Lubuskie nominacje

Jest jeden Złoty, czy będzie drugi

Werdykt decydujący o nominacji do ubiegania się o Certyfikat POT wydało kompetentne grono jurorów pracujące pod przewodnictwem Jadwigi Błoch, prezes LROT „LOTUR”

Region niewielki, ale opromieniony blaskiem (jednego z czterech dotąd przyznanych)  Złotego Certyfikatu POT. W tej edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny, kapituła Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR” wskazała trzech kandydatów do Certyfikatu POT oraz kolejnego pretendenta do tego najcenniejszego – złotego.

W werdyktach ogólnopolskiego gremium decydującego o przyznaniu Złotego Certyfikatu POT wyraźnie panowała dotąd skłonność do nostalgii. Nagrodzone produkty turystyczne posiadały tło  historyczne. Czerpały z dorobku minionych pokoleń. Z jednym wyjątkiem. Lubuskiego. Lubuska ROT wysunęła kandydaturę epokowego rytuału kultury współczesnej, którego jesteśmy świadkami od roku 2003. Młodzieżowego festiwalu muzycznego, kojarzonego z porywającą tysięczne tłumy postacią Jerzego Owsiaka. Imprezy kipiącej energią jej niezmordowanego pomysłodawcy i kreatora.

To co pewne, i sprawdzone

O ile „LOTUR” wygrał dla swojego regionu Złoty Certyfikat wyłamując się z konwencji  retrospektywy, tak na przekór sobie, w tej edycji odwołał się do tego, co statystycznie pewne i sprawdzone. Wystawił do gry Wielką Ucieczkę – The Great Escape. Kanwą produktu jest głośne wydarzenie z okresu drugiej wojny światowej. Okoliczności słynnej ucieczki 80 lotników z usytuowanego w okolicach Żagania, niemieckiego obozu dla jeńców alianckich. Zdarzenie owo do klasyki kina wpisał Hollywood kasowym filmem w gwiazdorskiej obsadzie aktorskiej lat sześćdziesiątych minionego stulecia. Materialnie - utrwalone zostało w pamięci w 2008 roku częściową rekonstrukcją stalagu VIII C wykonaną przez inżynierów jednostki Royal Air Force RAF przy współudziale miasta Żagań. Atmosfera miejsca i mit kina poruszają wyobraźnię. Zadbano też o dozę realizmu. Nie ma mowy o nudzie muzealnego reliktu. Nic z tych rzeczy. Można spróbować wczuć się w klaustrofobiczną atmosferę  zagłębiając się w tunel Harry, odtworzony podkop z baraku 104 w pilnie strzeżonym obozie Luftwaffe. Poczuć patos obozowej więzi podczas Long March, marszów brytyjskich żołnierzy, weteranów amerykańskich sił zbrojnych i więźniów obozu. Przebyć trzynastokilometrowy Szlak Wielkiej Ucieczki, który prowadzi przez Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych i wybrane miejsca związane z losami uciekinierów.

Wielką ucieczkę celebrować można bez końca

Czy ta oparta na dramacie wojennym (za wyjątkiem trzech śmiałków, wszyscy uciekinierzy zostali ujęci i większość rozstrzelana) kandydatura produktu turystycznego trafi do przekonania członków kapituły POT? Posiada wszelkie ku temu znamiona. Chociażby ze względu na aspekt reklamowy. Dla znających swój fach speców od marketingu i public relation, to wyjątkowo wdzięczne tworzywo dające wymarzone pole do błyśnięcia talentem twórczym. Nawet w trudnych chwilach braku natchnienia (które i najlepszych czasem dopada), niewyczerpanym źródłem inspiracji pozostaną kadry znanego amerykańskiego filmu, prawie trzygodzinnego dzieła Johna Eliota Sturgesa „Wielka ucieczka”. Nieprzemijająco cieszącego się wzięciem wśród miłośników gatunku we wszystkich krajach. Na pewno robią wrażenie dyscyplina organizacyjna i metodologia pracy muzealników, stała ekspozycja i sala projekcyjna, dbałość w przygotowaniu szlaku, w tym choćby godna podkreślenia troska o bezpieczne poruszanie się turystów, tak aby piechurzy nie  wchodzili pod koła rowerzystom. Wszystko to prawda. Niemniej jednak, budowanie na wspomnieniach ze stalagu nie wyzwala magnetycznej siły, zdolnej - podobnie jak nagrodzony Złotym Certyfikatem Przystanek Woodstock, przyciągać nieprzebraną  publikę wielbicieli Jerzego Owsiaka. Z drugiej strony impreza w Kostrzynie nad Odrą trwa krótkich kilka dni. Wielką ucieczkę celebrować można bez końca. Rozwijać i ubarwiać kanon ekranowej fabuły scenarzystów Hollywood. Powracać do żywych nadal emocji nie tylko w środowisku ludzi zainteresowanych historycznymi epizodami drugiej wojny światowej. Tak czy inaczej, przed kapitułą POT niełatwe decyzje.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit