Kolejna inicjatywa Sądeckiej LOT

„Małopolska Wieś dla Dzieci”

Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej w Nowym Sączu należy do osób,  które systematycznie zaskakują nowymi i realnymi pomysłami ożywienia turystyki nie tylko na Ziemi Sądeckiej, ale w całej Małopolsce.

Po  licznych poprzednich inicjatywach, w tym udanym projekcie „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”   w 2010 roku pojawił się kolejny „Małopolska Wieś dla Dzieci”. To nowy szlak agroturystyczny w województwie małopolskim, na którego trasie znajdziemy 16 gospodarstw agroturystycznych, dysponujących infrastrukturą, dzięki której dzieci w różnym wieku mogą aktywnie, ciekawie, a przede wszystkim bezpieczne spędzić czasu. Ofertę przygotowała Sądecka  Organizacja Turystyczna, a sfinansował budżet województwa małopolskiego w ramach konkursu ofert „Małopolska Gościnna”.

Do  gospodarstw zaprasza barwny katalog.  Aby wydać tę książeczkę, potrzebna  była bardzo żmudna, ale zarazem ciekawa i ambitna praca,  polegająca na wyszukaniu i  wyselekcjonowaniu obiektów, a następnie przeszkoleniu kwaterodawców.

Gospodarstwa zlokalizowane są na Podhalu (Harklowa, Kluszkowce, Orawka), w okolicach Krakowa (Prądnik Korzkiewski, Wielka Wieś, Jurczyce), w Beskidzie Wyspowym (Żegocina, Iwkowa, Zakliczyn, Przyszowa, Owieczka, Świdnik), w Beskidzie Niskim (Łużna) oraz w Beskidzie Sądeckim (Barcice Dolne, Rytro, Tylicz).

Z oferty gospodarstw agroturystycznych mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie zajęcia dla dzieci mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne.

Przed stworzeniem szlaku przygotowano 10-punktowy „Kodeks Małego Gościa”, który ma wytyczać zasady obowiązujące we wszystkich gospodarstwach biorących udział w projekcie. Bożena Srebro, prezes Sądeckiej Organizacji Turystycznej, dodaje, że szlak „Małopolskiej Wsi dla Dzieci” został tak skonstruowany, by gwarantował pełne bezpieczeństwo odpoczynku i zabawy dla małych gości.

Przewodnią myślą przy opracowywaniu przewodnika było m.in. hinduskie przysłowie: „Dzieci to goście, którzy pytają o drogę…” oraz piękna myśl Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Bożena Srebro już snuje następne pomysły. Jeden z nich to  „Małopolska – miodowa kraina”. Na szczegóły nie trzeba będzie czekać, znając  animatorkę, nazbyt długo.

Inicjatywy Bożeny Srebro są zauważane i doceniane. Sądecka LOT za „Małopolską Wieś Pachnącą Ziołami” została wyróżniona  Złoty Medalem  „Za produkt MTT Poznań 2010”.

Jan Paweł Piotrowski

 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit