LOT Sztutowo

Na Jantarowym Wybrzeżu

W pierwszy weekend wakacji rozegrano inauguracyjny turniej Sztutowskiego Lata. Na plaży o Puchar Wójta Gminy Sztutowo rywalizowało 11 drużyn piłkarskich

- Maleńkie saszetki z czystym piaskiem morskim, okruchami bursztynów i muszelką to tylko namiastka, atrakcji, z którymi mogą spotkać się tutaj ci, którzy skorzystają z oferty gościnnych pensjonatów w Gminie Sztutowo -zwracała uwagę Aldona Godek z Urzędu Gminy Sztutowo już podczas tegorocznych targów „Lato”.

O promocję gminy, wspólnie z samorządem dba aktywna  Lokalna Organizacja Turystyczna Sztutowo, członek Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Do sztutowskiego LOT-u  należy około 30 członków. Są to - obok Urzędu Gminy - zarządcy i właściciele ośrodków wypoczynkowych.

Ważną rolę spełnia punkt informacji turystycznej ulokowany w siedzibie Urzędu Gminy, a w sezonie dodatkowo dorocznie otwierany jest podobny punkt w muzeum w Kątach Rybackich. W każdym z punktów „it” pracują po dwie osoby.

A. Godek przyznaje, że znaczna część materiałów promocyjnych gminy powstaje dzięki środkom Unii Europejskiej, choć oczywiście są one finansowane również przez samorząd. Sztutowo  to gmina, w której natężenie ruchu bardzo zależy od pogody. Jednak w przypadku kaprysów aury (która jest tutaj jednak łaskawa) turyści nie będą się nudzić, uczestnicząc w lokalnych wycieczkach i imprezach kulturalnych i rekreacyjnych. W sezonie odwiedzane jest często Muzeum Stuthof, na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady.

Atrakcją jest kolejka wąskotorowa, część kursów prowadzona jest trakcją parową.  LOT zabiega o to, aby po sezonie letnim w tutejszych miejscowościach nie zapanowała pustka. Niektóre, całoroczne obiekty wypełniają wówczas nie tylko uczestnicy konferencji, ale także ci, którzy doceniają walory wypoczynkowe tych okolic, ciszę i spokój. Coraz  większą popularnością cieszą się szlaki nordic walking.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit