku liczba sprzedanych egzemplarzy wzrosła pięciokrotnie, w porównaniu do liczby uzyskanej w roku ubiegłym. Nic więc dziwnego, że podobny dokument pragnie oferować urlopowiczom i wycieczkowiczom wiele innych miast w Pomorskiem. To przecież wspaniała promocja atrakcji regionu i sposób na przyciągnięcie gości.

- Karta Turysty „Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plus” sprzedawana jest w kilku miejscach, między innymi w centrum Gdańska i na lotnisku - informuje Anna Bartoszewicz-Pajka, wiceprezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej/Gdańsk Convention Bureau. - Ponadto, w Sopocie i Gdyni. W zeszłym roku w sezonie rozeszło się około 900 sztuk. W bieżącym (od maja do listopada) pięć razu więcej, czyli 4500 egzemplarzy.

Dobre efekty przyniosła kampania reklamowa, a najbardziej wydajna była ta prowadzona w pociągach - wynika z informacji, przekazanych przez Izabelę Balcerzak, specjalistę ds. promocji w Gdańskiej Organizacji Turystycznej, koordynatorki projektu.

Powodzenie w rozpowszechnianiu tej karty, będącej rodzajem paszportu do tańszych usług turystycznych, mogącej też pełnić funkcję biletu metropolitalnego na środki komunikacji miejskiej, sprawia, że wydawca, czyli Gdańska Organizacja Turystyczna, chce rozpocząć kolportaż Karty poza Trójmiastem. Pragnie ją też udostępniać korporacjom, a także stałym mieszkańcom.

Korzyści z posługiwania się gdańską kartą

Karta Turysty „Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plus” jest pierwszym w Polsce takim dokumentem elektronicznym. Może zawierać w sobie (zależnie od ceny) bilety na komunikację miejską, do muzeów a także prawo uzyskiwania rabatów w restauracjach, obiektach noclegowych itp., razem - u około 200 partnerów GOT. Ma służyć nie tylko turystom, ale również stałym mieszkańcom, bo daje profity. Na przykład, kto kupił kartę normalną standard na 72 godziny za 34 złote, miał prawo darmowego wstępu do 9 muzeów w Gdańsku, co bez karty kosztowałoby go 76 złotych. Zyskiwał na tym zwiedzaniu 42 złote.

Nic dziwnego, że Karta Turysty „Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plus”, zdobyła uznanie w konkursach. Na etapie regionalnym rywalizacji o miano: „Najlepszy produkt turystyczny’2009”, zdobyła wyróżnienie. Podczas Gdańskich Targów Turystycznych’2010, została uhonorowana nagrodą specjalną w kategorii: „Najlepsza promocja województwa pomorskiego”.

Dlaczego warto wprowadzać do obiegu takie dokumenty?

- Umożliwiają one nowoczesne i przyjazne zwiedzanie - uzasadnia prezes Anna Bartoszewicz-Pajka. - Służą też promocji miejsc, wydarzeń i atrakcji. Są elementami kreowania wizerunku. Stanowią inspirację dla turystów, zachęcają do odkrywania miasta. To kompleksowa oferta pobytowa – w sezonie i poza nim. Duże znaczenie ma ekonomia – z Kartą zwiedzanie i pobyt są tańsze.

Jak do tego doszło?

1 sierpnia 2008 roku zostało podpisane Porozumienie dotyczące realizacji projektu „Karta Turysty Gdańsk –Sopot –Gdynia –Plus”, sygnowane przez Gdańską Organizację Turystyczną, miasta Gdańsk, Sopot i Gdynia, samorząd województwa pomorskiego, Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. W projekcie uczestniczy też Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie.

Gdańska Organizacja Turystyczna jest operatorem projektu „Karta Turysty” - będącego pierwszym takim elektronicznym dokumentem w Polsce.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit