Turystom trzeba oferować nawet odległe atrakcje, jeżeli są warte obejrzenia

LOT „Łeba” - organizacja między morzami i borami

Ten pomnik przyrody warto podziwiać także wtedy, gdy nie ma jeszcze liści, czyli poza pełnią sezonu turystycznego / fot.: Kazimierz Netka

Nie wystarczy posiadać unikatowe plaże nad Morzem Bałtyckim, by przyciągać turystów przez cały rok. Rozumie to doskonale Lokalna Organizacja Turystyczna w Łebie i „sięga” po atrakcje w promieniu blisko 40 km wokół siebie, mimo że tuż obok miasta znajduje się inne „morze” - duży obszar ruchomych wydm, zwanych polską Saharą. Atrakcją Łeby stał się na przykład Dąb Świętopełka, mimo że droga doń daleka (około 40 km), ale pełna przyrody...


Oferowanie turystom unikatowych obiektów i miejsc, znajdujących się nawet kilkadziesiąt kilometrów od Łeby, jest w pełni wskazane dla promocji większej części regionu. Lokalna Organizacja Turystyczna w Łebie obejmuje bowiem swą działalnością dość duży obszar. Liczy około 70 członków, głównie są to duże podmioty gospodarcze, działające oczywiście w biznesie turystycznym. Ponadto, do LOT należą miasto Łeba, gmina Wicko, a także Starostwo Powiatowe w Lęborku. Takie połączenie Lokalnej Organizacji Turystycznej z władzami samorządowymi daje szansę na wzmacnianie przemysłu wypoczynku. A warto w tę działalność inwestować, bo cały powiat lęborski obfituje w „surowce” potrzebne przemysłowi wypoczynku.

Tajniki sukcesu turystycznego Łeby

W najlepszej sytuacji jest właśnie Łeba. Jak już wspomnieliśmy, ma w swym sąsiedztwie nawet trochę Afryki, saharyjskiej. Chodzi oczywiście o ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej. Można więc pomyśleć, że gospodarka turystyczna w Łebie to samograj: nie trzeba za bardzo się wysilać, by mieć z przyjmowania wczasowiczów korzyści. Efekty rzeczywiście są imponujące: rekordowa liczba wczasowiczów. W pełni sezonu letniego, na terenie Łeby, liczącej około 3900 stałych mieszkańców, przebywa jednocześnie około 60 000 osób!

Jakie działania są podejmowane? Co jest „przyczyną” takiego sukcesu?

- Przede wszystkim udział w targach - mówi Hanna Wolska, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Łeba”. - Bardzo aktywnie działamy na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Na przykład, uczestniczymy w Festiwalu Promocji Miast i Regionów, odbywającym się w Gdańsku Wrzeszczu. Do odwiedzania naszego miasta zachęcamy też mieszkańców innych aglomeracji w kraju, przykładowo Łodzi.

Ruchome wydmy, znajdujące się w Łebie - nieco na zachód od centrum miasta, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. To turystyczny „magnes”, działający przez cały rok / fot.: Kazimierz NetkaZapraszając gości, trzeba się liczyć z tym, że zechcą za rok znowu przyjechać (i należy namawiać ich do tego). Żeby odwiedzający nie narzekali, że nic nowego się im nie oferuje, LOT „Łeba” poszukuje dla nich nowych atrakcji. Nawet daleko od miasta. Niedawno, przybliżono wypoczywającym w  Łebie atrakcje przyrodnicze niemal całego powiatu. Unikatem wśród tych atrakcji jest zaś dąb „Swiętopełk”, liczący około 600 lat. Turyści mogą tam trafić, otrzymawszy mapkę dojazdu, którą wydano dzięki staraniom LOT „Łeba”. To propozycja nie tylko na lato.

Przedłużeniu sezonu wypoczynkowego służy też wybudowanie rolkowiska. Zimą to miejsce rekreacji zamieniane jest w lodowisko.

Kiedyś do Łeby w lecie niełatwo było wjechać. Teraz nie ma z tym większych problemów, bo powstały dwie obwodnice miasta: ul. Jakuba - wschodnia oraz ul. Mikołaja - zachodnia. Wzdłuż tych obwodnic powstały trasy rowerowe i szlaki spacerowe.

Łeba to doskonałe miejsce do organizowania kongresów i konferencji. Dlatego LOT „Łeba” utrzymuje ścisłe kontakty z Gdańsk Convention Bureau, dbając, by w katalogu obiektów kongresowych „Gdańsk & Region. Where Business Meets. Meetings & Incentive Planners Guide” nie zabrakło hoteli i pensjonatów z sąsiedztwa polskiej Sahary - ruchomych wydm na Mierzei Łebskiej.

Kazimierz Netka

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit