WOT

Informator godny polecenia

Wydany niedawno przez Wielkopolską Organizację Turystyczną folder „Wielkopolska – największe atrakcje turystyczne” jest dobrym doradcą dla turystów, którzy planując urlopy chcieliby w czasie dłuższej podróży zatrzymać się w ciekawym miejscu, aby nie tylko rozprostować kości, ale przy okazji coś ciekawego obejrzeć, czegoś się dowiedzieć.

Oprócz informacji o sztandarowych obiektach, takich jak Ostrów Tumski w Poznaniu, Ostrów Lednicki czy katedra w Gnieźnie, znajdujących się na słynnym Szlaku Piastowskim, można przeczytać np. o tym, że w Wolsztynie znajduje się jedyna czynna jeszcze na świecie parowozownia, że zamek neogotycki w centrum Poznania był rezydencją ostatniego cesarza Niemiec najdalej wysuniętą na wchód (warto dodać, że jest to jedyna ocalała po drugiej wojnie światowej rezydencja Adolfa Hitlera specjalnie dla niego przebudowana, w której wódz III Rzeszy nigdy zresztą nie przebywał). Dobrze wiedzieć, że w Dobrzycy niedaleko Pleszewa znajduje się jedyne w Polsce muzeum masońskie, że w Grzybowie koło Wrześni „ukrywa się” grodzisko wczesnośredniowieczne, pozostałość wielkiego niegdyś grodu, który, jak domniemywają niektórzy historycy i archeolodzy, mogło być gniazdem rodowym dynastii piastowskiej, że w gminie Krzywiń znajduje się skansen Soplicowo z dekoracjami do filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” według poematu Adama Mickiewicza, że w pałacu księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego koncertował Fryderyk Chopin, a teraz odbywają się tam doroczne festiwale chopinowskie, że w Sulmierzycach (powiat krotoszyński) można obejrzeć jedyny w Polsce ratusz drewniany (z XVIII w.), a w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią nie tylko stare chałupy z terenu Krajny, ale również zabytki sprzed ok. dziesięciu tysięcy lat wydobyte w latach 90. XX w. podczas badań wykopaliskowych. Prowadzono je w nieodległej wsi Żuławka, odkrywając wtedy jedyną znaną dzisiaj w Polsce groblę łączącą w pradziejach osadę na bagnach ze stałym lądem.

(zr)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit