Czarnkowsko-Trzcianecka LGD

Integracja nad Notecią

Integracja nad Notecią

Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania, istniejąca od 2006 r., obejmuje obszar powiatu o tej samej nazwie. To miejsce o osobliwej historii. Przed drugą wojną światową tereny obecnego powiatu były przedzielone granicą polsko-niemiecką. Dziś, widoczne nadal różnice w zabudowie okolic Trzcianki i Czarnkowa, a także nieco odmienne obyczaje mogą być atrakcją turystyczną.

Głównym atutem są tutaj jednak - dolina Noteci, wzgórza, rozległe lasy, ciekawe zabytki, cisza i gościnność. O szeroko zakrojonych planach LGD mówi jej dyrektor Liliana Helwich: - LGD rozwija projekty w ramach programu Leader – dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich. Turystów przyciągają szlaki kajakowe, piesze, rowerowe, konne, a nawet narciarskie. Organizowane są rejsy statków. Nowym produktem jest planowany rejs „Statkiem na EURO”. Organizowany jest dorocznie Flis Notecki.

Warto uruchomić rozkładowe połączenia, ale to jest związane z ryzykiem.

Z pewnością ryzyko to mogłoby być mniejsze, gdyby zintensyfikować działania promocyjne, a przede wszystkim utworzyć punkty „it” w gminach członkowskich LGD.

W tym zakresie zaczyna się już coś dziać. W Trzciance powstało biuro podróży, tourooperator lokalny, które prowadzi działania informacyjne. Dynamiczne są gminy Drawsko z nową mariną i Trzcianka z nowym centrum konferencyjnym.

LGD planuje oznakowanie szlaków GPS, ożywienie agroturystyki, turystyki przyrodniczej (podglądanie ptaków), organizowanie wysokokwalifikowanych rajdów pieszych, a także promocję narciarstwa i nordic walking.

Powiat należy do Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, rozmówczyni chwali współpracę z jej dyrektor, Ewą Przydrożny.

Zgadzamy się z rozmówczynią, że warto powrócić do idei utworzenia na tym terenie lokalnej organizacji turystycznej, a przede wszystkim należy utworzyć sieć informacji turystycznej.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit