Podczas obrad Forum LOT w ramach VI Gremium Ekspertów Turystyki

Lubelskie ma przyszłość

Piotr Franaszek, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Powstanie Regionalne Forum LOT-ów województwa lubelskiego. Piotr Franaszek, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i zarazem dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Województwa Lubelskiego, zapowiedział to ostatniego dnia obrad Forum LOT, które odbyło się w ramach Gremium Ekspertów Turystyki.

Co więcej, dyr. Franaszek zapowiedział stymulowanie nowych LOT-ów. Według niego to one powinny być operatorami produktów turystycznych, bo zrobią to dobrze: znają miejscowe uwarunkowania i potrzeby. W ten sposób zyskają pieniądze na działalność. Mając pieniądze, będą kreować kolejne produkty turystyczne. Oddolną aktywność mieszkańców zakłada strategia budowy marki Lubelszczyzny.

Z tego powodu LOT ma być operatorem „Gotanii”. Projekt już jest promowany, choć znajduje się w powijakach. Ale dobry start jest najważniejszy. Wszystko dzięki odkryciu prof. Kokowskiego, który wykazał, że w rejonach Hrubieszowa i Zamościa są pozostałości osiedli Gotów (II – IV w.) i po ich okazałości można sadzić, iż była to ich stolica. Artefakt z Lubelszczyzny to idealne tworzywo, żeby zbudować przy jego pomocy megaprodukt turystyczny, który województwo lubelskie rozsławi daleko poza opłotki Polski. W ramach rozległego parku archeologicznego powstaną m.in. chaty Gotów. Na ten cel popłyną m.in. pieniądze ze Szwajcarii.

Płyną pieniądze szeroko, jak Bug

Na Lubelszczyźnie ogromne pieniądze widzą już teraz. 200 mln na turystykę przyznano z RPO, czyli z pomocowych środków Unii Europejskiej. Duże są dlatego, że turystyka dostała w strategii rozwoju województwa lubelskiego miejsce kluczowe. Przykład? W Janowie Lubelskim, znanym m.in. z hodowli wspaniałych rumaków, powstał Zoom Natury. Brzmi tajemniczo i o to chodzi, jednak fotograficy od razu zorientują się, że chodzi o zbliżenie. Kompleks budynków zaprojektowano tak, żeby cieszył oko i wykorzystując najnowsze zdobycze techniki zdołał przybliżyć wspaniałość przyrody w podobny sposób, jak czyni to dla edukacji technicznej słynne Centrum Kopernika.

Włochów polskie miasta mogą nie zachwycić. Baroku i renesansu uczyliśmy się od   nich i to tam przede wszystkim świat jeździ oglądać cuda tamtych epok. Ale Włochów i inne kraje europejskie przebijamy atrakcjami przyrody i zróżnicowaniem kulturowym wsi. Taka jest przynajmniej Lubelszczyzna. To cudzoziemców nęci i w statystykach turystyki przyjazdowej to widać. Drugie miejsce w tej statystce zajmują Niemcy (turystyka kulturowa), trzecie Ukraińcy (tranzyt), a pierwsze... Litwini. To mnie zaskoczyło. Warto zbadać to zjawisko pod względem naukowym, bo to interesujące, czym polskie gospodarstwa agroturystyczne zachwyciły Litwinów. Wydawałoby się, że to litewska wieś jest bardziej egzotyczna od naszych opłotków.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit