LGD w Bielinach

Integracja wokół Łysej Góry

Centrum Edukacyjne Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego

W 2006 roku powołano Lokalną Grupę Działania „Wokół Łysej Góry”, której prezesem jest Anna Lubek. Siedziba tej aktywnej LGD mieści się w samym sercu Gór Świętokrzyskich, w Bielinach, a zasięg jej działania obejmuje gminy: Bieliny, Bodzentyn, Górno, Łączna, Masłów,  Suchedniów i Wąchock. Każda z tych gmin ma swoją historię i swoja markę.  Dla przykładu Suchedniów to ośrodek wypoczynkowy nad zalewem i baza wypadowa na górskie szlaki turystyczne. Bodzentyn znany jest z folkloru i ruin zamku, a Wąchock z opactwa Cystersów i… dowcipów.  Znaczącym centrum turystyki jest Cedzyna.

W trakcie jubileuszowych targów turystycznych TT Warsaw  rozmówczynie z LGD „Wokół Łysej Góry”   zachęcały m.in. do odwiedzin w Ciekotach i Masłowie, całorocznym ośrodku turystycznym, zimą cenionym także przez narciarzy. Ciekoty rozsławił Stefan Żeromski, który mieszkał w tutejszym dworze i z jego okien podziwiał szczyt Radostowa, nazywany przez siebie „górą domową”. Dwór spłonął w  1900 roku. Szczęśliwym biegiem dziejów tereny nie uległy socjalistycznej kolektywizacji i pozostały w rękach prywatnych. Na początku lat 70. XX w.  ostatni właściciele ziem - rodzina Rostkowskich - przekazali teren władzom terenowym. Tak zwana Żeromszczyzna była przez lata miejscem działań kieleckich harcerzy.

W 2010 roku, nawiązując do głoszonej przez S. Żeromskiego idei „Szklanych Domów”, staraniem samorządu gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, utworzono tutaj Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W symboliczny sposób łączy ono dwa obiekty: odbudowany drewniany dworek z ekspozycją dotyczącą pisarza i jego czasów i nowoczesny Szklany Dom, będący miejscem wystaw i działalności edukacyjnej kierowanej przede wszystkim do młodzieży. Jest tu także baza noclegowa oraz centrum informacji turystycznej. Wielkim entuzjastą rozwoju turystyki jest wójt gminy Masłów Ryszard Pazera. Gmina pragnie być nie tylko rekreacyjnym zapleczem dla Kielc, ale też atrakcją dla gości z głębi kraju.

Cieszy fakt, że wspomniana LGD dobrze współpracuje z Lokalną Organizacją Turystyczną „Kraina Legend Świętokrzyskich” z siedzibą w Bielinach. W tutejszej samorządowej organizacji kultury o nazwie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich mieści się także punkt informacji turystycznej.

Trudno się dziwić tym inicjatywom, wszak Świętokrzyskie jako kolebka krajoznawstwa i regionalizmu polskiego ma ogromne tradycje w zakresie propagowania wartościowych form turystyki. Z rozmów z przedstawicielkami LGD w Bielinach wynika, że współpraca różnych instytucji i stowarzyszeń pozarządowych układa się na tym terenie wzorowo. Dobre relacje z Klasztorem na Świętym Krzyżu, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, pobliską gminą Nowa Słupia ułatwiają wymianę doświadczeń i wspólną promocję.  Dobrym przykładem jest wydany niedawno przewodnik „Szlak przygody”, który ukazał się staraniem 5 lokalnych grup działania i innych stowarzyszeń: LGD „Krzemienny Krąg” z Bałtowa, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej z Łagowa, LGD „Białe Ługi” w Daleszycach, LGD „Nad Czarną i Pilicą” i LGD „Dolina Bobrzy”.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit